Forum Psilocybe



Do prawidłowego funkcjonowania forum wymagane są ciastka/cookies,
proszę włączyć tę opcję w ustawieniach swojej przeglądarki.



Tematów na stronę
 
login:
hasło:

zapomniane hasło

regulamin       ZAREJESTRUJ
Forum› »Uprawa« ‹Surowce›  ‹Sprzęt / Materiały›  ‹Odmiany›  ‹Konserwacja›  ‹Kulinaria›  ‹Wymiana›  ‹Psychonautyka / TripRaport›  ‹TipsAndTricks›  ‹Archiwum›  ‹Inne›  nowy wątektematów:
1601
odsłon:
5267877

     Ostatnie posty . . .

     ¤ piny z boku boxa
     ¤ 10/12 słoików zakażone. Co poszło nie tak?
     ¤ Co zrobić z odciskami
     ¤ Wermikulit opcja czy niezbędnik?
     ¤ HELP już drugi rzut grzybków zatrzymuje się w miejscu.
     ¤ Problem z rejestracją
     ¤ Problem z wysychaniem ciastka - substratu
     ¤ Jak tworzy się mieszańce Cubensis (?)
     ¤ Zjadłem i nic
     ¤ Problem z kolejnym boksem Golden Teacher. Wilgotność? Jakiego producenta wybierać?
     ¤ Szukam rady

<<<   <<  61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71  >>   >>>  
۞
TematAutorOdpowiedziOdsłonOstatnia odpowiedź
Golden Teacher w Terrarium Biedaka - brak pinów po ponad 2 mies. :/
MitycznyDruid
11528MitycznyDrui
d:
2018.05.13
14:59:06
MitycznyDruid
psylorodek

postów: 48

zarejestrowano: 2018.04.30


Temat: Golden Teacher w Terrarium Biedaka - brak pinów po ponad 2 mies. :/
wysłano: 2018.04.30 16:17:06
Witam,
Na wstepie chcialbym bardzo serdecznie przywitac wszystkich forumowiczów oraz prosic o wyrozumialosc, albowiem jestem poczatkujacym mykologiem. Spodziewam sie ze niektóre aspekty mojej wypowiedzi spowoduja u profesjonalistów palpitacje.

W styczniu zamówilem z Holandii zarodniki Golden Teachera. Zaszczepilem wszystko na wysterylizowanej kukurydzy (wczesniej maczanej aby zmiekla) pieknie, bez plesni i innych katastrof. W kazdym razie, postanowilem ze moje GT beda rosly w TERRARIUM BIEDAKA ( terrarium w butelce 2l po coli)


Problem jest taki ze mija juz 2,5 miesiac a pinów brak, za to grzybnia rozrasta sie jak las równikowy.
Ciastko wysunalem na butelke i pomyslalem ze wszystko git. No tylko ze zapomnialem go obsypac wermem co zrobilem ( o zgrozo) tydzien pózniej.

Czekalem, aktualnie cala grzybnia przerosla werm, a nawet pnie sie w góre po sciankach butelki xD, a boki butelki zostaly przykryte folia aluminiowa zeby odciac swiatlo.
U szczytu butelki jest zakretka z dziurka ( taka jaka jest od tuby do wiadra) Jak byla zakrecony normalny korek to sie woda skraplala, jak nie ma to wydaje mi sie ze jest troche za sucho.
Grzybnia jest biala z jednym pomaranczowym przebarwieniem ( nie jest to "meszek" tylko jedno miejsce na kukurydzy na którym nie wyrósl "meszek")
ZAPACH - jest wrecz przepiekny, pachnie borowikami, lasem. Az mi slinka cieknie.
Ogólnie to przez okres 20 luty- 20 kwietnia czytalem wszystkie mozliwe fora. Polskie, angielskie.

Stosowalem sie do koronnych zasad:
+sterylnosc ( nie ma zadnej plesni)
+wilgotnosc - moim zdaniem jest w porzadku, na pewno powyzej 90% bo na sciankach butelki sa male kropelki, wczesniej bylo za duzo i troche sie skroplilo na grzybnie( miesiac temu)
+temperatura - w lutym-marcu srednio 22-24 stopnie, aktualnie od miesiaca srednio 26-28.
+wymiana powietrza - butelka jest wachlowana okolo co 5h ( oczywiscie zdarzalo sie nie wachlowac przez 12h ale wymiana powietrza jest)
+ swiatlo - stoi sobie spokojnie w "ambient lightcie" ( na pólce z daszkiem + przysloniete fraszkami Kochana)
+czas - "owocnikuje" przez około 2,5 miesiace


Jest to moja pierwsza w zyciu uprawa grzybków.
Mykolodzy profesjonalisci, zdaje sie na wasza laske. Prosze pomózcie mi wycisnac piny z tej grzybni

odpowiedzodpowiedz tu
mono
psylorodek

postów: 35

zarejestrowano: 2018.04.13


góra
ost.odpowiedź       # link do tego postu
dół
wysłano: 2018.04.30 16:41:11
Żaden ze mnie spec, ale powiem coś od siebie, najwyżej ktoś mnie poprawi.
Grzybnia rośnie w taki sposób kiedy jest nadmiar dwutlenku węgla, po prostu rozrasta się w poszukiwaniu świeżego powietrza. To żywy organizm i musi oddychać, brak FAE = brak owocnikowania, wachlowanie co 5h w tak małej przestrzeni niewiele da, CO2 i tak się będzie kumulował i dusił grzybnię. Poza tym masz za mokro, grzybnia jest bardzo puchata. Woda nie musi się koniecznie skraplać na ściankach, wystarczyłoby zraszanie do takiego stopnia, żeby nie dać ciastku wyschnąć. Ogólnie piny powinny się pojawić już dawno temu, wydaje mi się, że nic z tego nie będzie, ale jak mówiłem - nigdy nie zetknąłem się z taką sytuacją, więc to tylko moje domysły.

Btw, na czym stoi ciastko? To wygląda trochę jak jakaś ziemia ogrodnicza albo torf
odpowiedzodpowiedz tu
MitycznyDruid
psylorodek

postów: 48

zarejestrowano: 2018.04.30


góra
ost.odpowiedź       # link do tego postu
dół
wysłano: 2018.04.30 16:54:15
Ciastko stoi na mieszance torfu odkwaszony (ok. 6pH) 70% z wermem 30% ( sterylizowane ). Dobra to zabieram tą zakrętkę co wilgoć podwyższa.
A jakby wywiercić małe dziurki kilka cm powyżej grzybni żeby oddychała ?

Dodatkowe zdj ze zbliżeniem na grzybnie:

odpowiedzodpowiedz tu
mono
psylorodek

postów: 35

zarejestrowano: 2018.04.13


góra
ost.odpowiedź       # link do tego postu
dół
wysłano: 2018.04.30 17:45:54
Skąd przepis na taką mieszankę? Do FC i terrariów używa się perlitu nie bez powodu - po pierwsze, jest nieorganiczny, więc żadna pleśń ani inny syf na nim nie wyrośnie, a po drugie duże pole powierzchni sprawia, że świetnie utrzymuje wilgoć.
Torf jest organiczny, więc nie dość, że nieproszeni goście z otoczenia będą mieli fantastyczne warunki do rozwoju, to do tego grzybnia z ciastka przerasta do podłoża, a to miesza ci z wilgotnością i zawartością wody w samym ciastku. Grzybnia zamiast skupiać energię na produkowaniu owocników, skupiła się na kolonizowaniu substratu. Poza tym nie wiem jaki wpływ ma odczyn podłoża na grzybnię. Lepiej byłoby już zostawić sam wermikulit i oddzielić od niego ciastko kawałkiem folii aluminiowej albo postawić je na zakrętce od słoika.
Do tego dochodzi problem wilgotności, kumulacji CO2 i taki jest efekt.

Możesz porobić dosłownie ze 3-4 małe dziurki, żeby tylko była jakakolwiek cyrkulacja, ale raczej nic już z tym nie zrobisz. Następnym razem jeśli będziesz chciał robić ciastka, to skorzystaj z PF teka, a na dno butelki daj perlit.
odpowiedzodpowiedz tu
jury
starszy psylocyb

postów: 167

zarejestrowano: 2013.05.27


góra
ost.odpowiedź       # link do tego postu
dół
wysłano: 2018.04.30 19:14:05
Torf przy grzybkach jak najbardziej się nadaje Strzelam, że większość robiących tacki, robi okrywę z między innymi właśnie torfu ( ja np zawsze taką robiłem, choć tacki dopiero 2 razy robiłem ). Trzeba go tylko wysterylizować, a co z tego co MitycznyDruid napisał, to tak właśnie postąpił. Ale fakt, jako podłoże do terrarium nie jest to zbyt dobry pomysł, wermikulit czy perlit zdecydowanie najlepszy.
Co do samego problemu, to dokładnie to wygląda tak jakby było uduszone, grzybnia nie mając dostępu do tlenu, postanowiła nie wydawać owocników ( bo po co, to są w końcu "mądre cuda matki natury" ) próbując kolonizować kolejne przestrzenie w poszukiwaniu tlenu. Możesz próbować robić dziurki, ja bym nawet zrobił wielkie, tzn ze 2 cm średnicy ( zatykając je watą np ) ale na początku, bo teraz to jak mono napisał, raczej już nic z tego nie będzie. Ale oczywiście nie wyrzucaj tego, tylko rób te dziurki i może grzybnia jeszcze zaowocnikuje.
A po drugie, skoro robisz terrarium biedaka ( też właśnie zaczynałem od takiego ) to najlepiej zrób takie z butli po 5 litrowej wodzie ( i tak pewnie będzie tańsza niż 2 litry coli ) i ucięcie jej zrób niżej, tak, żeby po zdjęciu górnej części jak będziesz to wachlował, to będzie jakaś wymiana powietrza. Bo przy tej obecnej wąskiej butelce i tak wysokim nacięciu, to choćbyś nie wiem jakiej mocy wachlowanie czynił, to raczej powietrze na dnie butelki tylko posmyrasz zamiast je wymieć
Powodzonka.

Aha, i tak jak mono napisał, trzeba zrobić odcięcie między ciastkiem a podłożem, ja np ciastka ustawiam na kawałkach folii aluminiowej.
odpowiedzodpowiedz tu
MitycznyDruid
psylorodek

postów: 48

zarejestrowano: 2018.04.30


góra
ost.odpowiedź       # link do tego postu
dół
wysłano: 2018.04.30 21:00:47
Bardzo dziękuję koledzy za wasze cenne rady
Tak to już jest że z błędnej interpretacji wychodzą takie cuda, a raczej nie wychodzą

Zastosuję się do poleceń i zrobię resuscytację oddechową grzybni. Mam nadzieję że Pani Grzybnia wybaczy mi błędy początkującego i wyda na światło owoce.

A kolejne growy postaram się odwalić na tip-top

Btw. czy jest sens obsypywać tą grzybnie ponownie wermem ? Czy zostawić żeby oddychała sobie i wypuściła maleństwa.
odpowiedzodpowiedz tu
bęben
frywolnie




nienotowany


góra
ost.odpowiedź       # link do tego postu
dół
wysłano: 2018.05.01 01:05:51
dziurę zrób na innej wysokości, najlepiej tuż nad grzybnią. Możesz nawet szpilką zrobić w paru miejscach dosłownie dziurkę. Żeby cięższe od O2 CO2 miało miejsce ujścia.
odpowiedzodpowiedz tu
Sajkobn
frywolnie




nienotowany


góra
ost.odpowiedź       # link do tego postu
dół
wysłano: 2018.05.01 20:54:48
Nie przeczytalem dokladnie wszystkich wypowiedzi, ale widze ze musiales niezle udusic ta grzybnie, bo naprawde duzej wymiany nie potrzeba zeby zainicjowac pinowanie, przy 1 ciastku.

-Widac tu juz gruba strome, cokolwiek nie zrobisz, kosmici beda mieli problem zeby znalezc miejsce do ladowania, jezeli tam jest wszedzie stroma, to musisz ja zdarapc sterylnym narzedziem, ja bym nawet wrzucil ciastko do moczenia i spowrotem do growkita,
-Jezeli masz robic dziury to musialbys zrobic jedne nisko, drugie wysoko, zeby byl przelyw powietrza, najlepiej dorzcuci cos co mechanicznie wywola ten przeplyw. Jakis maly wentylatorek czy cos, wlaczony z 2 razy dziennie na parenascie minut, ale nie bawilbym sie w to przy jednym ciastku
-Ja na twoim miejscu pobawil sie w cos innego, dziury w terra, w moim przypadku prowadzily do nierownowagi warunkow i lepszym rozwiazaniem bylo wyciaganie co2, odkurzaczem badz suszarka(ale suszarke przykladasz tylem do gory butli, tak ze strumien powietrza leci w gore, a tyl suszarki zaciaga powietrze z butli)
-Przy tak malej powierzchni i jednym ciastku w sumie powinno wystarczyc ze dwa razy w dniu zdejmiesz ta gore i na 10-15 sekund wymusisz wymiane powietrze
odpowiedzodpowiedz tu
MitycznyDruid
psylorodek

postów: 48

zarejestrowano: 2018.04.30


góra
ost.odpowiedź       # link do tego postu
dół
wysłano: 2018.05.02 12:45:53
Dobra, zrobiłem dziury wsadziłem watę, no i.. trochę mi to ciastko wyschło, trochę za bardzo nawet.
Postanowiłem że jak mam je uratować to trzeba przeprowadzić kompletną operację. tz.

1. Wyjąć ciastko i wsadzić do namaczania. No pojawia się pytanie. Jako żem jest głupi to dałem ciastko na torf i teraz całe wnętrze butelki jest jedną wielką grzybnią. Czy powinienem po prostu wziać skalpel wysterylizowany i wyciąć ciastko z grzybni ( cięcie narysowane zieloną linią ) Przypuszczam że jak operacja to jałowe rękawice to podstawa.
2. Tak jak kolega napisał stroma jest, na ciastku jest skorupa. Czyli mam skalpelem zdrapać tą stromę, skorupę z ciastka, na całej jego górnej, oraz bocznej powierzchni, mniemam. - Kiedy to zrobić, przed namaczaniem ? , po namaczaniu, czy może podczas namaczania to zmięknie, rozpuści się xD.
3. Po namaczaniu chyba zmienię terrarium na butelkę po wodzie 5l, wywierce dziurki + Wata wysypie na dno werm i ODIZOLUJĘ ciastko od wermu amelinium, czyli teka zrobię. Obsypywać to ciasto okrywą z werma ?
4. Czy resztę po wycięciu z ciastka np. grzybnie na samym dole mogę użyć do zaszczepiania kolejnych ciastek po akcji z szybkowarem. Mam tu na myśli - wyjmuję taki słoik z szybkowaru , wrzucam do niego kawałek grzybni i zamykam. Oczywiście wszystko sterylnie.

Napiszcie mi proszę co o tym myślicie, czy to ma jakieś ręce i nogi, czy może jestem debilem. Powiedzcie też w jakiej kolejności wykonać te czynności.

odpowiedzodpowiedz tu
Sajkob
frywolnie




nienotowany


góra
ost.odpowiedź       # link do tego postu
dół
wysłano: 2018.05.02 18:49:38
Polecam zaczac od nowa, bo tu juz ostry bajzel sie zrobil. Te przebarwienia to albo metabolity albo juz jakas bakteria, zalezy jak to smierdzi. Z reszta takie male ciastko i tak nie da za duzych plonow wiec to tylko strata twojego czasu probujac cos z tego odzyskac. Ze chyba nie masz odcisku to wez rozmnoz te ciastko na miodzie
odpowiedzodpowiedz tu
SICO2
psylorodek

postów: 15

zarejestrowano: 2018.02.22


góra
ost.odpowiedź       # link do tego postu
dół
wysłano: 2018.05.03 07:49:46
Witaj mykologu i gratuluje wytrwałości.
Podzielam zdanie kolegów. Proponował bym albo od nowa, (Najlepiej na ryżu zmielonym z wermikulem, bez wydziwaczeń), Ale żeby cię nie łamać proponuje przed wszystkim zmniejszyć temperaturę. 26 to zdecydowanie za dużo. 21-22 powinno być moim zdaniem max. Okno na te porę roku moim zdaniem to za dużo i światła i temperatury. Można jeszcze zanurzyć ciasto w wodzie (jeżeli jest lekkie i czujesz że ma mało wiloci) najlepiej w lodowce na 12h żeby miało szok termiczny, obciapać w panierce wermikulicznej i na spokojnie w jakimś małym pudełku przezroczystym (kupisz za 15zł ikea czy leroy merlin) postawić na lekkim podwyższeniu, spodek, kieliszek od jajka itp. Wyjmij z tej butelki, bo tam się chyba duszą albo się przez ziemię nie mogą przebić. Najlepiej wszystko w rękawiczkach rób. I zostawić to w świętym spokoju w świetle dziennym. Nie machać, nie odkrywać, nie dotykać. 2tygle i moim zdaniem powinny puścić. Ja wcale nie macham w moich pudełkach i wszystko ma się dobrze.
Takim sposobem moje GT oszalały i rodzą na ryżu jak murzynki w Senegalu. Służę pomocą jakby co.
B+
odpowiedzodpowiedz tu
MitycznyDruid
psylorodek

postów: 48

zarejestrowano: 2018.04.30


góra
ost.odpowiedź       # link do tego postu
dół
wysłano: 2018.05.13 14:59:06
Dobra, wyrzuciłem ten śmietnik bo jakaś masakra z tym była + pleśń weszła (lol)
Następne teki na brązowym już w drodze. Robię shotguna wszystko jak w poradnikach bez wydziwień.

odpowiedz
Magiczne Grzybki
krychacz
111104krychacz:
2018.05.07
16:13:47
Stan ciastka po ponownym namoczeniu
miros
7765SajkoB
frywolnie:
2018.05.04
21:13:57
Podejście pierwsze - Ciastkowe niepewności
Psi.Vulpes
5441Psi.Vulpes:
2018.05.09
19:27:59
Przepis na growkit?
G frywolnie
8988lanca
frywolnie:
2020.08.24
18:07:21
Grzybowe uprawy mono
mono
13683ElGrzybunio:
2018.05.06
23:17:38
Instrukcja do growkitu
McDonald
4438Sajkob
frywolnie:
2018.04.26
09:39:24
Ciekawy projekt i kilka pytań do bardziej doświadczonych
Ziomal_420
8361SICO2:
2018.05.03
08:12:46
Jak długo moczyć growkit?
mono
1544Kaskabel:
2020.06.19
22:40:12
Szybka sprawa - growkit
Ziomal_420
9713mono:
2018.04.22
09:13:39
Problem z płynną kulturą
WesołyL
1427iksde
frywolnie:
2018.04.17
17:44:17
Rozdrabnianie skolonizowanego substratu [growkit]
jakqa
7272JK
frywolnie:
2018.04.18
16:54:48
Growkit i biały meszek na wierzchu
kubix frywolnie
222244zielarz41:
2018.05.11
19:02:11
Uczymy się na błędach mono.
mono
2754mono:
2018.04.18
09:47:44
Pleśń na ciastku - ewakuacja grzybni
bęben frywolnie
5400bęben
frywolnie:
2018.04.17
10:49:49
Miodowoda- Po co ja stosować?
Inator12
7740kimci
frywolnie:
2018.04.26
11:22:27
Problem wyhodowaniem grzybni na żytni subsrracie
Silverwind
3412mcy
frywolnie:
2018.06.03
18:01:53
Ponowny rzut w growkicie- Zostało troche pinów!
Inator12
3342Muchomorra:
2019.07.26
09:47:31
Nowe Badania Grzybowskiego
Grzyb_Grzybowski
461201;)
frywolnie:
2020.05.01
14:48:44
Grzyby natarczywie napieraja na ściankę growkita.. Co robić?
Inator12
3842Inator12:
2018.04.06
13:00:28
<<<   <<  61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71  >>   >>>  

     Ostatnie posty . . .

     ¤ piny z boku boxa
     ¤ 10/12 słoików zakażone. Co poszło nie tak?
     ¤ Co zrobić z odciskami
     ¤ Wermikulit opcja czy niezbędnik?
     ¤ HELP już drugi rzut grzybków zatrzymuje się w miejscu.
     ¤ Problem z rejestracją
     ¤ Problem z wysychaniem ciastka - substratu
     ¤ Jak tworzy się mieszańce Cubensis (?)
     ¤ Zjadłem i nic
     ¤ Problem z kolejnym boksem Golden Teacher. Wilgotność? Jakiego producenta wybierać?
     ¤ Szukam rady

Forum› »Uprawa« ‹Surowce›  ‹Sprzęt / Materiały›  ‹Odmiany›  ‹Konserwacja›  ‹Kulinaria›  ‹Wymiana›  ‹Psychonautyka / TripRaport›  ‹TipsAndTricks›  ‹Archiwum›  ‹Inne›  nowy wątektematów:
1601
odsłon:
5267877

Tematów na stronę
 
login:
hasło:

zapomniane hasło

regulamin       ZAREJESTRUJ

programmed by cjuchu noncorp. 2006

PoradnikI ]   [ GatunkI ]   [ Honorowi psilodawcY ]   [ PsilosOpediuM ]   [ FaQ ]   [ GalerY ]   [ TripograM ]   [ DarwiN ]   [ LinkI ]   [ EmaiL ]  

© psilosophy 2001-2024