Forum Psilocybe



Do prawidłowego funkcjonowania forum wymagane są ciastka/cookies,
proszę włączyć tę opcję w ustawieniach swojej przeglądarki.



Tematów na stronę
 
login:
hasło:

zapomniane hasło

regulamin       ZAREJESTRUJ
Forum› »Uprawa« ‹Surowce›  ‹Sprzęt / Materiały›  ‹Odmiany›  ‹Konserwacja›  ‹Kulinaria›  ‹Wymiana›  ‹Psychonautyka / TripRaport›  ‹TipsAndTricks›  ‹Archiwum›  ‹Inne›  nowy wątektematów:
1601
odsłon:
5269053

     Ostatnie posty . . .

     ¤ piny z boku boxa
     ¤ 10/12 słoików zakażone. Co poszło nie tak?
     ¤ Co zrobić z odciskami
     ¤ Wermikulit opcja czy niezbędnik?
     ¤ HELP już drugi rzut grzybków zatrzymuje się w miejscu.
     ¤ Problem z rejestracją
     ¤ Problem z wysychaniem ciastka - substratu
     ¤ Jak tworzy się mieszańce Cubensis (?)
     ¤ Zjadłem i nic
     ¤ Problem z kolejnym boksem Golden Teacher. Wilgotność? Jakiego producenta wybierać?
     ¤ Szukam rady

<<<   <<  29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39  >>   >>>  
۞
TematAutorOdpowiedziOdsłonOstatnia odpowiedź
Różowa kulka na wałku ze słomy
casloskopicus
111024PsiloPony:
2020.11.02
22:23:15
Grzybki ze Sri Lanki
psylonautka frywolnie
4525YpsiloN:
2020.11.01
20:05:56
Jak wyjąć grzybnie z boxa ?
foton
2159Afriko:
2023.02.09
23:09:19
Jak wyjąć grzybnie z boxa ?
foton
21776Afriko:
2023.02.09
23:09:19
Czy to łysiczka lancetowata???
foton
6445PsiloPony:
2020.11.02
22:20:48
Eksperyment Halloweenowy
Makavelithadon99
721246Eksperyment
frywolnie:
2020.11.24
14:11:28
psylonautka
frywolnie




nienotowany


Temat: Eksperyment Halloweenowy
wysłano: 2020.10.31 17:13:56
Zachęcona opisem zaszczepienie torby z liśćmi przeprowadzonym na tym forum lata temu zrobiłam mały follow up. Opiszę go tutaj, może ktoś się przyłączy.

Zebrałam jesienne liście do siatkowanego worka do prania. Nadadzą się również siatkowe worki na warzywa z Lidla. (dobrze zebrać suche liście. Mokre robią bałagan)

Worek zalałam garnkiem wrzątku, dałam parę kropel płynu do mycia naczyń. Obciążyłam by nie wypływał. Mam nadzieję że w ten sposób spacyfikowałam konkurencyjne formy życia.

Potem worek poszedł do wody z wapnem do bielenia drzewek. 3-5 gramów na litr wody. Poleżał obciążony w kąpieli ok 12 godzin.

Nazajutrz worek poszedł na sitko do ocieknięcia.

Po kwadransie liście pakowane są do np foliowego tunelu do pakowania. Albo worka po pieczywie które sprawdza się świetnie - krojone chleby itd. Nie woreczek z piekarni.
Garść liści, łyżka ziarna i tak na przemian. Upychać bardzo ciasno jak w poradniku 'uprawa na beli'. Potem zakręcić worek i spiąć opaską uciskową. Dalej jak w poradniku.

Na spacerach po lesie uwielbiam widok grzyni porastającej liście. Biel kontrastująca z kolorowymi liścmi. Może tu też się uda?

Jak coś wyjdzie będzie fotorelacja.
odpowiedzodpowiedz tu
Rubin
młodszy psylocyb

postów: 64

zarejestrowano: 2019.10.06


góra
ost.odpowiedź       # link do tego postu
dół
wysłano: 2020.10.31 21:18:17
Cześć, możesz podesłać fotę jak to wygląda?
odpowiedzodpowiedz tu
YpsiloN
prapsylocyb

postów: 553

zarejestrowano: 11.07.2020




góra
ost.odpowiedź       # link do tego postu
dół
wysłano: 2020.10.31 23:30:57
W dziale "surowce", w wątku "kasztany jako substrat", całkiem niedawno zostało wspomniane o podobnym eksperymencie przez jednego z użytkowników.
Jeśli dobrze pamiętam, podobne doświadczenie zostało opisane na tym forum, wg tego użytkownika.

IMO raczej wielkiego halo z tego nie będzie, ale ciekawy i estetyczny pomysł. Aktualizuj relacje z przebiegu uprawy, trzymam kciuki!
Zrobisz tak - wezmisz czarno kure...
odpowiedzodpowiedz tu
PsiloPony
metaprapsylocyb

postów: 946

zarejestrowano: 28.10.2020


góra
ost.odpowiedź       # link do tego postu
dół
wysłano: 2020.11.01 14:27:54
@YpsiloN

Gruby i ciekawy temat z tymi kasztanami. Zabrałeś się już za to?

...a co do liści, to dlaczego pasteryzacja, a nie sterylizacja? Pasteryzując raczej "Sajgonu" przetrwalnikom nie zrobimy?!
Znajdziesz mnie na drugim końcu tęczy...
odpowiedzodpowiedz tu
YpsiloN
prapsylocyb

postów: 553

zarejestrowano: 11.07.2020




góra
ost.odpowiedź       # link do tego postu
dół
wysłano: 2020.11.01 15:26:12
My nie zrobimy - grzybnia to zrobi

Przez te 2-3tygodnie po pasteryzacji formy przetrwalnikowe się nie rozwiną. A w tym czasie grzybnia przerośnie substrat

@PsiloPony
Nie zabrałem się jeszcze. Jak się zluzuje nieco sytuacja polityczno-gospodarcza w Europie to skoczę na wycieczkę do Francji. Tam kasztanów jadalnych jest gro, za darmo, w każdym niemal lesie
Zrobisz tak - wezmisz czarno kure...
odpowiedzodpowiedz tu
PsiloPony
metaprapsylocyb

postów: 946

zarejestrowano: 28.10.2020


góra
ost.odpowiedź       # link do tego postu
dół
wysłano: 2020.11.01 16:00:14
@YpsiloN

Właśnie zburzyłeś cały mój świat...
Albo czegoś nie wiem, albo nie rozumiem.
Skoro pasteryzacja wystarczy to po co te ceregiele z szybkowarem i sterylizacją substratów w słoikach?
Czy może to kwestia liści? Inny substrat, inne zasady?
Znajdziesz mnie na drugim końcu tęczy...
odpowiedzodpowiedz tu
YpsiloN
prapsylocyb

postów: 553

zarejestrowano: 11.07.2020




góra
ost.odpowiedź       # link do tego postu
dół
wysłano: 2020.11.01 16:14:51
Czy pasteryzacja jest wytarczająca? Zależy do czego...

Nie zaszczepisz pasteryzowanego substratu towarem ze szprycy (zarodnikami), tylko już rozwiniętą (na innym substracie) grzybnią.

Też niekażdy substrat nadaje się do pasteryzacji. Przynajmniej nie w sposób opisany w poradniku. Po kiszeniu ziarna 1.5-2h w wodzie z wapnem w temperaturze ~75°C raczej zostanie z niego papka. Tak mi się wydaje, nie próbowałem...
Zrobisz tak - wezmisz czarno kure...
odpowiedzodpowiedz tu
PsiloPony
metaprapsylocyb

postów: 946

zarejestrowano: 28.10.2020


góra
ost.odpowiedź       # link do tego postu
dół
wysłano: 2020.11.01 16:20:29
No dobra, to jeszcze pytanie na zakończenie.
Jaki substrat mogę użyć do zaszczepienia szprycą bez sterylizacji?
Tyle już czytam, że wiem co raz mniej i więcej niewiadomych powstaje.
Gdzieś przed chwilą przeczytałem, ze ciastka ryżowe wystarczy pasteryzować. Prawda to?
Znajdziesz mnie na drugim końcu tęczy...
odpowiedzodpowiedz tu
YpsiloN
prapsylocyb

postów: 553

zarejestrowano: 11.07.2020




góra
ost.odpowiedź       # link do tego postu
dół
wysłano: 2020.11.01 17:15:45
Poprawcie mnie proszę, jeśli się mylę.

Zarodniki potrzebują czasu na wytworzenie grzybni mono, a następnie dikariotycznej. Zakażenie bakteryjne zazwyczaj postępuje szybko. Chodzi o to, że grzybnia nie zdąży skolonizować substratu przed zakażeniem, albo ewentualna pleśń rozwinie się +/- w tym samym czasie co grzybnia. Dlatego substrat należy wysterylizować i szczepić w sterylnych warunkach, sterylnymi narzędziami. Jest on wtedy jałowy i nie rozwinie się tam nic, jeśli tego tam nie wrzucisz (w dużym uproszczeniu mówiąc).

A zaszczepiając skolonizowanym substratem substrat pasteryzowany dajemy rozwiniętej grzybni te 2 tygodnie na przejęcie całkowitej dominacji (taka kolonizacja postępuje szybciej niż zaszczepienie zarodnikami). Unieszkodliwiamy w ten sposób wszelkie endospory/formy przetrwalnikowe, ułatwiając grzybni zadanie
Zrobisz tak - wezmisz czarno kure...
odpowiedzodpowiedz tu
;) frywolnie



nienotowany


góra
ost.odpowiedź       # link do tego postu
dół
wysłano: 2020.11.01 18:50:35
Do substratów celulozowych wystarcza pasteryzacja bo nie zawierają one cukrów prostych atrakcyjnych dla kontaminantów. Są substratami wybiórczymi, atrakcyjnymi głównie dla grzybów i wsppógrających z nimi bakterii termofilnych. Oczywiście pasteryzacja nie zabija wszystkich przetrwalników - one dalej tam są tylko po prostu nie kiełkują za szybko przez co substrat taki jest zdatny do użytku przez określony czas. Okres przydatności do użycia substratów celulozowych można wydłużyć powtarzając pasteryzację/tyndalizując.
Wtedy skiełkować mogą nawet zarodniki ze szprycy.

Substraty zbożowe trzeba sterylizować bo zawierają cukry proste i przez to są wybitnie atrakcyjne dla kontaminacji które rozwijają się dużo szybciej niż grzybnie grzybów kapeluszowych.
YpsiloN
prapsylocyb

postów: 553

zarejestrowano: 11.07.2020




góra
ost.odpowiedź       # link do tego postu
dół
wysłano: 2020.11.05 20:45:35
@ pytanie

Czy tyndalizacja słomy z użyciem wapna gaszonego ma rację bytu?
Pytam pod kątem późniejszego spreparowania ciastka ze słomy, a następnie zaszczepienia go roztworem z zarodnikami.
Zrobisz tak - wezmisz czarno kure...
;) frywolnie



nienotowany


góra
ost.odpowiedź       # link do tego postu
dół
wysłano: 2020.11.05 21:24:46
Nigdy nie stosowałem pasteryzacji chemicznej. Nie znam jej skuteczności. Ja wole termiczną.
Spróbowanie takiej techniki może być dobrym eksperymentem. Chętnie zapoznam się z Twoimi wynikami.
YpsiloN
prapsylocyb

postów: 553

zarejestrowano: 11.07.2020




góra
ost.odpowiedź       # link do tego postu
dół
wysłano: 2020.11.05 21:54:03
Ok, zatem do dzieła

Mam jednakowoż kilka wątpliwości. W wolnej chwili stworzę osobny wątek, w którym zapraszam do dyskusji
Zrobisz tak - wezmisz czarno kure...
odpowiedzodpowiedz tu
PsiloPony
metaprapsylocyb

postów: 946

zarejestrowano: 28.10.2020


góra
ost.odpowiedź       # link do tego postu
dół
wysłano: 2020.11.01 18:53:10
Żaden problem wysterylizować substrat mając szybkowar wytwarzający ciśnienie do 1.03 bar (15psi), problem w tym, że w naszym kraju pełnym absurdów z resztą jak i w europie (tak gdzieś wyczytałem, ale mogę potwierdzić po wnikliwych poszukiwaniach) dostępne szybkowary wytwarzają ciśnienie jedynie do 0,7 bara.

1.
Tak więc jak mam wysterylizować cokolwiek nie dysponując odpowiednim sprzętem? A może ktoś poradzi gdzie mogę zakupić odpowiedni sprzęt nie ściągając go z USA za 400$ + przesyłka?

2.
W poradniku PF TEK jest napisane:
"Do sterylizowania z użyciem pary używany jest trzyczęściowy zestaw do parzenia warzyw (garnek, wkładany koszyk, oraz pokrywka). Dobry jest także rozkładany stelaż z nierdzewnej stali rozstawiany na dnie garnka."

Zatem doprecyzowując, ktoś ma doświadczenia z "gotowaniem na parze" słoików z ciastkiem?

3. Skoro garnek do parzenia warzyw sprawdza się w temacie to czy nie lepiej kupić europejską lipę szybkowarową z ciśnieniem do 0,7 bara (szybkowar turecki)
Znajdziesz mnie na drugim końcu tęczy...
L frywolnie



nienotowany


góra
ost.odpowiedź       # link do tego postu
dół
wysłano: 2020.11.02 22:53:28
Ad 1. Można użyć tyndalizacji.
Ad 3. Za niskie ciśnienie. Sterylizacja zachodzi w temp. 121 stopni C wytwarzając ciśnienie ok. 1,05 bara. Jednak te tureckie mają zaworki podatne na modyfikacje, więc łatwo je przerobić.
odpowiedzodpowiedz tu
;) frywolnie



nienotowany


góra
ost.odpowiedź       # link do tego postu
dół
wysłano: 2020.11.01 19:01:12
Zaszczepiając skolonizowanym ziarnem nie unieszkodliwiamy endosporów. One dalej tam są - wchłonięte przez grzybnie i mogą skiełkować w grzybni tak jak widziałeś to w swojej próbie ze słomą.
odpowiedzodpowiedz tu
;) frywolnie



nienotowany


góra
ost.odpowiedź       # link do tego postu
dół
wysłano: 2020.11.01 19:21:57
Nadciśnienie 0,7 bara to ~118*C też zdatne do sterylizacji.
;) frywolnie



nienotowany


góra
ost.odpowiedź       # link do tego postu
dół
wysłano: 2020.11.01 19:37:16
Pomyłka w obliczeniach - nadciśnienie 0,7 bara to ~115*C - też zdatne do sterylizacji.
;) frywolnie



nienotowany


góra
ost.odpowiedź       # link do tego postu
dół
wysłano: 2020.11.01 20:29:19
Zależność temperatury od ciśnienia roboczego :
https://www.pneumat.com.pl/cisnienie-pary-a-temperatura
PsiloPony
metaprapsylocyb

postów: 946

zarejestrowano: 28.10.2020


góra
ost.odpowiedź       # link do tego postu
dół
wysłano: 2020.11.01 20:59:50
Dzięki za tabelkę, przyda się choć interesujące mnie ciśnienia to już skok co 0,5 bara
Ale mówisz, że te 6*C nie robi wielkiej różnicy przy sterylizacji?
Czy w takim przypadku tyndalizować za pomocą szybkowaru?
Czy też jako świeżak w temacie robię z igły widły?
Znajdziesz mnie na drugim końcu tęczy...
odpowiedzodpowiedz tu
YpsiloN
prapsylocyb

postów: 553

zarejestrowano: 11.07.2020




góra
ost.odpowiedź       # link do tego postu
dół
wysłano: 2020.11.01 19:30:34
Pardon, źle się wyraziłem.
Miałem na myśli, "unieszkodliwianie" pasteryzacją, nie zaszczepianiem przy użyciu skolonizowanego substratu.

Jeśli grzybnia całkowicie skolonizuje substrat, to szanse na zakażenie są żadne, bądź znikome. W eksperymencie ze słomą różowa pleśń pojawiła się dopiero po ponad 3 tyg od rozpoczęcia inqbacji.
I możesz mieć rację twierdząc, że skiełkowały z endosporów ze słomy (bo i była po temu sposobność - skolonizowane było wtedy jakieś 80% substratu, jeśli mnie pamięć nie myli),. Jednak jako ciekawostka - sprzątałem ostatnio tę szafę i znalazłem na jej dnie strzępki bardzo podobnej pleśni. Istnieje więc cień szansy, że kontaminant dostał się do boxa stamtąd. Choć głowy sobie za to uciąć nie dam.
Zrobisz tak - wezmisz czarno kure...
odpowiedzodpowiedz tu
;) frywolnie



nienotowany


góra
ost.odpowiedź       # link do tego postu
dół
wysłano: 2020.11.01 21:33:39
Pony, te 6*C nie robi jakiejś strasznej różnicy. Po prostu trochę dłużej będziesz musiał sterylizować.
Ale o ile dłużej to Ci nie powiem bo na takim szybkowarze nigdy nie pracowałem. Sam mam 1.03 bara.
Będziesz musiał sprawdzić doświadczalnie.
odpowiedzodpowiedz tu
PsiloPony
metaprapsylocyb

postów: 946

zarejestrowano: 28.10.2020


góra
ost.odpowiedź       # link do tego postu
dół
wysłano: 2020.11.02 17:52:05
@

Super! Dałeś/Dałaś mi nadzieję
Ale od razu rodzą się pytania. Jak to wybadać bez angażowania zarodników w substracie? Czy wystarczy jak wysterylizuje żyto na przykład w słoiku i odstawie je na powiedzmy 14 dni do ciemni? Oczywiście mierząc czas sterylizacji w szybkowarze w niższym ciśnieniu dla porównania z kolejnymi próbami.
W zasadzie pytanie brzmi, czy wysterylizowany substrat po tych 2 tygodniach od zabiegu:

1. będzie sterylny w przypadku dobrze przeprowadzonej sterylizacji, bez żadnych śladów ataku?
lub czy;
2. będzie miał widoczną inwazję bakteryjno - pleśniową jeżeli sterylizacja będzie odbywać się za krótko?

Tak mam przeprowadzić to badanie? Ty byś tak zrobił/a? I jak się do Ciebie zwracać?

Dodaj proszę jeszcze jaki masz szybkowar i gdzie go nabyłeś o ile to nie były jeszcze czasy komuny?
Znajdziesz mnie na drugim końcu tęczy...
odpowiedzodpowiedz tu
YpsiloN
prapsylocyb

postów: 553

zarejestrowano: 11.07.2020




góra
ost.odpowiedź       # link do tego postu
dół
wysłano: 2020.11.02 18:18:14
U mnie to działa tak, że 3-4 dni po wyjęciu z szybkowaru pojawia się charakterystyczny smród bakcyla, jeśli coś poszło nie tak. W temp ok 27.5-28°. Mniemam, że w pokojowej może to zająć kapkę dłużej. Pleśń potrzebuje trochę więcej czasu na uformowanie strzępków.

Zrobisz tak - wezmisz czarno kure...
odpowiedzodpowiedz tu
PsiloPony
metaprapsylocyb

postów: 946

zarejestrowano: 28.10.2020


góra
ost.odpowiedź       # link do tego postu
dół
wysłano: 2020.11.02 18:35:11
cytat: psylonautka frywolnie U mnie to działa tak, że 3-4 dni po wyjęciu z szybkowaru pojawia się charakterystyczny smród bakcyla, jeśli coś poszło nie tak.

W ramach doprecyzowania - mówimy tutaj o słoikach dodatkowo zaszczepianych czy nie zaszczepianych, tylko sterylizowanych i pozostawionych w ramach np. testu?
Znajdziesz mnie na drugim końcu tęczy...
odpowiedzodpowiedz tu
YpsiloN
prapsylocyb

postów: 553

zarejestrowano: 11.07.2020




góra
ost.odpowiedź       # link do tego postu
dół
wysłano: 2020.11.02 20:29:19
Nie ma znaczenia. Bakcyl zdąży się rozwinąć, zanim zarodniki zaczną wytwarzać pierwotną grzybnię. Aromat niczym z francuskiej serowni, nie do pomylenia
Zrobisz tak - wezmisz czarno kure...
odpowiedzodpowiedz tu
;) frywolnie



nienotowany


góra
ost.odpowiedź       # link do tego postu
dół
wysłano: 2020.11.02 21:13:57
Dokładnie tak jak napisałeś Kucyku. Sterylizujesz i odkładasz nie zaszczepiając, i obserwujesz jak długo ziarna pozostają czyste. Jak wytrzymają miesiąc/dwa to może być. Ja swoim szybkim potrafiłem tak wyjałowić pszenicę, że po nieudanym zaszczepieniu (martwe zarodniki) przez pół roku substrat się prędzej zsechł niż zakaził.
Szybkowar mam z przed ponad 20 lat, niemiecki, firmy nie pamiętam, jak będę w domu to napisze.
Mordka wystarczy.
odpowiedzodpowiedz tu
PsiloPony
metaprapsylocyb

postów: 946

zarejestrowano: 28.10.2020


góra
ost.odpowiedź       # link do tego postu
dół
wysłano: 2020.11.02 22:17:59
Dzięki chłopaki za rozwianie niepewności. Teraz już wiem, że bezpiecznie będzie zacząć od szybkiego i testowania słoików ze substratem.
Ogólnie offtopic z tego tematu mega wychodzi, ale skoro już lecimy z przydatną wiedzą to kontynuujmy.
Powiedzcie mi jeszcze jedno, albo i dwa...

1. Czemu nie dokręcamy słoików do końca wkładając je do sterylizacji skoro wieczko, czy też nakrętkę mamy ładnie na środeczku przewierconą i zaklejoną taśmą mikroporową? (no chyba z dziurką zaklejoną taśmą ciśnienie się wyrówna i słoika nie rozsadzi?)

2. Bo rozumiem, że taśma mikroporowa jest dobrym filtrem do wymiany gazowej i w tym właśnie celu się ją stosuje?
Znajdziesz mnie na drugim końcu tęczy...
odpowiedzodpowiedz tu
L frywolnie



nienotowany


góra
ost.odpowiedź       # link do tego postu
dół
wysłano: 2020.11.02 22:45:34
Dokręcamy, ale nie mocno, bo nie jest to konieczne. Podczas rozszczelniania szybkowaru ciśnienie może nie zdążyć ujść przez taśmę mikroporową, więc zostawia się dodatkową drogę ucieczki przez luźne wieczko. Jeśli nie zwalniamy zaworu, tylko czekamy, aż szybkowar powoli wystygnie, to możemy zakręcić mocniej. Zamiast taśmy, lepiej spisuje się wata syntetyczna(poduszki, pluszaki). Łatwo jest później zaszczepiać.
odpowiedzodpowiedz tu
PsiloPony
metaprapsylocyb

postów: 946

zarejestrowano: 28.10.2020


góra
ost.odpowiedź       # link do tego postu
dół
wysłano: 2020.11.03 08:58:13
@L

Zaszczepiać będę przez gumowe porty w wieczkach, bardziej chodziło mi o wymianę gazową przez taśmę mikroporową, ale zakładam, że jest możliwa

Na wcześniejsze pytanie odpisałeś:

> Ad 3. Za niskie ciśnienie. Sterylizacja zachodzi w temp. 121 stopni C wytwarzając ciśnienie ok. 1,05 bara. Jednak te tureckie mają zaworki podatne na modyfikacje, więc łatwo je przerobić.

Zatem pytam jak? Wymiana sprężyny i dociążenie "kapelusza zaworu"?
odpowiedzodpowiedz tu
PsiloPony
metaprapsylocyb

postów: 946

zarejestrowano: 28.10.2020


góra
ost.odpowiedź       # link do tego postu
dół
wysłano: 2020.11.04 22:35:00
Pokusi się ktoś o odpowiedź na temat przeróbek szybkiego?
Znajdziesz mnie na drugim końcu tęczy...
odpowiedzodpowiedz tu
PsiloPony
metaprapsylocyb

postów: 946

zarejestrowano: 28.10.2020


góra
ost.odpowiedź       # link do tego postu
dół
wysłano: 2020.11.05 22:38:53
@YpsiloN:

Nie widzę Twojego postu z godziny: 2020.11.05 21:54:03

Zachodzę w głowę WTF?!
Znajdziesz mnie na drugim końcu tęczy...
odpowiedzodpowiedz tu
lancetowata
prapsylocyb

postów: 254

zarejestrowano: 2012.12.20


góra
ost.odpowiedź       # link do tego postu
dół
wysłano: 2020.11.05 23:14:23
Skoro chcesz się męczyć z dodatkowymi portami, to Twoja broszka.
Pokaż foto szybkiego(tureckiego), jaki chcesz przerobić, bo w tych co mam na myśli wystarczy podkładka/ki i rozciągnięcie sprężynki, ewentualnie same podkładki(w zależności jaką histerezę chcemy). Problemem jest jedynie to, że trzeba jakoś sprawdzić ciśnienie, przy jakim zadziała zawór(jakieś ciśnienie wzorowe). Nie jestem w stanie(chyba) dać Tobie przepisu typu: dołóż tak grubą podkładkę i o tyle rozciągnij sprężynkę, bo sam robiłem to metodą prób i błędów, obserwując wskazania manometra. Mogę ewentualnie pomierzyć Swoje, ale nie dam Tobie 100% gwarancji, że uzyskasz identyczne ciśnienie otwarcia.
Spytam tak. Jak oceniasz Swoje zdolności techniczne? Posiadasz/masz dostęp do narzędzi? Ewentualnie, czy masz kogoś, kto mógłby Tobie pomóc?
odpowiedzodpowiedz tu
PsiloPony
metaprapsylocyb

postów: 946

zarejestrowano: 28.10.2020


góra
ost.odpowiedź       # link do tego postu
dół
wysłano: 2020.11.06 12:48:00
@lancetowata:

Szybkiego jeszcze nie nabyłem. Póki co zbieram info i ważę opcje. I jedna z opcji właśnie się pojawiła
Chętnie pójdę w Twoje ślady i za Twoim przykładem, bo po co sobie utrudniać i wymyślać koło od nowa skoro można podążać już przetartymi ścieżkami...
Jaki sprzęt masz na myśli, jaką grubą podkładkę i co z tą sprężyną? Jeżeli dobiorę dokładnie to samo do przeróbek jakie ty poczyniłeś, nie będę musiał ingerować nawet pokrywkę, żeby manometr instalować na kolejnym porcie.
Zatem jeżeli to nie problem, podziel się info o modelu szybkiego, grubości i ilości podkładek oraz rozciągnięciu sprężyny, abym strzelić ksero Twojego projektu i aby wartości szybkiego były względnie podobne

Co do moich zdolności technicznych: jeden z dyplomów jakie mam to technik mechanik i potrafię wymienić jedynie klocki w furze
Ale narzędzia trzymać potrafię i jak jest potrzeba, to i wymyślę optymalne rozwiązania, niemniej jednak tu gdzie jestem narzędzi brak więc będziemy improwizować.
Jak to mówią "potrzeba matką wynalazku"
Znajdziesz mnie na drugim końcu tęczy...
odpowiedzodpowiedz tu
lancetowata
prapsylocyb

postów: 254

zarejestrowano: 2012.12.20


góra
ost.odpowiedź       # link do tego postu
dół
wysłano: 2020.11.07 00:06:28
Ja wierciłem dodatkowy otwór pod manometr.
Szybki z takim zaworkiem, np: https://allegro.pl/oferta/szybkowar-garnek-cisnieniowy-17-l-turecki-indukcja-9706444488
Niestety nie potrafię już znaleźć polskiego dystrybutora Hascevher, a jeszcze rok temu dokupowałem zaworki i uszczelki. Jeden zawór zamontowałem w biedronkowym szybkowarze Hoffen. Spróbuj poszukać dystrybutora części do Hascevher, bo jeśli nie ma, to ja bym zakup odpuścił, bo siadają uszczelki w tym szybkim. Najlepszym rozwiązaniem jest właśnie montaż tego zaworka w jakimś sensownym szybkim.
Jak masz smykałkę techniczną, to można dostroić taki zaworek za pomocą pompki rowerowej/samochodowej z manometrem, lub na stacji, gdzie jest możliwość dopompowania opon.
Postaram się rozkręcić moje zaworki w niedzielę.
Szczerze mówiąc, to gdybym nie używał szybkowarów do gotowania, to bym ich nie kupił, tylko po to, by coś wysterylizować. W zamian tego tyndalizowałbym. Taniej, bez przeróbek, dodatkowych manometrów. Na tyndalizację trzeba tylko poświęcić więcej czasu. Ale przerobienie szybkowaru też wymaga czasu, więc jeśli mamy użyć szybkiego raz, czy dwa razy w roku, to bez sensu. Tyndalizacja przynosi takie same efekty, a jest prostsza i bezpieczniejsza.
odpowiedzodpowiedz tu
PsiloPony
metaprapsylocyb

postów: 946

zarejestrowano: 28.10.2020


góra
ost.odpowiedź       # link do tego postu
dół
wysłano: 2020.11.07 12:39:53
@lancetowata:

Myślę, że genialnym pomysłem by wręcz było gdybyś założył odrębny temat w dziale Sprzęt/Materiały i opisał postępowanie z szybkim przy okazji umieszczając fotki skoro już poświęcasz się dla mnie i rozkładasz go na części pierwsze. Niech przyszłe pokolenia też skorzystają

Co do szybkiego z biedry - też go szukałem, już nie ma go w sprzedaży i nigdzie nie jest dostępny. Zapewne już nie produkują.



@Mordeczka - widzę, że się pojawiłeś:

Może dodasz coś od siebie?
Znajdziesz mnie na drugim końcu tęczy...
odpowiedzodpowiedz tu
;) frywolnie



nienotowany


góra
ost.odpowiedź       # link do tego postu
dół
wysłano: 2020.11.07 12:52:31
Mi się nie chce majstrować przy szybkich. Wolę profesjonalne sprzęty.
odpowiedzodpowiedz tu
PsiloPony
metaprapsylocyb

postów: 946

zarejestrowano: 28.10.2020


góra
ost.odpowiedź       # link do tego postu
dół
wysłano: 2020.11.07 12:59:03
Też wole profeskę, ale jak mam wydać 2k PLN żeby 4x użyć go w roku do sterylizacji, to trochę robi się to nie trafionym pomysłem...
No chyba, że polecisz coś dobrego sprawdzonego i w dobrych pieniądzach
Znajdziesz mnie na drugim końcu tęczy...
lancetowata
prapsylocyb

postów: 254

zarejestrowano: 2012.12.20


góra
ost.odpowiedź       # link do tego postu
dół
wysłano: 2020.11.08 16:17:12
Już pisałem. Na 4 użycia w roku lepiej tyndalizować. Sprawdzone, tanie, działa. Moje szybkowary służą głównie do szybkiego gotowania i słoikowania(pasteryzacji lub sterylizacji) przetworów i potraw.
odpowiedzodpowiedz tu
;) frywolnie



nienotowany


góra
ost.odpowiedź       # link do tego postu
dół
wysłano: 2020.11.07 14:03:45
Od ponad 20 lat nie zmieniałem szybkiego. Nie jestem na bieżąco. Mam swój kociołek i bardzo go lubię.
Dobry gar to inwestycja na lata, szczególnie jak ktoś częściej używa.
W przyszłości myślę o nowym, może Fungi Perfecti za 650$.
odpowiedzodpowiedz tu
PsiloPony
metaprapsylocyb

postów: 946

zarejestrowano: 28.10.2020


góra
ost.odpowiedź       # link do tego postu
dół
wysłano: 2020.11.07 14:22:44
No właśnie miałeś dać znać jaki model jakiej firmy ^^
Znajdziesz mnie na drugim końcu tęczy...
odpowiedzodpowiedz tu
;) frywolnie



nienotowany


góra
ost.odpowiedź       # link do tego postu
dół
wysłano: 2020.11.07 14:35:56
Będę w domu może w przyszłym miesiącu. Nie martw się, nie zapomnę.
odpowiedzodpowiedz tu
PsiloPony
metaprapsylocyb

postów: 946

zarejestrowano: 28.10.2020


góra
ost.odpowiedź       # link do tego postu
dół
wysłano: 2020.11.07 14:42:00
Trzymam za słowo
Nie sądziłem, że ten powrót do domu tyle zajmie, stąd właśnie się przypomniałem
Znajdziesz mnie na drugim końcu tęczy...
odpowiedzodpowiedz tu
lancetowata
prapsylocyb

postów: 254

zarejestrowano: 2012.12.20


góra
ost.odpowiedź       # link do tego postu
dół
wysłano: 2020.11.08 16:13:09
Zawór spustowy/ciśnieniowy
sprężynka 16,5mm
podkładka 1mm(opcjonalnie)
Zawór bezpieczeństwa
sprężynka 14,6mm
podkładki 4,1mm
Zawór ciśnieniowy zaczyna działać przy ciśnieniu 1,1-1,15 bara z podkładką i przy 1,05-1,1 bara bez podkładki. Podkładkę 1mm do spustowego dorzuciłem dla pewności, bo mi się manometr rozregulował(zamiast zera pokazuje 0,05 bara). Ciśnienia wyżej podane pewnie też są obarczone błędem manometra.
odpowiedzodpowiedz tu
PsiloPony
metaprapsylocyb

postów: 946

zarejestrowano: 28.10.2020


góra
ost.odpowiedź       # link do tego postu
dół
wysłano: 2020.11.08 16:32:44
Dzieki wielkie, pomocne info.
Jak juz ogarne sobie garnek bede dłubał i na pewno do wątku wrócę.
Ale patent ze sprężarką wybitnie przemyślany

Ps. Sprężyny rozciągałeś czy wymieniałeś?
Znajdziesz mnie na drugim końcu tęczy...
odpowiedzodpowiedz tu
lancetowata
prapsylocyb

postów: 254

zarejestrowano: 2012.12.20


góra
ost.odpowiedź       # link do tego postu
dół
wysłano: 2020.11.08 21:27:11
Obstawiam, że są oryginalne/rozciągnięte, bo są takie same w obu zaworach, ale 100% się nie podpiszę. Wiele lat temu to było. Ogólnie to ja zbieram różne przydasie, więc różne sprężynki posiadam i jest cień szansy, że mogłem jednak wymienić. Jeśli już zdecydujesz się na tę markę, to nie będzie problemem porównać sprężynki(podatność pod obciążeniem).
Najprościej widzę będzie zamontować manometr 1,6 bara, nawet w miejsce zaworu bezpieczeństwa przy zachowaniu szczególnej ostrożności. Te szybkowary posiadają dodatkowy zawór bezpieczeństwa. Gumowy korek. Jeśli poprzednie dwa się zatkają, to wyskoczy gumka i zrobi się gejzer. Szybkiego nie rozsadzi, ale bycie w pobliżu niego podczas wywaleniu ostatniego zaworu(temperatura o wiele wyższa niż 120'C), to srogie poparzenia i blizny po nich na zawsze.
odpowiedzodpowiedz tu
PsiloPony
metaprapsylocyb

postów: 946

zarejestrowano: 28.10.2020


góra
ost.odpowiedź       # link do tego postu
dół
wysłano: 2020.11.09 09:16:31
W zasadzie z tym manometrem, to żaden techniczny problem. Popraw mnie jeżeli się mylę.
Wiercę pokrywkę uszczelka z obu stron, przez nie wkładam manometr i zakręcam od wewnętrznej strony.
W sumie nawet gwintować nie trzeba pokrywki skoro od wewnątrz skręcę śrubą.
Obleci? Czy zrobiłbyś/eś to inaczej?

Ps. Jeżeli to nie problem, wstaw fotkę
Zamiast manometru rzucę się na termomanometr tylko jeszcze nie mogę się zdecydować jaki: tylny czy dolny. Jaki Ty masz? (ponawiam prośbę o fotkę - z góry pokrywy i z dołu )
Znajdziesz mnie na drugim końcu tęczy...
lancetowata
prapsylocyb

postów: 254

zarejestrowano: 2012.12.20


góra
ost.odpowiedź       # link do tego postu
dół
wysłano: 2020.11.22 22:26:25
Obleci. Lecz bez wierteł typu INOX bym do wiercenia nie podchodził. W dużym wierciłem dziurę z boku, w małym wykorzystałem miejsce po oryginalnym grzybku pokazującym ciśnienie.

Sprzątasz mi teraz komórkę
odpowiedzodpowiedz tu
PsiloPony
metaprapsylocyb

postów: 946

zarejestrowano: 28.10.2020


góra
ost.odpowiedź       # link do tego postu
dół
wysłano: 2020.11.11 23:27:57
Odświeżam w nadziei na kluczowe dla mnie odpowiedzi
Znajdziesz mnie na drugim końcu tęczy...
odpowiedzodpowiedz tu
PsiloPony
metaprapsylocyb

postów: 946

zarejestrowano: 28.10.2020


góra
ost.odpowiedź       # link do tego postu
dół
wysłano: 2020.11.15 10:45:36
I znowu na tapetę, bo temat odpłynął...

@Lancetowata
Mam nadzieję, że w końcu uda się Tobie tu zajrzeć
Znajdziesz mnie na drugim końcu tęczy...
odpowiedzodpowiedz tu
muchomorek
psylorodek

postów: 32

zarejestrowano: 12.11.2020


góra
ost.odpowiedź       # link do tego postu
dół
wysłano: 2020.11.21 17:11:00
Może głupie pytanie, ale czemu nie można wysterylizować tych słoików z substratem w piekarniku w odpowiedniej temperaturze? Nie mam szybkiego i też nie za bardzo chce mi się zagracać domu sprzętem który bedzie mało używany
lancetowata
prapsylocyb

postów: 254

zarejestrowano: 2012.12.20


góra
ost.odpowiedź       # link do tego postu
dół
wysłano: 2020.11.22 22:33:47
Bo nawet w piekarniku woda nie osiągnie więcej niż 100 stopni Celcjusza. Słoiki musiałyby być szczelnie zamknięte, by para nie ulatywała, co z kolei wpłynęłoby na wzrost ciśnienia w słoikach, do jakiego nie są zaprojektowane, co mogłoby doprowadzić do eksplozji słoika i rozbicia szyb w drzwiczkach piekarnika, które mają wartość 2/3 ceny piekarnika i pokaleczenia szkłem ciała i poparzenia ciała i dopisania Tobie w szpitalu Covida-19
Zobacz: tyndalizacja
odpowiedzodpowiedz tu
xD frywolnie



nienotowany


góra
ost.odpowiedź       # link do tego postu
dół
wysłano: 2020.11.21 17:22:37
Bo piekarnik spali/wysuszy substrat.
odpowiedzodpowiedz tu
YpsiloN
prapsylocyb

postów: 553

zarejestrowano: 11.07.2020




góra
ost.odpowiedź       # link do tego postu
dół
wysłano: 2020.11.21 17:28:21
A poza tym dźwięk wydawany przez szybkowar podczas klawowania to Święty Syk
Zrobisz tak - wezmisz czarno kure...
odpowiedzodpowiedz tu
PsiloPony
metaprapsylocyb

postów: 946

zarejestrowano: 28.10.2020


góra
ost.odpowiedź       # link do tego postu
dół
wysłano: 2020.11.21 22:54:27
Chyba musze wątek o szybkim wyodrębnić i umieścić gdzieś w bardzjej widocznym miejscu dla @Lancetowata
Może w końcu znajdzie i odpisze
Znajdziesz mnie na drugim końcu tęczy...
lancetowata
prapsylocyb

postów: 254

zarejestrowano: 2012.12.20


góra
ost.odpowiedź       # link do tego postu
dół
wysłano: 2020.11.22 22:09:32
Już jestem. Szukam o co chodzi
Ogarnięte. Patrz wyżej.
odpowiedzodpowiedz tu
;) frywolnie



nienotowany


góra
ost.odpowiedź       # link do tego postu
dół
wysłano: 2020.11.22 22:07:02
Lanca, Pony chciał Ci się przypomnieć.
odpowiedzodpowiedz tu
lancetowata
prapsylocyb

postów: 254

zarejestrowano: 2012.12.20


góra
ost.odpowiedź       # link do tego postu
dół
wysłano: 2020.11.22 22:44:04
Dzięki Wyżej.
odpowiedzodpowiedz tu
PsiloPony
metaprapsylocyb

postów: 946

zarejestrowano: 28.10.2020


góra
ost.odpowiedź       # link do tego postu
dół
wysłano: 2020.11.23 09:22:00
No i sie przypomniał xD
Jest już usatysfakcjonowany i dziękuje alę równjeż czuje niedosyt i z pewnością powstaną nowe pytania jak to:
Jak osadziles manometry? Nie do końca dostrzegam to na zdjęciach
Gwintowaleś?
No i ten w pokrywie. Czy otwór po kapturku byl gwintowany i w takim samym rozmiarze co szyjka manometru?
Znajdziesz mnie na drugim końcu tęczy...
odpowiedzodpowiedz tu
psilanca
frywolnie




nienotowany


góra
ost.odpowiedź       # link do tego postu
dół
wysłano: 2020.11.23 20:12:06
Nic nie gwintowałem.
Odpowiedziałem przecież na ostatnie pytanie, że obleci, czyli zrobiłem jak pisałeś, dodałem jedynie podkładki między nakrętki a uszczelki/oringi. Manometry mają już gwint. Wystarczy dopasować nakrętkę. W tym mniejszym nakrętka mi prawie podpasowała, co była w oryginale. Jest ciut luźna, więc uważam, by manometr nie wystrzelił mi w twarz Jednak u mnie w domu to ja jestem kucharzem. Moja pani stroni od szybkowarów, piekarników i patelni. Jednym słowem tam, gdzie ryzyko poparzenia największe i najdotkliwsze.
odpowiedzodpowiedz tu
YpsiloN
prapsylocyb

postów: 553

zarejestrowano: 11.07.2020




góra
ost.odpowiedź       # link do tego postu
dół
wysłano: 2020.11.23 20:55:08
Z całym szacunkiem Miłe Panie, Szlachetni Panowie, Kucyki oraz Łysice - co się dzieję z eksperymentem, o którym jest wątek?
Zrobisz tak - wezmisz czarno kure...
odpowiedzodpowiedz tu
PsiloPony
metaprapsylocyb

postów: 946

zarejestrowano: 28.10.2020


góra
ost.odpowiedź       # link do tego postu
dół
wysłano: 2020.11.23 22:59:04
@lancetowata
Jakże ja się teraz czuję usatysfakcjonowany! Niech Ci grzybnia w owocnikach wynagrodzi

@Ypsilon
został z/s-trollowany

Ps. No właśnie co z eksperymentem? Dziewczę się pochwaliło pomysłem i już nie wróciło...
Znajdziesz mnie na drugim końcu tęczy...
odpowiedzodpowiedz tu
YpsiloN
prapsylocyb

postów: 553

zarejestrowano: 11.07.2020




góra
ost.odpowiedź       # link do tego postu
dół
wysłano: 2020.11.24 07:59:42
Lanca, to chyba Ty pisałeś o podobnym experymencie na tym forum, o ile dorze pamiętam? Podlinkowałbyś?
Zrobisz tak - wezmisz czarno kure...
L frywolnie



nienotowany


góra
ost.odpowiedź       # link do tego postu
dół
wysłano: 2020.11.24 19:35:57
Chodzi o słomę i ziarno na aucie?
YpsiloN
prapsylocyb

postów: 553

zarejestrowano: 11.07.2020




góra
ost.odpowiedź       # link do tego postu
dół
wysłano: 2020.11.24 20:50:17
To było chyba w wątku o wykorzystaniu kasztanów jako substrat. Poruszyłeś tam kwestię zaszczepienia właśnie torby liści. O ile mi się znów coś nie przyśniło po muchomorach
Zrobisz tak - wezmisz czarno kure...
. frywolnie



nienotowany


góra
ost.odpowiedź       # link do tego postu
dół
wysłano: 2020.11.24 21:02:50
Nie liści. Pisałem wtedy o słomie, niepasteryzowanym ziarnie i oborniku kurzym w naturze.
YpsiloN
prapsylocyb

postów: 553

zarejestrowano: 11.07.2020




góra
ost.odpowiedź       # link do tego postu
dół
wysłano: 2020.11.24 21:14:47
Aha:]

Wrzuć proszę link do tego w wolnej chwili, o ile masz go gdzieś pod ręką i wiele Cię to nie kosztuje. Uprzejmie poprosze
Zrobisz tak - wezmisz czarno kure...
semilanceata
frywolnie




nienotowany


góra
ost.odpowiedź       # link do tego postu
dół
wysłano: 2020.11.24 21:14:24
Być może też rzuciłem linkiem o uprawie na liściach, że nie każdy rodzaj się nadaje, ze względu na taniny, czy cuś. Coś kojaże, ale nie pamiętam. Warto przeszukać forum. Tu już było naprawdę o wszystkim. Czytałem kiedyś te forum jak lekturę. Od najstarszych tematów z każdej kategorii. Polecam, bo serio tutaj już są odpowiedzi na wszystkie pytania, a i wiele ciekawostek, o jakich nie macie pojęcia. No i oczywiście podstawą podstaw jest wspaniała praca o nazwie "PsilOsopediuM"
odpowiedzodpowiedz tu
psylonautka
frywolnie




nienotowany


góra
ost.odpowiedź       # link do tego postu
dół
wysłano: 2020.11.24 13:58:28
Eksperyment kolonizuje.
L frywolnie



nienotowany


góra
ost.odpowiedź       # link do tego postu
dół
wysłano: 2020.11.24 19:40:08
No proszę
My tu w Jej temacie zrobili sobie wielki OT, a koleżanka ani słowa. Dopiero wywołana do tablicy się odezwała
PsiloPony
metaprapsylocyb

postów: 946

zarejestrowano: 28.10.2020


góra
ost.odpowiedź       # link do tego postu
dół
wysłano: 2020.11.24 19:48:02
@L

Szacun dla niej za obserwację tematu i odpowiednią do tego reakcję
Niemniej jednak trzeba również przyznać, że potrafi być oszczędna w słowach i trzymać emocje pod kontrolą
Znajdziesz mnie na drugim końcu tęczy...
;) frywolnie



nienotowany


góra
ost.odpowiedź       # link do tego postu
dół
wysłano: 2020.11.24 20:05:07
Powściągliwość cnotą nadrzędną. ^^
odpowiedzodpowiedz tu
Eksperyment
frywolnie




nienotowany


góra
ost.odpowiedź       # link do tego postu
dół
wysłano: 2020.11.24 14:11:28
@psylonautka możesz wrzucić zdjęcie? Brzmi to wszystko bardzo ciekawie.
odpowiedz
GK na sterydach (^_o)
psylonautka frywolnie
5402PsiloPony:
2020.11.01
14:58:04
Parę pytań przed uprawą - McKennai
PsiloPony
741520PsiloPony:
2020.11.27
18:36:18
McKennaii nie rosnie - pomocy
pixtix
16788pixtix:
2020.10.29
16:09:49
Mam parę pytań w poście je rozwinąłem
pixtix
711212figi3l:
2020.11.17
09:01:51
McKenna, Growkit, czarny skurwiel atakuje
figi3l
5724Czcirad44:
2020.10.28
10:32:46
pierwszy growkit- nietypowy zapach
Czcirad44
331159PsiloPony:
2020.11.08
10:59:04
Ogrodowa niespodzianka? Identyfikacja
orion
2539JK
frywolnie:
2020.10.28
14:43:34
Mąka ryżowa
trebuh4
0165Grzybek:
2020.10.27
15:48:11
Czy któreś to łysiczki
Grzybek
19668PsiloPony:
2020.10.29
19:53:37
GT czarny nalot, do wyrzucenia?
nowygrzybiarz321
531563PsiloPony:
2020.10.31
11:13:17
Relacja z uprawy Colombian.
Czarny frywolnie
9406YpsiloN:
2020.10.20
02:22:38
Narośl. 3 rzut
Nex
17709aho
frywolnie:
2020.10.20
15:01:42
Suszenie odcisku Cubensis w dehydrylatorze
Zbucki
6515YpsiloN:
2020.10.17
17:26:43
Uprawa cubensis, w warunkach takich jak zwykłe pieczarki
YpsiloN
14446. frywolnie:
2020.10.20
15:11:36
<<<   <<  29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39  >>   >>>  

     Ostatnie posty . . .

     ¤ piny z boku boxa
     ¤ 10/12 słoików zakażone. Co poszło nie tak?
     ¤ Co zrobić z odciskami
     ¤ Wermikulit opcja czy niezbędnik?
     ¤ HELP już drugi rzut grzybków zatrzymuje się w miejscu.
     ¤ Problem z rejestracją
     ¤ Problem z wysychaniem ciastka - substratu
     ¤ Jak tworzy się mieszańce Cubensis (?)
     ¤ Zjadłem i nic
     ¤ Problem z kolejnym boksem Golden Teacher. Wilgotność? Jakiego producenta wybierać?
     ¤ Szukam rady

Forum› »Uprawa« ‹Surowce›  ‹Sprzęt / Materiały›  ‹Odmiany›  ‹Konserwacja›  ‹Kulinaria›  ‹Wymiana›  ‹Psychonautyka / TripRaport›  ‹TipsAndTricks›  ‹Archiwum›  ‹Inne›  nowy wątektematów:
1601
odsłon:
5269053

Tematów na stronę
 
login:
hasło:

zapomniane hasło

regulamin       ZAREJESTRUJ

programmed by cjuchu noncorp. 2006

PoradnikI ]   [ GatunkI ]   [ Honorowi psilodawcY ]   [ PsilosOpediuM ]   [ FaQ ]   [ GalerY ]   [ TripograM ]   [ DarwiN ]   [ LinkI ]   [ EmaiL ]  

© psilosophy 2001-2024