Forum PsilocybeDo prawidłowego funkcjonowania forum wymagane są ciastka/cookies,
proszę włączyć tę opcję w ustawieniach swojej przeglądarki.Tematów na stronę
 
login:
hasło:

zapomniane hasło

regulamin       ZAREJESTRUJ
Forum› ‹Uprawa›  ‹Surowce›  ‹Sprzęt / Materiały›  ‹Odmiany›  ‹Konserwacja›  ‹Kulinaria›  ‹Wymiana›  »Psychonautyka / TripRaport« ‹TipsAndTricks›  ‹Archiwum›  ‹Inne›  nowy wątektematów:
298
odsłon:
1138415

     Ostatnie posty . . .

     ¤ Golden Teacher pierwszy raz i parę pytań
     ¤ Mam problem. Grzyby rosną powoli i są małe.
     ¤ Grzech pierworodny
     ¤ Trichoderma w substracie,to dobrze czy źle?
     ¤ Dlaczego takie małe te grzybki?
     ¤ Waranie szalki... historia ryzomorfami utkana
     ¤ Oddam/wymienię PC AMAZONIAN.
     ¤ Growkit nierozwinięte melmack
     ¤ Stare zarodniki a zawartość psylocybiny
     ¤ ocena mycelium w moim shoebox neglect tek !
     ¤ McKennaii 16 dzień

<<<   <<  7 8 9 10 11 12 13 14 15  >>   >>>  
۞
TematAutorOdpowiedziOdsłonOstatnia odpowiedź
Cukrzyca z PC, przeciwwskazania?
Ursulus
32970Ursulus:
2012.05.25
16:22:41
" Teonanácatl – ciało bogów " artykul Pana M.L.
jgl
43341Agnus
frywolnie:
2012.06.20
14:22:29
jgl
prapsylocyb

postów: 489

zarejestrowano: 2007.10.19


Temat: " Teonanácatl – ciało bogów " artykul Pana M.L.
wysłano: 2012.04.26 14:55:04
W moje rece jakis czas temu wpadl pierwszy numer przyjaznego przychonautykom czasopisma ktore nazywa sie " TRANSWIZJE " . W najblizszym czasie chcial bym przepisac artykul pana ML na psiloforum bo jest interesujacy a nie kazdy z odwiedzajacych nasze forum mial mozliwosc przeczytania tego samemu. Rozumiem ze jestescie zainteresowani wiec spodziewajcie sie w najblizszym czasie kolejnych fragmentow z tego artykulu.

cyt. "Trans/wizje – pismo psychoaktywne to jedyne na polskim rynku pismo kulturalno-społeczne, zajmujące się współczesnymi i historycznymi nurtami myśli alternatywnej – od pierwotnych metod osiągania ekstazy, poprzez historyczne działania kontrkultury lat sześćdziesiątych, współczesne ruchy ezoteryczne, modyfikacje ciała i umysłu, psychologię transpersonalną, muzykę eksperymentalną, sztukę performance, aż do futurystycznych wizji rozwoju człowieka i jego psyche. W centrum zainteresowań pisma znajduje się ukazywanie ukrytych możliwości człowieka, traktowanego łącznie jako ciało, duch i umysł, wraz z pełną kulturową ekspresją jego twórczego potencjału.
"----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Widząc jak Słowo spada,schodzi z góry w dół,jakby małe świetliste przedmioty spadały z nieba. To Słowo Spada na święty Stół,na moje ciało:łapię je ręką. Słowo po słowie. -Maria Sabina,szamanka plemienia Mazateków.

Termin etnobotanika został po raz pierwszy użyty w 1896r. przez Johna W.Harshenberga, który mianem tym określił naukę dotyczącą "roślin wykorzystywanych przez prymitywne i rdzenne ludy". Na przestrzeni lat zasięg tej dziedziny został poszerzony i objął także posiadana przez społeczności plemienne wiedzą na temat cyklu wegetacyjnego roślin oraz związanych z nim zwyczajów i wierzeń - relacji pomiedzy człowiekiem a otaczającą go florą, w szczególności zaś roślinami i grzybami,ktore z racji wyjątkowego wpływu na umysły zażywających je ludzi były uważane za święte. Gałąź nauki wyspecjalizowana w badaniu właściwosci i zajwisk kulturowych związanych z królestwem grzybów jest nazwana etnomykologią. Za jej twórcę uważa sie Gordona R. Wassona (1898-1986), amerykańskiego bankiera, który wraz ze swoją żoną, Walentyną Pawłowną, rozpoczął w 1953 r. badania poświęcone ceremoniallnemu uźyciu grzybów magicznych wśród plemion meksykańskich.

Grzyby te są zazwyczaj nazywane Teonanácatl, co w języku Aztegków oznacza dosłownie "święte grzyby" lub "ciało bogów". Pierwsze wzmianki o ich rytualnym użyciu w Mezoameryce pojawiają się w pochodzących z szesnastego i siedemnastego wieku kronikach hiszpańskich misjonarzy i przyrodników, m.in. franciszkanina Fernando De Sahaguna, nadwornego lekarza króla Hiszpanii, dr.Francisco Hernandeza, czy dominikanina Diego Durana, który donosił, że spozywano je podczas wiekszych uroczystosci, np. związanych ze wstapieniem na tron azteckiego przywódcy, Moktuzemy II w 1502 r. Pochodzący z 1656 r. przewodnik dla misjonarzy dość jednoznacznie wskazywal na szatana jako istotę namawiającą Indian do zjadania grzybów i poszukiwania prawdy w wywołanych przez nie wizjach.

Działalność Kościoła i meksykanskiej oraz peruwiańskiej inkwizycji sprawiła, że ich rytualne spożywanie zostało zepchnięte do podziemia i nie bylo przedmiotem zainteresowania świata zachodniego az do początków dwudziestego wieku. Odbyło się to na tyle skutecznie, że wiele osób wątpiło w to, że grzyby halucynogenne w ogóle wykorzystywano do celów religijnych. W 1915 r. amerykański botanik William Safford uznał nawet, że grzyby wizyjne nie istnieją, a Teonanácatl to tak naprawdę kaktus halucynogenny Lophophora williamsii."

CDN...
jgl
prapsylocyb

postów: 489

zarejestrowano: 2007.10.19


góra
ost.odpowiedź       # link do tego postu
dół
wysłano: 2012.05.09 13:17:57
Twierdzenie te zakwestionowal harwardzki etnobotanik Richard Evan Schultes, który w 1938r. przywiózł z Meksyku kilka okazów „magicznych grzybów”. W tym samym roku grupa etnologow kierowana przez Jeana Bassetta Jhonsona po raz pierwszy uczestniczyla w mazateckiej nocnej ceremoni z ich uzyciem (nazwanej Vlada), która odbyła się w Huatla de Jimenez, w stanie Oaxaca. Jednak badacze ci byli wyłącznie obserwatorami rytualu. Pierwszymi Ludzmi świata zachodniego, ktorym udalo się zdobyc zaufanie Indian i 29czerwca 1955roku wziąć czynny udział w ‘celada’ było wspomniane już wczesniej małżeństwo Wassonow. Przez wiele lat prowadzili oni pogłębione badania dotyczace konsumpcji grzybow we wszystkich możliwych czesciach swiata, czerpiąc przy tym z tak wielu dziedzin nauki, jak to było możliwe. Zajmowali się min. związanymi z nimi wiezeniami, ich zastosowaniem w medycynie ludowej, uzywanym wobec nich jezykiem i nastawieniem emocjonalnym. Byli pierwszymi badaczami, którzy wskazali na tzw. „kamienie grzybowe” jako obiekty sugerujące istnienie srodkowoamerykanskiego kultu religijnego opartego na stosowaniu substancji halucynogennych już około 2500 r. p.n.e. Znalezione podczas wykopalisk na terenie Gwatemali oraz Meksyku kamienne figurki w kształcie grzybow uznali za symbole sakralne, których znaczenie można porównać do znaczenia krzyza w chrześcijaństwie. Jedna z najbardziej znanych figurek przestawia przyczajonego jaguara z ludzka glowa, z którego wyrasta kilkunastocentymetrowy grzyb. Najprawdopodobniej jest to wyobrażenie osoby szamana doświadczającego transformacji wywolanej spozyciem Teonanácatl .
Wassonowie opisali swoje doświadczenia w artykule opublikowanym w 1957 roku w magazynie Life, co rozbudzilo zainteresowanie swiata zachodniego kultem grzybow. Wywolywany przez grzyby stan psychiczny Wasson opisuje jako „kompletnie odmienny od dzialania alkoholu, tak różny jak noc i dzień”. Podejscie takie jest rozpowszechnione wśród samych Mazatekow, którzy uznaja je za święte i darza najwyzsza czcia. Są one uzywane przez tamtejszych szamanow m.in. do rytuałów dywinacyjnych,diagnozowania chorób oraz jako narzedzie nawiązywania kontaktu ze swiatem duchow. Podobnie sytuacja wyglada w przypadku innych tamtejszych plemion, m.in. Mixe, Zapotekow, Nahua, Taraskana. Skutki zjedzenia grzybow Wasson wspomina następująco: „W naszych szeroko otwartych oczach wizje przesuwaly się w nieskończonym strumieniu, wyłaniając się z siebie kolejno. Mielismy wrazenie ze sciany naszego ubogiego domu zniknęły, ze nasze nieskrepowane dusze leciały w empireum, uderzane boskimi podmuchami, obdarzone boska mobilnością, która niosla nas wszedzie na skrzydlach mysli.”
Grzyby zbieraja tuz przed wschodem słońca dziewice. Ma to miejsce w miesiącach letnich , podczas nowiu księżyca. Ziemię, na ktorej wyrastaja, uwaza się za swieta, natomiast znajdujaca je osoba jest zobowiazana wypowiedziec odpowiednia modlitwe. Grzyby trafiaja nastepnie do światyni gdzie przez trzy dni leza na ołtarzu spowite klebami dymu z kadzidla z zywicy copal. Osoby uczestniczace w ceremonii sa w tych dniach zobowiązani do zachowania abstynencji seksualnej oraz przestrzegania odpowiedniej diety. Zabronione jest także uzywanie jakichkolwiek srodkow zmieniajach świadomość, przede wszystkim alkoholu. Grzyby bardzo często spozywa się z miodem lub czekolada, zawsze parami, co symbolizje pierwiastek meski i kobiecy, jednoczesnie w cyklu stworzenia i prokreacji. Zakaz spozywania alkoholu i miesa obowiazuje także przez miesiąc po uczestnictwie w rytuale. Ceremonie odbywaja się tylko i wyłącznie noca, ponieważ wedlug Mazatekow spozywanie grzybow w dzien powoduje obłęd. Noc sprzyja także usłyszeniu tego , co grzyby maja do przekazania uczestnikom ceremoni.

odpowiedzodpowiedz tu
PANKUN
prapsylocyb

postów: 294

zarejestrowano: 2010.03.11


góra
ost.odpowiedź       # link do tego postu
dół
wysłano: 2012.04.26 23:03:32
Jaki jest cel artykułu do którego zmierza?
odpowiedzodpowiedz tu
jeden taki
frywolnie
nienotowany


góra
ost.odpowiedź       # link do tego postu
dół
wysłano: 2012.05.09 14:39:28
Dla mnie to raczej tylko przedstawienie grzybów z historii, piękne słowa, ale ile w tym całego sensu? może przedstawienie rytuałów indian. Jeżeli chodzi o psychonautykę lub coś z psychologii polecam książki Grof'a: Poza Mózg oraz Obszary nieświadomośći, bądź też ,,Molekuła Dmt'' Ricka Strassmana to tylko moje zdanie.. i nic więcej
odpowiedzodpowiedz tu
Agnus
frywolnie
nienotowany


góra
ost.odpowiedź       # link do tego postu
dół
wysłano: 2012.06.20 14:22:29
raz jadłem grzyby w nocy w ilości ekstatycznej, faktycznie ich działanie nocą jest jakby JAŚNIEJSZE, w dzień jadłem kilkadziesiąt razy i to nie jest to samo co nocą
pozdrawiam !
odpowiedz
Przygotowanie - oczyszczenie.
Jacob frywolnie
53799OmeN:
2012.04.08
16:46:03
Eksperyment Wielki Piątek - Tripogram
cjuchu
11925Kremuwka:
2012.04.06
14:26:45
Muzyka - po wczorajszym tripie.
Huzar
75459Huzar:
2012.04.07
14:33:11
Jakiej muzyki słuchacie na tripowaniu?
psylocybiniusz
8841186bugadii:
2017.12.14
00:50:56
Witam, ile na pierwszy raz
selernick
22509z frywolnie:
2012.03.10
22:47:03
Nieudane poczatki -diagnoza
makelele frywolnie
105720makelele
frywolnie:
2012.03.11
12:15:04
Na opadającej Fali
Kretomyslaw
115651Kretomyslaw:
2012.01.23
13:21:54
Kalkulator Mocy
m118
25158m118:
2011.11.08
09:20:27
5g dawka-Wasze odczucia,refleksje,trip reporty i przygotowania.
psylosmok
416123OmeN:
2012.03.23
21:59:20
Siedem nauk dla zmarłych
cjuchu
026675cjuchu:
2011.10.31
20:08:09
Uczucie umierania 5g
Ursulus
131957rudeboy
frywolnie:
2012.03.10
11:59:16
Dawka do przemyśleń, analizacji...
kutax
57548odyn87:
2012.04.01
17:08:21
Grzyby, a reinkarnacja
Konkormir
23185virnik:
2011.10.03
13:48:24
Syntetyczne iMAO
Qbkinss
12117doswiadczony
z
moklobemidem
frywolnie:
2011.09.27
22:52:09
Pierwsze kroki w otchłań
Barwny
292108OmeN:
2011.12.12
21:40:55
Kim jest bog
frywolnie frywolnie
1613318cjuchu:
2011.09.30
20:27:13
GORY LAKI
SILVER frywolnie
76356robaczek
frywolnie:
2012.03.25
14:05:38
trujący PC? ;o
otruty frywolnie
263568nodrugsnofun
: 2011.08.26
23:02:16
<<<   <<  7 8 9 10 11 12 13 14 15  >>   >>>  

     Ostatnie posty . . .

     ¤ Golden Teacher pierwszy raz i parę pytań
     ¤ Mam problem. Grzyby rosną powoli i są małe.
     ¤ Grzech pierworodny
     ¤ Trichoderma w substracie,to dobrze czy źle?
     ¤ Dlaczego takie małe te grzybki?
     ¤ Waranie szalki... historia ryzomorfami utkana
     ¤ Oddam/wymienię PC AMAZONIAN.
     ¤ Growkit nierozwinięte melmack
     ¤ Stare zarodniki a zawartość psylocybiny
     ¤ ocena mycelium w moim shoebox neglect tek !
     ¤ McKennaii 16 dzień

Forum› ‹Uprawa›  ‹Surowce›  ‹Sprzęt / Materiały›  ‹Odmiany›  ‹Konserwacja›  ‹Kulinaria›  ‹Wymiana›  »Psychonautyka / TripRaport« ‹TipsAndTricks›  ‹Archiwum›  ‹Inne›  nowy wątektematów:
298
odsłon:
1138415

Tematów na stronę
 
login:
hasło:

zapomniane hasło

regulamin       ZAREJESTRUJ

programmed by cjuchu noncorp. 2006

PoradnikI ]   [ GatunkI ]   [ Honorowi psilodawcY ]   [ PsilosOpediuM ]   [ FaQ ]   [ GalerY ]   [ TripograM ]   [ DarwiN ]   [ LinkI ]   [ EmaiL ]  

© psilosophy 2001-2023