Forum Psilocybe



Do prawidłowego funkcjonowania forum wymagane są ciastka/cookies,
proszę włączyć tę opcję w ustawieniach swojej przeglądarki.



Tematów na stronę
 
login:
hasło:

zapomniane hasło

regulamin       ZAREJESTRUJ
Forum› »Uprawa« ‹Surowce›  ‹Sprzęt / Materiały›  ‹Odmiany›  ‹Konserwacja›  ‹Kulinaria›  ‹Wymiana›  ‹Psychonautyka / TripRaport›  ‹TipsAndTricks›  ‹Archiwum›  ‹Inne›  nowy wątektematów:
1601
odsłon:
5266884

     Ostatnie posty . . .

     ¤ piny z boku boxa
     ¤ 10/12 słoików zakażone. Co poszło nie tak?
     ¤ Co zrobić z odciskami
     ¤ Wermikulit opcja czy niezbędnik?
     ¤ HELP już drugi rzut grzybków zatrzymuje się w miejscu.
     ¤ Problem z rejestracją
     ¤ Problem z wysychaniem ciastka - substratu
     ¤ Jak tworzy się mieszańce Cubensis (?)
     ¤ Zjadłem i nic
     ¤ Problem z kolejnym boksem Golden Teacher. Wilgotność? Jakiego producenta wybierać?
     ¤ Szukam rady

<<<   <<  15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25  >>   >>>  
۞
TematAutorOdpowiedziOdsłonOstatnia odpowiedź
Stroma wszędzie
moro888
9543PsiloPony:
2021.12.21
17:43:06
Jasne piny, zbyt wilgotno?
Funguy
3298PsiloPony:
2021.12.21
19:31:15
Żyto - odpowiednio przerośnięte ?
SBT
1205Hehe
frywolnie:
2021.12.07
22:51:02
Tacka z qqrydzą, odwracać?
obtoczony frywolnie
3333PsiloPony:
2021.12.21
17:38:28
Pomoc przy ciastkach
kosmita
2249kosmita:
2021.12.09
21:40:33
Słaby rozwój , dziwne kulki co jest nie tak?
Hshsbb frywolnie
7566frywoltak
frywolnie:
2022.02.05
13:40:17
Owocniki przestały rosnąć są zdeformowane, kropki na growkicie
cannonova
5341psajstyl:
2021.12.03
00:42:53
JAK najtanieniej hodować
gugu
1288pomocnik
frywolnie:
2021.11.24
21:35:48
Growkit GT fotorelacja -pierwszy
Kubson93
2541ZENZEJJ
frywolnie:
2021.11.26
18:01:40
Instrukcja dla zielonych (strzykawka, zboze, bez szybkowaru) do sprawdzenia
alpaka
5498;)
frywolnie:
2021.11.24
00:27:36
alpaka
nowy użytkownik

postów: 4

zarejestrowano: 22.11.2021


Temat: Instrukcja dla zielonych (strzykawka, zboze, bez szybkowaru) do sprawdzenia
wysłano: 2021.11.22 23:31:02
Czesc,

przerylem troche materialow tutaj i napisalem dla siebie instrukcje krok po kroku co robic. Ale nie mam pewnosci, czy wszystko dobrze zrozumialem i czy czegos nie pominalem. Mozecie mi sprawdzic, czy nie sa to same berdnie?
EDIT: przeniosłem treść z linków do posta niżej, żeby nikt się nie bał
odpowiedzodpowiedz tu
PsiloPony
metaprapsylocyb

postów: 946

zarejestrowano: 28.10.2020


góra
ost.odpowiedź       # link do tego postu
dół
wysłano: 2021.11.23 08:51:43
Sugeruje szukaj info w poradnikach na forum, bo tu masz wszystko.
Nawet nie bede ryzkowal klikania w ten link xD

Albo przepisz swoje procedury w poscie i je sprawdzimy.
I nastała jasność...
odpowiedzodpowiedz tu
alpaka
nowy użytkownik

postów: 4

zarejestrowano: 22.11.2021


góra
ost.odpowiedź       # link do tego postu
dół
wysłano: 2021.11.23 11:37:39
No właśnie stąd mam wszystkie informacje. Ale przy takim natłoku informacji można zgłupieć xD To wszystko to trochę za dużo, a ja bardzo lubię procedury takie krok po kroku


Lista zakupów (ok 220 zł):
- Strzykawka z zarodnikami (70 zł z przesyłką ze znanego wszystkim sklepu). Ewentualnie printy z poprzednich rzutów i strzykawka z apteki
- 5kg ziaren żyta (na allegro 25zł z przesyłką)
- Skafander Tyvek [obojętnie jaki model] (z przesyłką na allegro podczas pandemii rozmiar XXXL za 21 zł)
- Wermikulit frakcja 3-6mm 8kg (na allegro z przesyłką 22 zł)
- 3 x pojemnik plastikowy z pokrywką o wymiarach: dł. 38cm, szer.28.5cm, wys. 21.7cm [pojemność 15l] (na jakiejś krainiekoszy czy czymś podobnym 16zł/ sztuka, przesyłka gratis)
- 10 x słoik 0.9l z nakrętką (na allegro 31 zł z przesyłką)

Dodatkowo (mi zostało po pierwszej fali pandemii):
- Rękawiczki lateksowe lub winylowe
- Alkohol izopropylowy

Z domowego wyposażenia:
- Nożyk lub coś do wycięcia dziur w pojemnikach i później do zbiorów
- Taśma/ klej do przyklejenia skrawków ze skafandra jako filtrów w dziurach w pojemnikach
- Duży garnek
- Suche i czyste ręczniki kuchenne (do czyszczenia gwintów i wyłożenia dna garnka od środka)
- Woda
- Młotek
- Duży gwóźdź, dłuto lub cokolwiek do wybijania dziur w zakrętkach słoików
- Kawałek miękkiego drewienka lub imadło
- Coś, czym można okleić lub pomalować pojemniki na dole, by nie przepuszczały światła (np. aluminiowa folia spożywcza [warstwa nieprzepuszczająca światła], worek na śmieci [żeby folia aluminiowa się nie podarła])

///////////////////////// Dzień I //////////////////////////////
Przygotowanie słoików i żyta:
- Każdą nakrętkę przebijać osobno. Położyć ją na drewienku lub imadle zewnętrzną stroną do dołu (do góry dnem) i zrobić kilka dziur za pomocą młotka i gwoździa/ dłuta (tak, żeby 1/3 powierzchni była przebita). Ustawienie do góry dnem pozwoli w późniejszych krokach nie przebić filtra wewnątrz słoika. Nakrętki wyczyścić (nie dezynfekować jeszcze) i odłożyć w czyste miejsce.
tu jest pokazana idealna nakrętka: http://psilosophy.info/uprawa_grzybow_wedlug_mush_mush.html#zamykanie_pojemnikow
- Wyciąć ze skafandra z Tyveku 10 kwadratów o bokach 13cm
- Mi w strzykawce zarodniki się zgrupowały za pierwszym razem, więc dobrze jest przygotować jeden mały słoik z filtrem, ale pusty w środku. Pozwoli to kilkukrotnie wstrzyknąć całą zawartość strzykawki, wciągnąć z powrotem (czyli wymieszać zarodniki w strzykawce)
- Wsypać do każdego słoika 225g ziaren żyta i wlać 250ml wody. Wytrzeć suchym ręcznikiem kuchennym gwinty słoików i gwinty nakrętek (żeby to wszystko było suche)
- Położyć na wlocie do każdego słoika wycięty filtr z kombinezonu tak, żeby zakrył całą górę i gwint i zakręcić na słoiku mocno nakrętkę z dziurami
- Włóż garnek na palnik. Namocz ręcznik kuchenny i wyłóż nim dno garnka (2 warstwy powinny wystarczyć). Włóż słoiki do garnka tak, żeby się nie stykały. Zalej wodą z kranu (może być 3cm, może być więcej - oby nie sięgało do nakrętek i podczas gotowania woda nie wyparowała do cna). Pamiętaj, żeby nie zmoczyć nakrętek. Przykryj garnek i odpal palnik, żeby woda się zagotowała. Po zagotowaniu wody zmniejsz ogień i gotuj słoiki przez 90 min (można zaglądać co np. 20 min, żeby kontrolować poziom wody i ewentualnie dolewać ostrożnie gorącą wodę z czajnika).
- Po 90 minutach od zagotowania wody, wyłącz ogień i pozostaw słoiki w garnku do ostygnięcia (ok 5h, lub po prostu na noc).

Przygotowanie plastikowych pojemników:
- W zależności od wielkości pojemników wyciąć kilka dziur na przeciwległych bokach. U mnie wystarczą chyba po 2 otwory o średnicy 5cm. Moje pojemniki są z elastycznego plastiku i przy cięciu się nie łamią, więc nie muszę się martwić, ale ogólnie to trzeba uważać, albo wycinać otwory rozgrzanym nożem/ skalpelem. Ogólnie jak to ma wyglądać: http://psilosophy.info/ogemqjlwczbnbgbhcvabccbb#42
Wyciąć z kombinezonu z Tyveku łaty (trochę większe, niż otwory) zakrywające te dziury (u mnie na 3 pojemniki, czyli 12 dziur, wychodzi 12 łatek o bokach 7cm)
- Przemyć alkoholem izopropylowym zewnętrzne okolice otworów i łatki (od wewnętrznej strony) i przykleić je (łatki) od zewnątrz (w końcu im mniej zakamarków wewnątrz, tym lepiej)
- Okleić (na dnie i na ścianach do 10 cm od spodu) pojemniki od zewnątrz czymś nieprzepuszczającym światło. Można też użyć czarnego sprayu (ale to trzeba robić na zewnątrz, odtłuścić powierzchnię, okleić granicę malowania taśmą malarską, pomalować i pozostawić do wyschnięcia)

//////////////////////////////////////// Dzień II - Szczepienie słoików ////////////////////
- Wyjąć słoiki z gara i wysuszyć je z zewnątrz
- Założyć rękawiczki i przemyć je alkoholem izopropylowym
- Igłę wysterylizować (rozgrzać do czerwoności i przemyć alkoholem izopropylowym, jak wystygnie (alkohol jest łatwopalny, więc należy uważać!)
- Przemyć alkoholem filtr w słoiku i wstrzyknąć 1ml roztworu z zarodnikami, Zakleić miejsce wstrzyknięcia klejem (ale nie za dużo, żeby zachować dobrą wymianę gazową)
- Odłożyć do ciemnego miejsca z temperaturą pokojową
- Można co kilka dni wstrząsać słoiki, żeby wymieszać skolonizowane z nieskolonizowanym żytem, ale nie za często (np. raz na tydzień)
- Po ok 2-3 tygodniach w słoikach powinna być w pełni rozwinięta kolonia (wszystkie ziarna powinny być białe)

//////////////////////// Dzień przed wsypaniem substratu do pojemników///////////////////////
- Można wstrząsnąć słoiki ostatni raz
- Przygotować duży garnek i pokrywkę do niego (do namoczenia wermikulitu)
- Przemyć środek pokrywki i garnek alkoholem izopropylowym
- Zagotować wodę w garnku (tyle, żeby było w proporcji 1:1 z wermikulitem)
- Wrzucić wermikulit i gotować przez 15 min.
- Pozostawić do namoczenia przez noc. Jak rano wsiąknie całą wodę, to można zagotować i dolać wodę (później się odcedzi). Wermikulit jest jałowy i nie powinno nic się na nim rozwinąć, ale trochę ostrożności nie zaboli
- Posprzątać z kurzu pomieszczenie, w którym będzie odbywało się napełnianie pojemników

/////////////////////////////////// Dzień zapełnienia pojemników ///////////////////////////
- Przetrzeć durszlak/ sito alkoholem izopropylowym i przelać wermikulit do odcieknięcia na 15 min
- Założyć rękawiczki i przetrzeć je alkoholem izopropylowym
- Przetrzeć blat alkoholem izopropylowym
- Przetrzeć pojemniki i pokrywki w środku alkoholem izopropylowym (na miejscu styku pojemnika i pokrywy też)
- Przetrzeć z zewnątrz słoiki alkoholem izopropylowym (za każdym razem przecierać też rękawiczki). Zminimalizuje to ryzyko przypadkowego przeniesienia drobnoustrojów
- Wsypać skolonizowane żyto tak, żeby po rozprowadzeniu warstwa miała grubość 4cm
- Ogólnie można w tym kroku dodać nawet wysterylizowane żyto, które nie jest skolonizowane i skolonizuje ono w pojemniku, ale opóźni to zbiory
- Przetrzeć rękawiczki alkoholem izopropylowym
- Wsypać tyle samo mokrego wermikulitu, co żyta (4cm warstwa)
- Przetrzeć rękawiczki alkoholem izopropylowym
- Wymieszać przez rękawiczki żyto z wermikulitem i wyrównać powierzchnię
- Okryć wszystko cienką warstwą mokrego wermikulitu (grubości frakcji wermu, czyli ok 3-6mm) - grzybnia nie będzie tak wysychać z wierzchu
- Jeszcze raz przetrzeć alkoholem izopropylowym środek pojemnika i pokrywki
- Nałożyć pokrywę
- Ustawić w miejscu, gdzie będzie lekkie światło

/////////////////////////////////////////// Pielęgnacja pojemników ///////////////////////////////////////////
Dzięki filtrom z Tyveku nie trzeba wietrzyć, a dzięki wermikulitowi nie trzeba zraszać, więc wystarczy czekać na grzybki

//////////////////////////////////////// Kiedy zbierać? //////////////////////////////////////////////
Gdy grzybom zaczną pękać błonki pod kapeluszami a kapelusze zaczną się prostować. Nie ma co czekać, bo zarodniki mogą narobić syfu

////////////////////////////////////// Zbiory ///////////////////////////////////
- Pojemnik zalać zimną wodą (po ściankach) z kranu tak, żeby grzybnia ładnie wypłynęła i łatwo się zbierało
- Nałożyć rękawiczki i przemyć je alkoholem izopropylowym
- Nożyk też przemyć alkoholem izopropylowym
- Ścinać jak najbliżej podłoża
- Grzyby i grzybnia mogą sinieć, ale to ich naturalna reakcja na dotyk
- Po ścięciu wszystkich grzybów i zebraniu wszystkich pinów: zostawić grzybnię z wodą pod przykryciem przez 24h do namoczenia
- Następnego dnia lekko uchylić pokrywę i wylać cały nadmiar wody i znowu czekać na zbiory

Grzyby wysuszyć w ręczniku na kaloryferze (ale nie ustawionym na maxa, ciepło nie może przekraczać 40*C) lub w suszarce do grzybów (ustawić 38*C). Można przechowywać w ciemnym miejscu w słoiku z pochłaniaczem wilgoci, lub zmielić i zakapsułkować (to też można trzymać w ciemnym miejscu w słoiku z pochłaniaczem wilgoci).
odpowiedzodpowiedz tu
psajstyl
prapsylocyb

postów: 261

zarejestrowano: 08.01.2020


góra
ost.odpowiedź       # link do tego postu
dół
wysłano: 2021.11.23 14:26:05
Ja tam bym wolał mieć już namoczone ziarno, moczenie ziarna pozwala by rozwinęły się endospory-formy przetrwalnikowe-ja zalewam wrzątkiem i moczę 24h-bez gotowania, 12h-potem gotuje 15min
Gotowanie słoików 90min(jeden raz?)-moim zdaniem kiepski pomysł, czytałem ze ludzie robili tsk przy ciastkach różowych, przy życie sprawdza się potrójna pasteryzacja w odstępach 1-3dni(tyndalizacja)
odpowiedzodpowiedz tu
alpaka
nowy użytkownik

postów: 4

zarejestrowano: 22.11.2021


góra
ost.odpowiedź       # link do tego postu
dół
wysłano: 2021.11.23 21:41:44
Założyłem, że ziarno wygotuje się w słoiku. A jak piszesz, że lepiej przeprowadzić tyndalizację, to ziarno mi nie popęka za bardzo, jak wcześniej je jeszcze będę moczył? I czy w słoikach mi substrat nie wyschnie za bardzo?

EDIT:
A jakbym namoczył żyto w wapnie hydrazowanym i zaszczepiłbym to płynnym substratem na bazie wody i miodu (to też trzeba wysterylizować, ale pewno łatwiej będzie to wysterylizować, niż żyto)? Bo wiem, że wapno zabija zarodniki, ale całej kultury już przecież nie wybije, nie? Ewentualnie zrobię to w rękawie drenarskim z sianem i wermikulitem (i zaszczepię z płynnej kultury)
Przepraszam, że tak kombinuję, ale zawsze szukam swojej drogi xD
odpowiedzodpowiedz tu
;) frywolnie



nienotowany


góra
ost.odpowiedź       # link do tego postu
dół
wysłano: 2021.11.24 00:27:36
Kombinatoryka dźwignią postępu.
odpowiedz
Przesuszona grzybnia
Szakal
6703PsiloPony:
2021.11.15
22:25:19
jonizator powietrza
zielonyabu frywolnie
5416PsiloPony:
2021.11.17
08:36:41
Suszenie MCKennaii
Szakal
4781psajstyl:
2021.11.13
15:21:18
Brązowienie grzybni
zamyślony frywolnie
14766zamyślony
frywolnie:
2021.11.26
15:09:39
Grzybki rosną tylko od spodu
mikrodziad
5436PsiloPony:
2021.11.14
11:02:59
Nowy członek rodziny - Czyli jak postępować w przypadku początkującego z GK
onine
5528Horonszy:
2021.11.16
12:53:41
Przedstawienie mojego pierwszego Growkitu - początkowe pytania
Alagur
9920TakieTam
frywolnie:
2021.11.13
18:54:51
Ochrona tacki
tencojezjada frywolnie
3249;D
frywolnie:
2021.11.07
20:34:20
Wstrząsać czy nie wstrząsać?
Wstrząsacz frywolnie
4360Horonszy:
2021.11.08
11:59:33
Pierwszy Growkit w życiu - co poszło nie tak?
psylocibtcz
4520Horonszy:
2021.11.08
13:31:20
<<<   <<  15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25  >>   >>>  

     Ostatnie posty . . .

     ¤ piny z boku boxa
     ¤ 10/12 słoików zakażone. Co poszło nie tak?
     ¤ Co zrobić z odciskami
     ¤ Wermikulit opcja czy niezbędnik?
     ¤ HELP już drugi rzut grzybków zatrzymuje się w miejscu.
     ¤ Problem z rejestracją
     ¤ Problem z wysychaniem ciastka - substratu
     ¤ Jak tworzy się mieszańce Cubensis (?)
     ¤ Zjadłem i nic
     ¤ Problem z kolejnym boksem Golden Teacher. Wilgotność? Jakiego producenta wybierać?
     ¤ Szukam rady

Forum› »Uprawa« ‹Surowce›  ‹Sprzęt / Materiały›  ‹Odmiany›  ‹Konserwacja›  ‹Kulinaria›  ‹Wymiana›  ‹Psychonautyka / TripRaport›  ‹TipsAndTricks›  ‹Archiwum›  ‹Inne›  nowy wątektematów:
1601
odsłon:
5266884

Tematów na stronę
 
login:
hasło:

zapomniane hasło

regulamin       ZAREJESTRUJ

programmed by cjuchu noncorp. 2006

PoradnikI ]   [ GatunkI ]   [ Honorowi psilodawcY ]   [ PsilosOpediuM ]   [ FaQ ]   [ GalerY ]   [ TripograM ]   [ DarwiN ]   [ LinkI ]   [ EmaiL ]  

© psilosophy 2001-2024