Forum Psilocybe

Do prawidłowego funkcjonowania forum wymagane są ciastka/cookies,
proszę włączyć tę opcję w ustawieniach swojej przeglądarki.

Tematów na stronę

login:
hasło:

zapomniane hasło

regulamin       ZAREJESTRUJ
Forum› ‹Uprawa›  ‹Surowce›  ‹Sprzęt / Materiały›  ‹Odmiany›  ‹Konserwacja›  ‹Kulinaria›  ‹Wymiana›  ‹Psychonautyka / TripRaport›  ‹TipsAndTricks›  »Inne« nowy wątektematów:
434
odsłon:
498378

Ostatnie posty . . .

¤ To łysiczki czy nie?
     ¤ Zmiana temperatur a rozwój kosmitów (Growkit GT)
     ¤ Czy To lysiczka ?
     ¤ Zielone i śmierdzi podejrzanie
     ¤ fsre 2018 pytanko
     ¤ co sie stalo z moim kitem
     ¤ Czy to pleśń? GT drop 186
     ¤ Przed pierwszą podróżą - mój pierwszy growkit
     ¤ Złe podróże, proszę o pomoc
     ¤ Pierwszy grow kit (golden teacher)@i wielka niepewnosc.
     ¤ Pierwszy odcisk pytania

<<<   <<  12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22  >>   >>>  
۞
TematAutorOdpowiedziOdsłonOstatnia odpowiedź
Grzybnia Golden Teacher
Met
21936Met:
2008.12.17
16:35:43
Po rejestracji nic sie nie zmieniło ;/
frs
2792frs:
2008.12.14
17:11:14
Skąd wziąć 1 euro na FSRE?
secetka frywolnie
51508ISH:
2008.12.07
23:12:32
Zmniejszenie ilości wątków, usprawnienie forum.
nodrugsnofun
242501sorgen:
2008.12.23
23:11:39
FSRE a list ekonomiczny.
asda frywolnie
53197Borys:
2009.07.18
11:57:09
leg-all ne(o) dragi
nodrugsnofun
91755nodrugsnofun
: 2008.11.14
14:24:34
Hodowla gołąbka jadalnego, tzw surojadek :)
m@zatapec
186237Galgan:
2008.10.27
19:14:22
m@zatapec
młodszy psylocyb

zarejestrowano: 11.08.2008

Temat: Hodowla gołąbka jadalnego, tzw surojadek :)
wysłano: 2008.10.19 00:14:59
Widziałem że są tu osoby interesujące się uprawą też tych JADALNYCH grzybów. Chyba powodzeniem się ciszą grzyby Shiitake.
A ja mam pytanie, czy możliwe jest wyhodowanie takiego pysznego grzybka jak gołąbek jadalny, zwany surojadkiem?

Czy tylko jednak do uprawy domowej nadają się niektóre gatunki przystosowane do właśnie takich warunków?

A jeśli się da, to skąd czerpać informacje na temat ich uprawy. Możecie ewentualnie polecić jakieś strony z zarodnikami grzybów "jadalnych" i zawierające informacje o ich uprawie?

odpowiedzodpowiedz tu
Galgan
młodszy psylocyb

zarejestrowano: 23.05.2008

ost.odpowiedź       # link do tego postu
dół
wysłano: 2008.10.19 20:44:53
Nie wiem jak wyglądałaby kwestia uprawy surojadka, osobiście udało mi się tylko z boczniakiem i schi-take ( z grzybów jadalnych )
odpowiedzodpowiedz tu
Acid
starszy psylocyb

zarejestrowano: 06.02.2008

dół
wysłano: 2008.10.22 00:45:16
Ja aktualnie walczę z Shiitake, a niedługo planuję przesiadkę na boczniaka, bo ten pierwszy może doprowadzić do rozpaczy

Osobiście czytam F.Huart - Hodujemy grzyby. Nie tylko pieczarki i boczniaki... i M.Siwulski - Uprawa grzybów jadalnych i leczniczych w warunkach naturalnych". Polecam też P.Stamets & J.S.Chilton - A Practical Guide to Growing Mushrooms at Home. To już jest konkretna pozycja... Osobiście jeszcze nie miałem czasu do niej siąść. A szkoda...

Co do stronki z zarodnikami, to w tej chwili przyglądam się ofercie ze Spores101. Myślę nad jakimś boczniakiem - może cytrynowy? Kilkukrotnie miałem okazję nabyć kostkę... Shiitake. Jednak oczywiście mają znacznie szerszą ofertę
odpowiedzodpowiedz tu
m@zatapec
młodszy psylocyb

zarejestrowano: 11.08.2008

dół
wysłano: 2008.10.22 08:30:27
Acid a mógłbyś sprawdzić w książce Huarta czy jest coś na temat surojadka-gołąbka jadalnego?
odpowiedzodpowiedz tu
jgl
prapsylocyb

zarejestrowano: 19.10.2007

dół
wysłano: 2008.10.22 08:50:02
bardzo madre rzeczy pisza o "Hericium erinaceus - Soplówka jeżowata"
postanowilem ze niema opcji po wyplatce listopadowej zamawiam ze dwie rozne kosteczki grzybni kurde mniam!
odpowiedzodpowiedz tu
Galgan
młodszy psylocyb

dół
wysłano: 2008.10.22 22:09:09
Spolówka wygląda niesamowicie, ale bo ja wiem czy apetycznie bardzo ciekawy jest Reishi (Ganoderma lucidum), dużo czytałem o jego nadzwyczajnych mocach, nazywany jest grzybem nieśmiertelności i z suszonych owocników można parzyć sobie herbatkę. Acid, co dokładnie doprowadza Cię do rozpaczy w uprawie shi-take? mnie ten grzyb o wiele bardziej się udaje niż boczniak, fakt, jest on trochę kapryśny i grzybnia raz rośnie innym razem nie wiedzieć czemu się ociąga ale jak już się zabierze to aż miło patrzeć, natomiast z boczniaka wyszedł mi ostatnio jakiś mutant ( wrzuciłem go na gelere )
odpowiedzodpowiedz tu
Acid
starszy psylocyb

dół
wysłano: 2008.10.22 22:39:25
@m@zatapec
W książce Huarta są informacje o uprawie: pieczarek, zimówki akasamitnotrzonowej, czernidłaka kołpakowatego, soplówki jeżowatej, smardz, łuskwiaka lepkiego, gąsówki nagiej, boczniaków, twardziaka jadalnego, pierścieniaka uprawnego i trochę tekstu o borowikach, kurkach i truflach.

@Galgan
Co do uprawy Shiitake, to do rozpaczy doprowadzają mnie ataki pleśni i w sumie chyba tylko to. Fajne fotki dałeś do galerii. Oba gatunki trochę przymutowały, ale z Shiitake to chyba normalne. Z białej kostki uzyskuje się głównie grzyby niskiej jakości. Np. w USA w hodowlach przemysłowych zbiory z takich kostek wyrzuca się. Dopiero po zbrązowieniu podłoża uzyskuje się prawidłowe grzyby.
odpowiedzodpowiedz tu
Galgan
młodszy psylocyb

dół
wysłano: 2008.10.22 23:26:10
Co do ataków pleśni, mam pytanie, pleść atakuje substrat czy grzybnie? też miałem kłopoty z pleśnią, zwłaszcza gdy shi-take wolno zabierał się do kolonizacji. Wtedy pleśń pomimo wszelkich dostępnych mi środków ostrożności dostawała się do słoika i zakażała mi substrat, którym było żyto, od momentu kiedy zaczołem szczepić na trocinach pleśń nie atakowała pomimo że kolonizacja wiórów zajmowała grzybni o wiele więcej czasu. Mógł byś troszkę rozwinąć pojęcie "białej i brązowej" kostki, czy potrzeba odpowiednich warunków aby podłoze zbrązowiało czy to kwestia czasu?
odpowiedzodpowiedz tu
Acid
starszy psylocyb

dół
wysłano: 2008.10.23 20:30:32
Zasadniczo nie miałem okazji uprawiać Shiitake od podstaw. Aktualnie jestem po kilku gotowych kostkach podłoża. Problem pojawiał się zazwyczaj zaraz po pierwszym zbiorze. Dawałem kostce pewien czas na odpoczynek, po czym zanurzałem w wodzie na około 24h, żeby wywołać kolejne rzuty. I tutaj zaczynała się walka o przetr... pfuu... o utrzymanie podłoża do zbioru i dotrwania do kolejnego rzutu. Nigdy nie przekroczyłem bariery 3 rzutów. Po prostu po drugim kostka padała pod naporem pleśni. Zieleniak atakował ją z każdej możliwej strony. Totalna porażka.

Dopiero niedawno zaszczepiłem zarodnikami żyto i czekam aż obrośnie - idzie całkiem dobrze, lecz nie tak jak powinno (nie mam jeszcze odpowiedniego doświadczenia).

Co do Twojego pytania o "białą i brązową" kostkę... Pierwszy rzut odbywa się na białej kostce (no chyba, że ją przetrzymasz...). Później z czasem kostka wytwarza brązową warstwę, jakby korę. Zresztą... Obczaj poniższe fotki, widać na nich brązową warstwę Swoją drogą bardzo fajnie wygląda pojawianie się owocników. Kora zaczyna pękać rozsadzana od wewnątrz ;P

odpowiedzodpowiedz tu
Galgan
młodszy psylocyb

dół
wysłano: 2008.10.25 13:42:09
Grzybnia obrastająca korą wow wygląda to b ciekawie. ja nigdy nie doszedłem nawet do drugiego rzutu, i to nie tyle przez pleśń co ciastko ( trociny z żytem ) po pierwszym rzucie zaczyna mi zwyczajnie się psuć, gnić i strasznie śmierdzieć. w jaki sposób udało Ci się z shi-take otrzymać zarodniki? ja zaraz po rozwinięciu sie jednogo z owocników na kostce, podłożyłem pod niego kawałek folii aluminiowej licząc że ew zarodniki zostaną na folię "zrzucone" jednak nic takiego nie nastąpiło, owocnik w końcu zgnił i obkapał folię brązową śmierdzącą cieczą.
odpowiedzodpowiedz tu
Acid
starszy psylocyb

dół
wysłano: 2008.10.25 17:18:05
O ile mnie pamięć nie myli, to zarodniki pochodzą z któregoś z przedstawionych grzybków. A jak to zrobiłem... Tak jak ty... Po otwarciu kapeluszy (widać na fotce jak bardzo otwartych) gołym okiem (!) widziałem jak sypią się zarodniki. Skalpelek w ruch, folia, pudełko, ręczniczek i gogogo. Dzień, czy dwa i miałem mnóstwo białego proszku życia.

Co do samego podłoża, to o ile wiem, powinno się składać z trocin wzbogaconych otrębami i gipsem. Poniżej masz przepis. Co prawda podany w dużych ilościach, ale liczyć zapewne potrafisz, więc odpowiednio to sobie skalkulujesz i będzie git (ja nie mam teraz czasu).

Według suchej masy półproduktów:
  • 10kg skrawków
  • 5kg wiórów
  • 3kg otrębów
  • 500g gipsu
Przygotowanie wygląda następująco... Trociny i wióry mieszamy do momentu uzyskania jednorodnej mieszaniny. Całość moczymy w wodzie przez 24h i później odsączamy przez 8h. Dalej mieszamy gips z otrębami i dodajemy w/w trociny z wiórami. Znowu mieszamy do uzyskania idealnej konsystencji Po tym zabiegu wilgotność substratu powinna być na poziomie 65%-75% (ściśnij trochę ręką, jak wylecą tak dwie kropelki to jest OK). Mieszankę pakujemy do toreb, umieszczamy w szybkowarze i sterylizujemy przez około 2h. Po ostudzeniu zaszczepiamy i trzymamy kciuki.

Osobiście jeszcze tego nie robiłem (ale to już wiesz, jeżeli czytałeś moje powyższe posty), jednak już niedługo... jeszcze chwila... jeszcze moment

Teraz jestem na poziomie zaszczepienia żyta i oczekiwania na rozwój... dalszych wypadków hehe
sempervivum
prapsylocyb

zarejestrowano: 30.08.2007

dół
wysłano: 2008.10.26 09:24:26
Też zaczynam 2 podejście z shiitake. Gość króry sprzedaje zaszczepioną mieszankę zbożową (a jest ich coraz więcej) podaje przepis
na drewnie i słomie. Już to pisałem więc se odpuszcze.
W którymś epizodzie Let's grow m. jest urywek, w którym pokazuje ziom jak shiitake rośnie mu w słoikach. Substratem jest ryż i je co jakiś czas podlewa!
Pozyjemy potestujemy.
odpowiedzodpowiedz tu
Acid
starszy psylocyb

dół
wysłano: 2008.10.26 14:55:14
Substratem są ciasteczka ryżowe, czyli dobrze nam znany wermikulit z mąką z brązowego ryżu. Wspomina też, że jeszcze coś tam dodaje, ale teraz nie pamiętam co. A co do podlewania, to chyba dlatego, że bez zamoczenia całego substratu nie zacznie się owocnikowanie.

Co do drewna i słomy.. Czyli miesza wióry/trociny ze słomą, tak?
sempervivum
prapsylocyb

dół
wysłano: 2008.10.26 17:37:12
Jak dobrze pamiętem to on to podlewał nawet w trakcie owocnikowania.
Co do przepisu to na drewnie tzn na belkach, konarach itp. Słoma to tylko rózne sposoby jej przygotowania podaje, ale
w zasadzie to jest to samo.
odpowiedzodpowiedz tu
Acid
starszy psylocyb

dół
wysłano: 2008.10.26 18:13:06
@sempervivum
A fakt, fakt... Podlewał także w trakcie owocnikowania. Skleroza się kłania
Nie no chłopie na belach, konarach itp. to raczej dłuuuugo sobie poczekasz na wynik. Jak już to wióry/trociny.

@Galgan
Będziesz robić kolejne podejścia do boczniaka albo Shiitake?
Galgan
młodszy psylocyb

dół
wysłano: 2008.10.26 20:10:28
No przymierzam się do tego, ale jesli juz to raczej shi-take, ma o wiele lepsze walory smakowe od boczniaka, przynajmniej dla mnie. tylko problem mam w tym że nie mam za bardzo z czego wystartować, posiadam drewniane kołki z grzybnia ski-take w ilości marnych 2 sztuk, które juz w dodatku trochę u mnie leżą. Tutaj mam proźbę, Acid mógłbyś podesłać jeśli akurat posiadasz odcisk shi-take? w zamian mogę wysłać kołki z grzybnią boczniaka, bo za niego się już nie biore zwłaszcza po ostatnim niepowodzeniu, kiedy wyrosło coś o mało apetycznym wyglądzie, choć bez wątpienia jadalne. posiadam także odmiany Mexyk, z-strain, B , TKS, Penis Envy ale na odciski będe musiał poczekać, wszytsko jest dop na etapie słoików.
Szczepić na konarze się jak najbardziej opłaca i przy okazji robienia ciacha, tym razem trociny słoma i żyto jako zaszczepiacz, skolonizuje parę kołków, mnustwo którymi pozaszczepiam konar, jakiego najlepiej drzewa użyć? plus tego jest taki że owocuje przez parę lat, oczywiście trzeba jak piszesz spoooro poczekać na pierwsze owocniki ale być możę shi-trake na pniu nie był by tak atakowany przez pleśń...
poniżej zamieszczam zdjęcia kołków z grzybnia boczniaka i shi-take, które posiadam.

odpowiedzodpowiedz tu
sempervivum
prapsylocyb

dół
wysłano: 2008.10.26 20:29:40
Acid: trochę nie dopisałem, chodziło o to, że sposób przygotowania słomy jest bardzo podobny jaki znamy z tej strony. Może poza "namaczaniem słomy przez 14 dni całkowicie pod wodą"
Wiem że shiitake na drewnie to temat na lata

Galgan: w tym poradniku gość pisze, że prawie każde drzewo liściaste (topola, brzoza, wierzba, grab, klon, osika itd.)
odpowiedzodpowiedz tu
Acid
starszy psylocyb

dół
wysłano: 2008.10.26 22:56:56
@Galgan
Wiesz co... Wczoraj (no i w sumie dzisiaj też) jadłem boczniaka i muszę się z Tobą zgodzić. Dla mnie również Shiitake ma zdecydowanie lepsze walory smakowe. Boczniak nie jest zły (zapewne jeszcze nie jeden raz zagości na moim stole), ale jednak to nie to. W sumie może była to też kwestia przygotowania... Mniejsza o to

Odcisk z chęcią bym Ci podesłał, zwłaszcza że chcesz dać w zamian boczniaka, a nie będę ukrywać, że poniekąd bardzo mi na nim zależy (jak i na zaoszczędzeniu złotówek - wszak właśnie domówiłem sprzęcik do budowy inkubatora)... Jednak niestety jedyny jaki miałem poszedł już jakiś czas temu na żyto. Jak tylko coś będę miał (raczej nieprędko), to dam znać. Że tak powiem zapiszę Cię na moją krótką listę Zaś odnośnie Twoich odmian egzotycznych (PC), to z chęcią bym się pisał. Potrzebuję do badań laboratoryjnych. Wiesz... obczajam zarodniki pod mikroskopem i w ogóle tworzę kolekcję. Oczywiście nie teraz, wszak coś za coś, a ja jak wspomniałem jestem spłukany Że też musiałem się ograniczać do jednego odcisku

Odnośnie najbardziej odpowiedniego drewna już kiedyś gdzieś się wypowiadałem, ale oczywiście z chęcią zacytuję autora jednej z książek:
W warunkach amatorskich najlepiej uprawiać twardziaka na drewnie. Do uprawy nadaje się drewno wielu gatunków drzew liściastych. Jednak najlepiej udaje się uprawa na drzewie brzozy, olchy, dębu i czerwonego buku. Zupełnie nieprzydatne jest drewno drzew owocowych. Do założenia uprawy można wykorzystać pnie lub konary drzew o średnicy 8-15cm, pocięte na okrąglaki o długości 1-1,5m. Na drewnie o takich wymiarach uzyskuje się najlepsze rezultaty, ale nie będzie dużym błędem, jeżeli użyjemy okrąglaków o większej średnicy i krótszych. (...) Grzybnia przerasta pniaki po upływie 3-15miesięcy, w zależności od temperatury i rodzaju drewna. Najszybciej rośnie na drewnie miękkim (np. brzozy).1

1. M. Siwulski, K. Sobieralski, Uprawa grzybów jadalnych i leczniczych w warunkach naturalnych, str. 96-97 
odpowiedzodpowiedz tu
Galgan
młodszy psylocyb

dół
wysłano: 2008.10.27 19:14:22
Dzięki za cenne informacje w takim razie uzbrajam się w cierpliwość i czekam na zrzut zarodników shi-tak-ea. napisz do mnie na maila ow_wolf@tlen.pl a podeślę Ci już boczniaka na poczet przyszłej współpracy, zbyt długie leżenie w szufladzie może mu zaszkodzić a tak już sobie zaszczepisz.
odpowiedz
mikoryza
fastnick1oo
31171cjuchu:
2008.10.10
15:16:39
Łysiczki - Bydgoszcz i okolice
fordoniak frywolnie
0980brak
Zjadło galerię?
m@zatapec
1592heroj:
2008.09.20
19:15:43
Grafika na forum
vadimus
2697vadimus:
2008.09.20
19:15:17
Łysiczki - gdzie zbierać na Śląsku?
DobroDobro
168635zaGoramizaLa
sami
frywolnie:
2018.10.04
14:30:55
UWAGA UWAGA!!
CHEEROCKE
2844CHEEROCKE:
2008.09.10
19:04:58
kiedy...w...gory
jgl
0604brak
Mam problem z Galeriami
Muchomur
61062Galgan:
2008.09.28
14:21:55
Nasza-Klasa
Tomash
264482nodrugsnofun
: 2008.10.13
08:51:50
wykład
pan.krok
0586brak
My Missing photograph
mjshroomer frywolnie
11210cjuchu:
2008.08.18
03:12:43
Psiloedukacja on DVD
sempervivum
2715sempervivum:
2008.08.16
08:41:44
Hello from Seattle
mjshroomer frywolnie
41085Tomash:
2008.08.15
12:51:15
<<<   <<  12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22  >>   >>>  

Ostatnie posty . . .

¤ To łysiczki czy nie?
     ¤ Zmiana temperatur a rozwój kosmitów (Growkit GT)
     ¤ Czy To lysiczka ?
     ¤ Zielone i śmierdzi podejrzanie
     ¤ fsre 2018 pytanko
     ¤ co sie stalo z moim kitem
     ¤ Czy to pleśń? GT drop 186
     ¤ Przed pierwszą podróżą - mój pierwszy growkit
     ¤ Złe podróże, proszę o pomoc
     ¤ Pierwszy grow kit (golden teacher)@i wielka niepewnosc.
     ¤ Pierwszy odcisk pytania

Forum› ‹Uprawa›  ‹Surowce›  ‹Sprzęt / Materiały›  ‹Odmiany›  ‹Konserwacja›  ‹Kulinaria›  ‹Wymiana›  ‹Psychonautyka / TripRaport›  ‹TipsAndTricks›  »Inne« nowy wątektematów:
434
odsłon:
498378

Tematów na stronę

login:
hasło:

zapomniane hasło

regulamin       ZAREJESTRUJ

programmed by cjuchu noncorp. 2006

PoradnikI ]   [ GatunkI ]   [ Honorowi psilodawcY ]   [ PsilosOpediuM ]   [ FaQ ]   [ GalerY ]   [ TripograM ]   [ DarwiN ]   [ LinkI ]   [ EmaiL ]  

© psilosophy 2001-2018