Forum Psilocybe

Do prawidłowego funkcjonowania forum wymagane są ciastka/cookies,
proszę włączyć tę opcję w ustawieniach swojej przeglądarki.

Tematów na stronę

login:
hasło:

zapomniane hasło

regulamin       ZAREJESTRUJ
Forum› ‹Uprawa›  ‹Surowce›  »Sprzęt / Materiały« ‹Odmiany›  ‹Konserwacja›  ‹Kulinaria›  ‹Wymiana›  ‹Psychonautyka / TripRaport›  ‹Inne›  nowy wątektematów:
300
odsłon:
207451

Ostatnie posty . . .

¤ Które gatunki i odmiany dają podobny trip jak mazatapec, czy łysiczka ?
     ¤ Metoda późnej okrywy - Żyto
     ¤ Zabójcze pleśnie
     ¤ Małe zakażenie
     ¤ Czy jest psychiatra na sali ?
     ¤ Pochłaniacz wilgoci z biedronki
     ¤ Wymiana
     ¤ Poratuje ktoś odciskiem?
     ¤ wymiana b+
     ¤ Wymienię printa pensacola na pritna mexicana.
     ¤ sclerotia jako materiał do posiewu na agarze

<<<   <<  2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12  >>   >>>  
۞
TematAutorOdpowiedziOdsłonOstatnia odpowiedź
Mała fotorelacja - inkubator dla minimalistów ;)
Grypki
162819waldi:
2010.09.10
00:23:31
DUŻY POJEMNIK NA CIASTKA
MAZAR
41353zaklinacz
pytąga
frywolnie:
2010.09.08
14:42:09
Jaka zgrzewarka, jaka folia.
oscar
31515Verter:
2010.09.01
11:46:10
Kilka pytań
PANKUN
292414Nikt
frywolnie:
2010.09.02
19:36:56
Pojemnik a'la monotube - źródlo.
wiewer frywolnie
5827div:
2010.08.28
13:19:33
Torby z filtrem
Grypki
131945jestem_świer
zak:
2011.04.30
21:40:42
czy materiał kombinezonu lakierniczego z polipropylen 40g/m2..
bigbud
1414Tomash:
2010.08.23
22:32:28
Wygrzebany w piwnicy szybkowar - potrzeban pomoc
Ż frywolnie
51677Ż frywolnie:
2010.08.18
13:47:43
cena zestawu szafeczki dla grzybów
Senpai frywolnie
2693Ż frywolnie:
2010.08.15
23:30:57
Chłodzenie terrarium
virnik
112248Mariusz7844:
2013.06.14
19:55:06
virnik
psylorodek

zarejestrowano: 12.08.2010

Temat: Chłodzenie terrarium
wysłano: 2010.08.12 15:26:58
Na wstępie witam wszystkich psilomaniaków! Ze względu na panujące obecnie upały zakładam wątek w którym możemy podsuwać pomysły na ochłodzenie terrarium. W wątku o siniejących mexicanach pojawiły się dwa pomysły, jeden z ręcznikiem, drugi z saletrą - autorów prosiłbym o wrzucenie tutaj dokładnego opisu co i jak.

U mnie mexicance (pierwsza uprawa) niedługo zaczną przebijać okrywę. Szykuję się do konstrukcji terrarium i od razu chcę je przystosować do jakiegoś systemu chłodzenia. Mój pierwszy pomysł to chłodzenie za pomocą wiatraczków komputerowych. Mam ich kilka i jeden duży z chłodnicy motocyklowej, no i tak kombinuję czy zda egzamin taki patent żeby 3-4 wiatraczki z zewnątrz ochładzały ścianki terrarium, a jeden wyciągał powietrze z wewnątrz. Kiedyś czytałem na forum pomysły z wiatraczkami w tera w celu usuwania CO2, miał ktoś takie tera? Jak taki wiatraczek wyciągający wpływa na obniżenie wilgotności? Drugi mój pomysł to chłodzenie za pomocą wody. Tak kminie żeby w tera nie robić dziurek, a terrarium umieścić w drugim większym pojemniku z wodą i co jakiś czas ją wymieniać na zimną. Ewentualnie myślę o owinięciu tera gumowymi przewodami i podpięciu to pod pompe wody z motocykla. W weekend biore się za robotę to opiszę co z tego wyjdzie.

Dawać swoje pomysły!
Pozdro
Live to Ride, Ride to Live.. 2oo
odpowiedzodpowiedz tu
oscar
młodszy psylocyb

zarejestrowano: 31.07.2010

ost.odpowiedź       # link do tego postu
dół
wysłano: 2010.08.12 16:18:11
Wiatraki niczego nie schłodzą! Wiatrakami nie schłodzisz niczego poniżej temp powietrza (prawo zachowania energii się kłania) To, że czujesz się schłodzony w lato dzięki wiatrakom, to dlatego, że nawet jak jest 30C to i tak jest to chłodniejsze niz twoje 36,7 C i jesteś wilgodny od potu.

Moja propozycja, to ogniwa peltiera. Tak zwana pompa cieplna wmontowana w terrarium z jednej strony chłodzi, z drugiej grzeje, czym można doprowadzać wode do parowania i nawilżania. problem polega na tym, że wymaga ona dobrego odprowadzania ciepla z cieplej strony ogniwa i najlepiej higrostatu i termostatu. termostat to żaden problem, ale higrostat tani nie jest. W weekend jeszcze pomysle.
Mam nadzieje, że jak was karmią zupą, to przynajmniej grzybową
odpowiedzodpowiedz tu
oscar
młodszy psylocyb

dół
wysłano: 2010.08.12 16:26:25
A! no i jeszcze twój pomysł z podwójnym tera testowałem. Kiepsko zdaje egzamin, bo zgodnie z prawami fizyki zimne powietrze leci do dolu, wiec kazde chlodzenie od dolu z definicji jest zawodne, chyba ze zastosowac termoobieg. Jednak wiatraczki to mi pachną infeksjami jakoś
odpowiedzodpowiedz tu
virnik
psylorodek

dół
wysłano: 2010.08.12 18:20:09
Ehh.. No nie pocieszyłeś mnie... Z fizyki zielony jestem, nie mam pojęcia co to prawo zachowania energii ale i tak spróbuję tej opcji z wiatrakami. Skieruję jeden duży wentylator pokojowy i jeden od chłodnicy na terrarium. Wydaje mi się, że jednak powietrze z wentylatora jest chłodniejsze niż powietrze z otoczenia. Co do infekcji to tera będzie dość szczelnie zamknięte, chodzi o to żeby powietrze wokół było chłodniejsze. Oczywiście będzie się to wiązać z częstszym wachlowaniem ale mogę się pomęczyć, bo już wystarczająco wolno idzie ta uprawa, a nie chce dodatkowych przestojów przez upały (w końcu wyjdzie tak, że prędzej się pojawią łysiczki niż moje mexyki). Pomysł z wodą na razie odpuszczę. Wpadłem jeszcze na pomysł zakupu jakiejś starej lodówki, wybebeszyć urządzenie chłodnicze i zrobić z tego jakiś użytek, sam już nie wiem, zdesperowany jestem hehe.

Co do ogniw peltiera to wydaje się być bardzo dobry pomysł tylko jak dla mnie jest małe "ale" - koszty. Z tego co widziałem na allegro te ogniwa są bardzo małe, a terrarium dość spore. Kilkadziesiąt złotych to jeszcze bym wydał ale coś czuje, że to będzie droższa impreza. Jeśli chodzi o chłodzenie ciepłej strony ogniwa to radiator i wiatraczki komputerowe powinny dać radę. Kombinuj nad tym patentem, ja spróbuję swoich pomysłów, Tomash niech pracuje nad azotanem amonu, inni też niech coś pogłówkują i może wspólnymi siłami coś sensownego się wymyśli.
odpowiedzodpowiedz tu
PANKUN
prapsylocyb

zarejestrowano: 11.03.2010

dół
wysłano: 2010.08.12 20:17:56
Co do wiatraków to jestem nieco sceptycznie nastawiony gdyż, jeśli będą wyciągać powietrze z wnętrza terrarium, mogą tym samym gwałtownie je osuszyć na dłuższy czas.
Jeśli chcemy na krótki czas schłodzić temperaturę np do dwóch godzin można wstawić do środka szklankę z zamrożoną wodą. Najlepiej przenieść wtedy boksa do jakiejś piwnicy albo miejsca gdzie jest chłodno.
Nasuwa jeszcze mi się pomysł z lodówką turystyczną, tylko zamiast drzwiczek nakryć ją przezroczystym pleksiglasem by nie ograniczać dostępu światła.
odpowiedzodpowiedz tu
Acerus
psylorodek

zarejestrowano: 09.08.2010

dół
wysłano: 2010.08.12 21:45:52
elo
jestm na tym etapie co Ty miesiac temu. tzn szykuje sie o pierwszysch grzybkó i też odmianki ww

tak teoretycznie, atroche u praktycznie korzystajac z doswiadczen w innych dziedzinach moge powiedziec ze:

wentylatory, chlodzenie wodne - ma sens tylko wtedy kiedy chcemy schłodzic do temp otoczenia, jak juz to wyżej napisano

ogniwa petriego - przyznam sie ze to dla mnie nowoas, ale z tego co czytalem pobiera to sporo pradu, nie mam pojecia jaka to ma wydajnosc, ale jak taki jeden potrafi schłodzic procesor to chyba brzmi zachecajaco, jednak instalacja (o tego zailacz, regulator, wiatraczek),, hmm na pewno sie pobawie tym kiedys ale to do innych zastosowań.

chłodzenie za pomoca naczyc z chłodziwem (n butelka z lodem ktora zamarzałao sibie w loówce), słoik z mieszanka lodu, czy wody i soli, kompresy chłodzace itp. - ma to ta wade że dziala krótko, acz gwałtownie, wiec regulacjeutrudniona.
Dodam ze zamiast azotanu amonuy mozna zastosowac chlorek wapnia - zmieszany z lodem chlodzi do -50C,
Azotan amonu tez nieźle daje - testowałem kiedy mialem małe pstragi w aquarium long time ago...
chlorek sie przyda tak czy owac o suszenia grzybow wiec jesli chceszz poekpsrymentowac, a nie masz saletry amonowej to moze lepiej kup od razy chkorek wapnia.

Kiedy chlodizlem w taki sposób (kartony po mleku z lodem rośliki w boxie problem byl taki że choc pare godzin dzialalo, oczywiscie cora słabiej to kondensowalo pare wodna i zalewalo dno boxa. Roslinka nie zaszokodizlo bo mialy staly dostep powietrza z wentylatora a grzyby generalnie maja caly czas to samo powietrze, ponadto sa raczej wrażliwsze na niska wilgotnosc, z tego co czytalem kaluza wody na dnie tez moze sprzyjac infekcji.

Wlasnie buduje terra z wentylatorem wdmuchujacym na górze i biernym wylotem na ole, na oba otwory filtry hepa oczywiscie (tzn te na słoiki ze slepu z zarodnikami któeog jak nazwe wpisze to sie nei da wyslac postu.
Ale to nie dla chlodzenia tylko regulacji wilgotnisci i poziomu co2, aby suie nie meczyc wachlowaniem i spryskiwaniem.

Pomysł z moułem z lodówki jest dobry aledo duzego terrarium i trzeba pamietac aby ten kolektor oblozyc czyms co ma duza pojemnosc cieplna tzn tak aby nie bylo gwaltowych skokow temp bo nastapi ww konensacja ze wszystkimi straszliwymi konsekwencjami

Na koniec 2 pomysly teoreytczne:

a/wykorzystanie parowania wody (oczywiscie na zewnatrz boxa) - rozłożyc jakis recznik na dachu i spryskiwac zimna woda kiey wyschnie.

Wiaomo ocb kalorymetr, pocenie i takie tam - woda parujac odbiera cieplo, Podobno w Egipcie tak wytwarzano lody tzn niewolnicy polewali dzbany gliniane na słońcu, ta woda od razu parowala i chlodzila dzban a znajdujaca sie wewnatrz zamarzala, Tak przynajniej czytalem, nie wiem czy to dziala , dla mnie jak rozpalanie ogniska na syberi za pomoca soczewki zronionej ręcznie z kawałka lodu
NA pewn jednak nie zagrozi gwaltownym spadkiem temp, a co z a tym idzie kondensacja (w tym przyapdku przy braku ekranu skraplajacego nie tylko by wysuszylo grzybą powietrze ale potem jeszcze oberwaly by kroplami po łbach..). Ale jak sądze nie ma takiej obawy, za to podejrzeaam ze obizenie temp bedzie tak nieznaczne ze nie bedzie sie tego alo zmierzyc nawet hehe

pomysl b to "lodowkia powietrzna" - dziala jak normalna lodowka, ale sa 3 różnice:

- medium chłodzace to zwykle powietrza a nie gaz ktory sie skrapla
-medium ulatuje , tzn obwód otwarty a nei zamkniety wiec nie ma neibezpiecenstwa rozczelnienia, skazenia srodowiska, dziury ozonowjej, ataku marsjan w ramach odwetu etc
-dziala w trybue ciaglym wiec o kondensacj wlasciwie mozemy zapomniec.

wady - pewnei w praktyce nie bedzie dzialac hehe

budowa - wentylator łązienkowy->szzczelna metalowa duuuza puszka a w niej maly otwot mm tam rurka metalowa np 8mm dalej to rurka gumowa takiej średnicy lub troszke wiekszej zaizolowanej z zewnatrz termicznie watolina czy czyms takim idzie do terre i tam do puszki np po dezodorancie czyli nieuzej , a z neij juz grubszym wezem np 2cm na zewnatrz - wylot moze byc skeirowany na puszke przy wentylatorze jako nadmuch chłodzacy, a jesli nie to moz elepiej abyt am by; dodatkowy wiatraczek komputerowy. Wszystko oczywiscie szcelne, tzn wewnatrz terre ta puszka, tak aby nieczysta powetrzne siły nie robly desantu na grzyby

JEsli ktos jeszcze nie zajarzyl o co chodzi to chodzi o to samo co w lodówce - prao Boyla- kogos tam no nie wiem sory, ale chodzi o to ze jesli gaz sprazamy to on sie nagrzewa, jesli rozprezamy to sie chlodzi. Duza puszka przy wentylatorze na zewnatrz powinna ei wiec chlodzic z ze duzaa jest i metalowa powinna sie samoradiatolić, a mala puszka wewnatrz boxa bedzie sie chodizla ale to powino mbyc minimalne chlodzeni o pare stopni max za to cąły czas. Obawiam sie jednak ze moze byc to np 0,2C hehe
odpowiedzodpowiedz tu
oscar
młodszy psylocyb

dół
wysłano: 2010.08.13 11:04:05
Hah. Wczoraj wieczorem, znalazłem złoty środek!

1.Kładziecie na wiwarium metalową tackę.
2. Na tackę kładziecie ręcznik, tak aby jego jeden kraniec wystawał poza nią i opadał swobodnie.
3. Poniżej obadajączego krańca ręcznika, na wysokości wiwarium ma leżeć miska, jakiś pojemnik na wodę.
4. Na ręcznik kładziecie wielką kostkę lodu (najlepiej się mrozi w garnku ze stali szlachetnej.
5. Kostka rozmrażając się powoli namacza ręcznik bardzo zimną wodą, ręcznik studzi tackę, a tacka wiwarium (chłód leci w dół) Nadmiar wody zpływa opadającym krańcem ręcznika do pojemnika poniżej.

Super skuteczna metoda. spadek temp prawie natychmiastowy. Można go regulować składając ręcznik (czym większa powierzchnia styku ręcznika z tacką, tym lepsze chłodzenie). Metoda więcej niż tania! Polecam sprawdzić sobie przy okazji tych upałów.

P.S. Zwróćcie tylko uwagę na wilgotność. Tacka bedzie z pewnościa ją nieco zbierać, jak bardzo schłodzona butelka wyciągnięta z lodówki.

Pozdrawiam oscar
odpowiedzodpowiedz tu
virnik
psylorodek

dół
wysłano: 2010.08.13 18:04:52
Wiedziałem, że coś wymyślicie Właśnie o taki sposób mi chodziło. Prosty, tani i skuteczny. Po przeczytaniu posta Acerusa (nic nie zrozumiałem ) stwierdziłem, że będę wymieniał te szklanki z lodem jak Pankun napisał, no ale na szczęście Oscar udoskonalił system. Jutro robię im szoka termicznego i w niedzielę tacki do wiwarium. Muszę tylko kupić jakiś przezroczysty pojemnik co by grzybki światło miały (nie będzie im chyba przeszkadzało, że światło będzie wpadać bokami, a nie od góry?). No i troszkę widzę na głupka wyszedłem z tymi wiatrakami, byłem pewien że schłodzą poniżej temp. powietrza (no ale cóż z fizyki zawsze kosy zbierałem hehe). Pozdro
odpowiedzodpowiedz tu
Acerus
psylorodek

zarejestrowano: 09.08.2010

dół
wysłano: 2010.08.13 20:20:25
Ale po co Meksykanom roisz szok termiczny?
odpowiedzodpowiedz tu
Tomash
metaprapsylocyb

zarejestrowano: 30.09.2004

dół
wysłano: 2010.08.13 23:49:32
Bo jest mega gorąco i mogą nie chcieć zacząć owocnikować.
Co do chłodzenia - przykryć terra mokrym ręcznikiem i postawić wentylator. Woda parując z ręcznika pod wpływem strumienia powietrza silnie będzie ochładzać ręcznik, nawet poniżej 18C zakładając t. otoczenia na poziomie 26C. Można ręcznik na dole wsadzić do michy co by ciągle wilgoć pił. Dla mnie systemy z lodem są problematyczne, nieprzewidywalne i wymagają za dużo kombinacji.
Pozdrawiam.
Kąkretne ELO!
odpowiedzodpowiedz tu
trav
starszy psylocyb

zarejestrowano: 30.08.2008

dół
wysłano: 2013.06.09 19:12:11
Witam,

Problem powinien rozwiązać nawilżacz powietrza z chłodną mgięłką
https://www.youtube.com/watch?v=duYIZA7u-ho Holy Ghost Inc - Mad Monks on Zinc (Original Mix)
odpowiedzodpowiedz tu
Mariusz7844
młodszy psylocyb

zarejestrowano: 16.09.2011

dół
wysłano: 2013.06.14 19:55:06
Chłodna mgiełka to tylko złudzenie, po prostu mając zwilżoną skórę, oraz wyższą temperaturę od otoczenia, wydaje ci się że jest chłodniej bo woda paruje i oddaje ciepło, ma temperaturę powierza, no chyba, że woda w której będzie umieszczony generator mgły, będzie chłodna (trzeba często zmieniać. Jedynym realnym pomysłem przedstawionym tutaj, jest ogniwo Peltiera. Do użycia którego Potrzeba by było w sumie: Termostat, ogniwo, wymiennik ciepła ( np 2 wymienniki od wodnego chłodzenia kompa, bądź ewentualnie płaskownik miedziany, w otulinie termoizolacyjnej). Oraz 2 radiatory, jeden oddający ciepło, a drugi chłodzący. Najlepsze jest to, że po zmianie biegunowości zasilania ogniwa, będziemy mogli np. ogrzewać terrarium. Ponieważ jak już pewnie wiecie ogniwo z jednej strony się nagrzewa a z drugiej chłodzi.

@mario@
odpowiedz
wyżażanie i filtry na słoiki
Acerus
2648Acerus:
2010.08.10
19:19:17
Światło z 2 jarzeniówek ?
asd frywolnie
3555PANKUN:
2010.08.10
17:03:35
to jest szybkowar?!
JaraczNaPotege
41586jgl:
2010.07.30
08:26:23
Jak sproszkować suszone grzyby?
peryhelion
4947sempervivum:
2010.07.05
18:46:08
Drewnolubne (Azurescens)
PANKUN
21842PANKUN:
2010.07.06
17:39:18
porada co do sterylizacji toreb
bigbud
0359brak
Zamiast Tyveku
qn frywolnie
81027Tomash:
2010.06.29
09:44:39
Pierwszy szybkowar
wiew
104703psylosmok:
2011.11.07
22:13:54
Ktokolwiek widział, Ktokolwiek wie... taki szybkowar wydrapał misie
Verter
324653- frywolnie:
2010.10.16
20:20:13
Lampa UV
Grzegorz24
2622Farr:
2010.05.17
02:46:21
<<<   <<  2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12  >>   >>>  

Ostatnie posty . . .

¤ Które gatunki i odmiany dają podobny trip jak mazatapec, czy łysiczka ?
     ¤ Metoda późnej okrywy - Żyto
     ¤ Zabójcze pleśnie
     ¤ Małe zakażenie
     ¤ Czy jest psychiatra na sali ?
     ¤ Pochłaniacz wilgoci z biedronki
     ¤ Wymiana
     ¤ Poratuje ktoś odciskiem?
     ¤ wymiana b+
     ¤ Wymienię printa pensacola na pritna mexicana.
     ¤ sclerotia jako materiał do posiewu na agarze

Forum› ‹Uprawa›  ‹Surowce›  »Sprzęt / Materiały« ‹Odmiany›  ‹Konserwacja›  ‹Kulinaria›  ‹Wymiana›  ‹Psychonautyka / TripRaport›  ‹Inne›  nowy wątektematów:
300
odsłon:
207451

Tematów na stronę

login:
hasło:

zapomniane hasło

regulamin       ZAREJESTRUJ

programmed by cjuchu noncorp. 2006

PoradnikI ]   [ GatunkI ]   [ Honorowi psilodawcY ]   [ PsilosOpediuM ]   [ FaQ ]   [ GalerY ]   [ TripograM ]   [ Trip&Trick ]   [ Goście piszĄ ]   [ DarwiN ]   [ LinkI ]   [ EmaiL ]  

© psilosophy 2001-2014