ekstaza naturalna a mistyczna (pdf)
wersja pdf

zakładki

szukaj na psilosophy:  
   

Ekstaza naturalna a mistyczna

by

Ks. dr hab. Marek Chmielewski

Artykuł pochodzi z miesięcznika Egzorcysta nr 2 (18) 2014

Ekstaza (gr. ekstasis - być na zewnątrz siebie) to zjawisko psychiczno-duchowe występujące we wszystkich systemach religijnych. Należy do stanów określanych jako "wyższe" i jest utożsamiana ze stanem "odmiennej świadomości" (W.James) lub ze "szczytującym stanem świadomości" (A. Maslow).

Pod względem zjawiskowym, obiektywnym, ekstaza polega na wyłączeniu lub zawieszeniu zmysłów, które stają się niewrażliwe na bodźce.

TYPY EKSTAZY

W zależności od tego, jakie reakcje ciała są z tym związane, rozróżnia się ekstazę motoryczną i statyczną.

Ekstaza motoryczna częściej ma charakter grupowy i przejawia się silnym pobudzeniem emocjonalno-ruchowym, najczęściej w postaci dynamicznego tańca, połączonego czasem ze śpiewem, lub innej aktywności (np. zachowań seksualnych). Ujawnia się przy tym duża siła i zręczność, jednak niepoddana bezpośredniej kontroli ze strony ekstatyka. Różne formy intensywnego ruchu osiągają kulminację w tzw. transie, który najczęściej wskutek wyczerpania niemal natychmiast przechodzi w rodzaj omdlenia, a nawet katalepsji, czyli zesztywnienia lub bezwładu ciała.

Natomiast ekstaza statyczna na ogół przeżywana jest przez pojedyncze osoby jako rodzaj skupienia i wyciszenia. Najczęściej obserwuje się znieruchomienie lub zesztywnienie ciała oraz rodzaj omdlenia. Zarówno w ekstazie motorycznej, jak i statycznej może zachodzić szereg zmian somatycznych, np.: przyspieszenie lub spowolnienie akcji serca, zmiana rytmu oddechu i tempa metabolizmu, bladość, wypieki, pocenie się, drżenie, obniżenie temperatury ciała, a także mimika nieadekwatna do sytuacji zewnętrznej.

W opisie ekstazy od strony subiektywnej, czyli tego, co się dzieje w podmiocie, istotna jest etiologia, tzn. ustalenie przyczyn, które ją wywołują. Z tego względu rozróżnia się ekstazę naturalną i religijną.

Jeśli chodzi o ekstazę naturalną, wywoływaną oddolnie, to najczęściej przeżywana jest jako stan samozadowolenia, euforii, lekkości oraz szczęścia, a przy tym nadzwyczajnej aktywności psychofizycznej lub intelektualnej. Zwykle jednak po jej ustaniu występuje depresja i myśli samobójcze. Ekstaza naturalna może być wywołana na przykład specjalnymi technikami medytacyjno-oddechowymi (tzw. hiperwentylacja), jak również niektórymi gatunkami muzyki (np. hard rock czy heavy metal), w której dominują silne kontrasty akustyczno-rytmiczne (niskie i wysokie tony, ostinatowy i/lub przyspieszający rytm). Dodatkowo może występować przekaz podprogowy - a więc poza granicą świadomej percepcji - który także służy wywołaniu stanu ekstatycznego. Duże znaczenie mają odpowiednie efekty świetlne, zsynchronizowane z rytmem muzyki.

Innym czynnikiem powodującym ekstazę naturalną są psychoaktywne środki farmakologiczne (narkotyki): biologiczne (niektóre rodzaje grzybów, marihuana, konopie itp.) lub syntetyczne (np. ecstasy, LSD, heroina), dlatego jest ona nazywana ekstazą toksyczną.

Ekstaza religijna z punktu widzenia teologii duchowości katolickiej może mieć dwie przyczyny: wpływ Szatana albo nadzwyczajne działanie Ducha Świętego.

Szatan może bezpośrednio oddziaływać na zmysły i ciało człowieka, wskutek czego w skrajnych przypadkach dochodzi do opętania. Jednym z przejawów manifestacji demonicznych u opętanych, najczęściej podczas egzorcyzmu, jest właśnie stan ekstatyczny. Współcześnie nierzadko "katalizatorem" manifestacji demonicznych w postaci ekstazy są wspomniane czynniki naturalne, czy to w postaci technik medytacyjnych, związanych z rytuałami ezoterycznymi, czy też tych gatunków muzyki, które zawierają treści okultystyczno-satanistyczne.

Na szczególną uwagę zasługuje jednak ekstaza pod wpływem Ducha Świętego, zaliczana w teologii do tzw. łask gratis datae (darmo danych), które należy odróżnić od nadprzyrodzonych zjawisk nadzwyczajnych, czyli łask charyzmatycznych (gratum facientes). W tym znaczeniu ekstaza może być dwojakiego rodzaju: profetyczna i mistyczna.

Ekstaza profetyczna, niekiedy powiązana z mistyczną, ma na celu przekaz nadprzyrodzonych treści dla duchowego dobra innych osób lub całych społeczności, dlatego zwykle towarzyszą jej widzenia i wizje. Najczęściej występuje ona podczas prywatnych objawień, jak to było np. w Lourdes czy Fatimie.

Ekstaza mistyczna (ekstaza par excellence) to taki rodzaj doświadczenia mistycznego, w którym wierzący, osiągnąwszy wysoki stopień doskonałości moralno-duchowej, doznaje bezpośredniego zjednoczenia z Bogiem. Dokonuje się ono w jego wnętrzu, określanym jako "dno duszy" albo "szczyt duszy". To doznanie niemal fizycznego "zbliżenia się Boga" zależnie od stopnia intensywności mistycy określają jako: "dotyk", "porwanie" czy "lot" duszy. Powoduje ono tak intensywne skupienie rozumu, woli i uczuć na tajemnicy Boskiej Miłości, że w efekcie dochodzi do oderwania się od zmysłów i ciała. Św. Teresa od Jezusa i św. Jan od Krzyża, karmelitańscy Doktorzy Kościoła, ekstazę mistyczną sytuują na szczytach duchowego rozwoju i opisują w kontekście tzw. zaręczyn lub zaślubin duszy z Bogiem. Pierwszy opis takiej ekstazy w mistyce chrześcijańskiej dał św. Paweł (2 Kor 12, 1-4).

ISTOTA EKSTAZY MISTYCZNEJ

Z psychologicznego punktu widzenia ekstazy naturalną i demoniczną można określić jako "intrapsychiczne". Oznacza to, że zasadniczy ich przebieg ma miejsce wewnątrz psychiki, co nierzadko powoduje skupienie się podmiotu na samym sobie, a przez to stopniowe wyobcowywanie się ze środowiska. Tymczasem ekstaza mistyczna ma przebieg "interpsychiczny". Zasadnicza treść tego przeżycia koncentruje się bowiem na relacji głęboko osobowej, opartej na szczególnie intensywnym doświadczeniu bycia miłowanym przez Boga. Zostaje to odwzajemnione heroiczną miłością mistyka aż po gotowość na śmierć męczeńską. Ekstaza mistyczna wybitnie przyczynia się więc do integracji osobowości, co znajduje swój wyraz w pogłębionym życiu duchowym i poświęceniu dla innych w ramach pracy apostolskiej Kościoła. Natomiast ekstaza naturalna i demoniczna z zasady skutkują destrukcją osobowości aż po samounicestwienie w akcie samobójczym.

Ekstaza nadprzyrodzona na ogól trwa krótko - do kilkunastu minut. Ponadto ekstatyk na mocy posłuszeństwa pozwala się wyprowadzić z niej przez osobę, która ma nad nim duchową władzę (przełożony, spowiednik czy kierownik duchowy). Może jednak pozostać długotrwałe uniesienie kontemplacyjne, które istotowo różni się od ekstazy jako stanu zawieszenia. Ekstaza mistyczna nie powoduje zmęczenia czy wyczerpania. Przeciwnie, staje się źródłem energii duchowej i fizycznej, szczególnie owocnej w sferze modlitwy, praktyk ascetycznych i dzieł apostolskich. Sytuację przeciwną obserwuje się natomiast w przypadku ekstazy naturalnej i demonicznej. Obydwie trwają dość długo, czasem nawet kilka godzin. Oprócz destrukcyjnych skutków psychicznych i osobowościowych zawsze powodują skrajne wyczerpanie fizyczne.

Stosując więc Chrystusowe kryterium: Poznacie ich po ich owocach (Mt 7,16. 20), nietrudno zidentyfikować i ocenić samo zjawisko ekstazy, która współcześnie coraz częściej staje się przedmiotem manipulacji i rozrywki.




szukaj na psilosophy:  
 
Odsłon
od 19.05.2014



komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze

. .twój komentarz :

nick / ksywa :



komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze



PoradnikI ]   [ GatunkI ]   [ Honorowi psilodawcY ]   [ PsilosOpediuM ]   [ FaQ ]   [ ForuM ]   [ GalerY ]   [ TripograM ]   [ DarwiN ]   [ LinkI ]   [ EmaiL ]  

© psilosophy 2001-2024