nowe aspekty występowania chemii i uprawy europejskich grzybów halucynogennych (pdf)
wersja pdf

zakładki

szukaj na psilosophy:  
   

Nowe aspekty występowania, chemii i uprawy europejskich grzybów halucynogennych

(New Aspects of the Occurrence, Chemistry, and Cultivation of European Hallucinogenic Mushrooms)
by

Jochen Gartz

Pierwotnie opublikowanie w Supplemento agli Annali dei Musei Civici di Rovereto Sezione Archeologica, Storia e Scienze Naturali, vol. n. 8 (1992)


[ tłumaczenie: cjuchu ]

Streszczenie:

Analiza owocników gatunku z rodziny Psilocybe, Gymnopilus, Inocybe, Conocybe i Pluteus ujawniła obecność psilocybiny, psylocyny, baeocystyny w różnych kolekcjach z różnych krajów.

Przeprowadzono również kilka badań na temat głównej syntezy psilocybiny i pochodnych. Po raz pierwszy można było przedstawić owocnikowanie różnych gatunków.

Opisane zostanie również spontaniczne niebieszczenie wielu z tych grzybów i grzybni, a także niektóre bezpośrednie reakcje biotransformacji.


W 1963, pojawienie się artykułu Hofmann'a et al.1 o występowaniu psilocybiny w europejskim Psilocybe semilanceata (Fr.) Kumm. zachęciło do odnowienia badań naukowych nad psychotropowymi pochodnymi indolu w gatunkach grzybów europejskich.

Psilocybe semilanceata (Rys.1) (oryginał artykułu nie zawierał rysunków - przyp.tłum.) rośnie dziko w Europie Środkowej i Północnej, jak również w innych krajach europejskich, Północnej i Południowej Ameryce, Australii i najprawdopodobniej w Azji.

Głównymi alkaloidami są psilocybina i baeocystyna (4-fosforyloksy-N-metylotryptamina), a w niektórych przypadkach jedynie śladowe ilości psylocyny2-5.

Baeocystyna została wyizolowana z tego gatunku po raz pierwszy w 19795.

Siedliskami grzybów są wilgotne trawiaste pola i nieuprawne pastwiska. Grzyby rosną na ziemi naobornikowanej lecz nie bezpośrednio na łajnie. Psilocybe semilanceata jest zdaje się najsilniejszym europejskim grzybem halucynogennym.


Rys. 1 - Naturalnie rosnące owocniki Psilocybe semilanceata z Duebener Heide, Niemcy (9/21/1989).


Próbki pokazują znaczne wahania poziomów psilocybiny pojedynczego owocnika (0,2 do 2,4% suchej masy). Lecz gdy była analizowana średnia zawartość z 10 do 20 grzybów, zawsze wyznaczany był około 1% psilocybiny. Występowanie baeocystyny stwierdzano wraz z występowaniem małych ilości 4-fosforyloksytryptaminy (norbaeocystyny).

By określić poziomy alkaloidów w porównaniu do naturalnie rosnących grzybów wyhodowałem kilka owocników Psilocybe semilanceata.

Grzybnia otrzymana z zarodników jednego grzyba była trzymana w kulturze zapasowej na 6% agarze słodowym6. Zarodniki zdolne są do kiełkowania po przechowywaniu suszonych grzybów przez 9 miesięcy w 20°C.


Rys. 2 - Owocnikowanie Psilocybe semilanceata. [w kolbie Erlenmeyera]


W grzybni kultury powierzchniowej Psilocybe semilanceata na płynnym podłożu ekstraktu słodowego nie wykryto żadnych pochodnych indolu. Wbrew tym wynikom wyowocnikowanie tego gatunku (rysunek 2) zaowocowało owocnikami o podobnie wysokim poziomie alkaloidów, co w naturalnie rosnących grzybach (tabela 1).

Odmiana ta zaowocnikowała po 3-4 miesiącach, lecz inne grzybnie w ogóle nie uformowały owocników.

Tabela 1
Pochodne indolu w owocnikach Psilocybe semilanceata z uprawy na sterylnym podłożu składającym się z kompostu, ziaren ryżu, nasion trawy, i wody (12:3:4:22) po okryciu torfem/kredą6
Zawartość w suchych grzybach (%)
Rzut NrPsilocybinaBaeocystyna
10,910,15
21,040,20
30,920,21
41,120,19

Owocnikowanie podtropikalnego gatunku Psilocybe cubensis (Earle) Singer na podłożu z łajna/ziaren ryżu (rysunek 3) rozpoczyna się wcześniej niż formowanie owocników P. semilanceata (3 do 4 tygodni w porównaniu z 3 do 4 miesięcy). Lecz temu pierwszemu gatunkowi nie udało się skumulować znaczącej ilości baeocystyny. Więc oba gatunki są ważne przy badaniu szlaków biochemicznych formowania pochodnych tryptaminy7.

P. semilanceata charakteryzuje się ubarwieniem niebiesko zielonym, zwłaszcza na trzonie, lecz niebieszczy nietrwale, w większości po kilku minutach do kilku godzin.

Zastosowanie tego gatunku ("kapeluszy wolności") jako halucynogenu jest popularne w Wielkiej Brytanii, Norwegii i innych krajach europejskich od około 20 lat. Zdaje się, że to przeważnie umiarkowane stosowanie nie powoduje znaczących problemów zdrowotnych.

Ze względu na wysoką zawartość psilocybiny, doświadczenia dysforyczne były w pewnych przypadkach opisywane jako przedawkowania. Wiadomo również, że doznania na halucynogenach zależą od mnóstwa czynników doświadczalnych, kulturowych i psychologicznych (nastawienie i otoczenie) 8,9.

Kolejnym interesującym gatunkiem europejskim o silnej psychoaktywności jest Psilocybe bohemica Sebek 9,10.

Grzyby te znajdowane już były w Czechosłowacji w pobliżu Sazavy w 1942. Po zranieniu niebieszczą konsekwentnie a z wiekiem samorzutnie. Owocniki dorastają do 15 cm wysokości na próchnicy i zrębkach drzewnych w lasach.

Gatunek ten jest powszechny w Czechosłowacji9 i prawdopodobnie będzie w kolejnych latach odnotowywany w wielu innych krajach europejskich. Ostatnie odkrycia w Austrii i Niemczech potwierdzają to twierdzenie.

Analiza owocników ujawniła psilocybinę, baeocystynę a w niektórych przypadkach psylocynę. Poziomy psilocybiny wahały się od 0,11% do 1,34% w suchej masie9. Zawartość psilocybiny i baeocystyny była wyższa w kapeluszach grzybów (tabela 2).


Rys. 3 - Grzyb podtropikalny Psilocybe cubensis [owocnikujący] na zbożu/łajnie bez okrywy. [w kolbie Erlenmeyera].


Tabela 2
Ilość alkaloidów indolowych w ususzonych owocnikach Psilocybe bohemica (%)
PróbkaCzęść grzybaPsilocybinaPsylocynaBaeocystyna
1owocnik0,960,020,03
2owocnik1,34-0,01
3owocnik0,29-0,008
4owocnik1,12-0,02
5owocnik0,940,010,01
6owocnik0,220,010,02
7kapelusz0,420,020,02
7trzon0,12-0,01
8kapelusz1,02-0,03
8trzon0,50-0,01

Ustalono również, że w hodowanej grzybni tych gatunków znajduje się psilocybina. Ilość wahała się od 0,15% do 0,21% suchej masy w 6 różnych grzybniach uprawianych ponad 4 tygodnie na 6% agarze słodowym. W ekstraktach z grzybni nie wykryto żadnych innych alkaloidów.

Na namoczonej niesterylizowanej tekturze zaobserwowano ryzomorficzny do ściśle liniowego porost niebieszczejącej grzybni (rysunek 4).


Rys. 4 - Grzybnia Psilocybe bohemica na namoczonej tekturze.


Owocnikowanie grzybni na mieszance ziarna ryżu/wody nastąpiło bez okrywy 12 tygodni po zaszczepieniu (rysunek 5) lecz jedynie gdy przez 3 dni, pod koniec uprawy, utrzymywana była temperatura 4°C. Obserwacja ta jest zgodna z występowaniem naturalnie rosnących owocników późną jesienią i wczesną zimą. Dzikie grzyby tego gatunku, różniące się od grzybów uprawianych głównie nieobecnością 2 pierścieni i mniej treściwym siedliskiem, mają bardzo podobne inne cechy, w szczególności mikroskopowe oraz niebieszczenie. Do zainicjowania pinowania gatunek wymaga rozproszonego światła dziennego. Wzrost wegetatywny grzybni był obserwowany na agarze słodowym przy 4°C.


Rys. 5 - Owocnik Psilocybe bohemica na ziarnie ryżu/wodzie (1:2) 12 tygodni po zaszczepieniu. [w kolbie Erlenmeyera]


W 1984 i 1986 Krieglsteiner zaklasyfikował P.bohemica i podobną Psilocybe serbica Moser & Horak jako Psilocybe cyanescens Wakefield12,13. Lecz pewne wątpliwości nadal istnieją odnośnie zgodności taksonomicznej różnych zbiorów z Europy i Ameryki Północnej.

Na przykład, odkryłem, że monokariotyczna grzybnia P. bohemica i P. cyanescens nie formuje grzybni dikariotycznej. Co więcej, owocniki Psilocybe cyanescens (USA) zawierały na ogół wysokie ilości psylocyny13,14.

Sensacją w badaniu występowania psilocybiny i jej pochodnych w świecie grzybów było niedawne odkrycie halucynogennego gatunku Inocybe. Do lat 1980 klasyczną toksyną wykrytą w dużej liczbie około 160 gatunków rodziny Inocybe była jedynie muskaryna.

W 1965 J. Ferencz odkrył na Węgrzech nowy gatunek Inocybe. M. Babos opisał te niebieszczące grzyby w 1968 jako Inocybe aeruginascens Babos (rysunek 6). Od 1980 Inocybe aeruginascens spowodował we Wschodnich Niemczech ponad 20 przypadkowych zatruć halucynogenicznych, ze względu na pewne podobieństwa do jadalnych grzybów Marasmius oreades (Bolt.: Fr.) Fr. 9.

We wszystkich tych przypadkach sprawozdawane były jedynie euforyczne doznania z halucynacjami i złudzeniami. Grzyby zawierały względnie stałe ilości psilocybiny, baeocystyny a w niektórych przypadkach również tryptofan (tabela 3).

W gatunku tym została również wykryta nowa pochodna indolu, o wciąż nieznanej strukturze, którą nazwałem aeruginascyna15-17. (przyp.tłum. - struktura już znana, patrz: http://en.wikipedia.org/wiki/Aeruginascin) W kilku grzybach stwierdziliśmy jedynie śladowe ilości psylocyny, lecz zupełny brak muskaryny.

Kilka miesięcy po moim wstępnym artykule17 inne grupy (na przykład 18) informowały o występowaniu psilocybiny w Inocybe aeruginascens.

Tabela 3
Zawartość pochodnych indolu w suchych grzybach Inocybe aeruginascens (%)
PróbkaPsilocybinaBaeocystynaAeruginascyna
10,290,190,15
20,400,200,30
30,300,180,21
40,260,240,35
50,360,520,32

Inocybe aeruginascens charakteryzuje się niebiesko zielonym ubarwieniem trzonu po stłuczeniu lub w niektórych przypadkach spontanicznie wraz z wiekiem.

Po wykryciu psilocybiny w Inocybe aeruginascens znaleziono inne grzyby zawierające ten alkaloid, jak Inocybe corydalina Quel. lub Inocybe haemacta (B. & Cooke) Sacc. Lecz w przeciwieństwie do Inocybe aeruginascens, który rośnie często w koloniach o dużej liczbie w parkach w Niemczech i Węgrzech w trawie na piasku głównie w maju lub czerwcu, gatunki te są bardzo rzadkie, rosnąc w lasach, i zawierają jedynie niewielkie ilości pochodnych tryptaminy psychotropowej. Na przykład Inocybe corydalina akumuluje około 0,01% do 0,03% psilocybiny w ususzonych owocnikach18.

Więc jedynie Inocybe aeruginascens może spowodować znaczne zatrucia przypadkowe. Wyizolowałem szczep grzybni Inocybe aeruginascens, który zdegenerował się całkowicie po kilku miesiącach uprawy bez dalszego rozwoju.

Zielonkawa sklerocja i brązowawa grzybnia z uprawy powierzchniowej również zawierały około 0,1% psilocybiny w suchej biomasie.


Rys. 6 - Owocniki Inocybe aeruginascens z Poczdamu (Niemcy).


Kolejnym bardzo interesującym obszarem badań jest występowanie psilocybiny w gatunku Gymnopilus. Pomimo pewnych starych opowieści o możliwych zatruciach Gymnopilus spectabilis (Fr.) A. H. Smith z Japonii i pewnych innych halucynogennych doświadczeń z innymi gatunkami z Ameryki Północnej, w Europie do 1988, nie wykryto psilocybiny w rodzaju Gymnopilus19.

W 1978 psilocybinę znaleziono w pewnym gatunku z Ameryki Północnej19. Od 1983 Gymnopilus purpuratus (Cooke & Mass) Singer, był zauważany na stertach mieszanki świńskiego łajna i zrębków drzewnych w rejonie Rostock, Niemcy. Wygląda na to, że ten niebieszczący gatunek został sprowadzony z Argentyny ze zbożem stosowanym podczas ostatnich lat na paszę w hodowli trzody chlewnej. Ostatnio zostało opisane jakościowe wykrywanie psilocybiny w ekstraktach Gymnopilus purpuratus19. W badaniu tym nie została przeprowadzona żadna ilościowa analiza alkaloidów indolowych.

W 1989 zostało opublikowane (tabela 4) nasze własne badanie nad ilością psilocybiny i jej pochodnych20. Odkryto, że poziom psilocybiny znacznie się zmniejszył podczas przechowywania. Żaden inny gatunek znaleziony w Europie nie zawierał tak wysokich ilości psylocyny, co Gymnopilus purpuratus. Zarodniki Gymnopilus purpuratus szybko kiełkowały na agarze słodowym.

Tabela 4
Alkaloidy indolowe w Gymnopilus purpuratus (% suchej masy)
PróbkaPsilocybinaPsylocynaBaeocystyna
10,290,280,05
20,310,290,04
30,210,200,03
40,280,310,04
50,330,280,05

Biaława grzybnia konsekwentnie niebieszczy po stłuczeniu a po około 3 tygodniach uprawy także spontanicznie, tak jak stare, naturalnie rosnące owocniki. Owocnikowanie grzybni na ziarnie ryżu lub trocinach i równomiernych mieszankach występowało po 8 do 12 tygodni po zaszczepianiu (rysunek 7). Wyhodowane grzyby zawierały podobne ilości psilocybiny i jej pochodnych, co naturalnie rosnące owocniki (tabela 5).

Tabela 5
Alkaloidy w wyhodowanych, ususzonych owocnikach Gymnopilus purpuratus (% suchej masy)
Nr rzutuPsilocybinaPsylocynaBaeocystyna
10,130,150,03
20,150,180,02
30,230,210,04
40,180,210,05
50,150,140,02

Rys. 7 - Owocnikowanie Gymnopilus purpuratus na podłożu z ziarna ryżu. [w kolbie Erlenmeyera].


Psilocybina została również znaleziona w Pluteus salicinus (Pers.: Fr.) Kumm, lecz gatunek ten jest rzadki i rośnie na martwym drewnie. Stijve et al, wykryli jedynie średnie stężenie 0,25% psilocybiny w suchych owocnikach21. W moich własnych badaniach jeden zbiór zawierał około 1% psilocybiny i śladowe ilości baeocystyny, jak również wysokie ilości mocznika22. W innych suszonych próbkach znalazłem później 0,4 do 0,6% psilocybiny lecz nie psylocyny. Myślę, że trzeba by przeprowadzić o wiele więcej badań, by ustalić wahania poziomów alkaloidów w tym gatunku.

Często sprzeczne raporty o halucynogennych efektach gatunku z rodzaju Panaeolus wyjaśnione są różnicą w chemicznym składzie w wyniku pochodzenia geograficznego ("ukryta zdolność do wytworzenia psilocybiny").

Ola'h opisał takie zachowanie podczas swych badań rodzaju Panaeolus23. Uważam, że twierdzenie to zupełnie zawiodło. Wszystkie nowoczesne badania analityczne z HPLC i TLC obejmujące wykwalifikowane badanie mikologiczne zaowocowały ostatecznym składem gatunku.

Na przykład, Stijve et al.24 i moje własne badanie25 nie mogły wykryć psilocybiny i jej pochodnych w jednym, jedynym grzybie Panaeolina foenisecii (Fr.) Kü.

Wygląda na to, że jedynie Panaeolus subbalteatus (Berk. &Br.) Sacc. (rysunek 8) zawiera znaczące ilości psilocybiny w rodzaju Panaeolus w Europie26. Wszystkie gatunki Panaeolus potrafią akumulować serotoninę i jej prekursor 5-hydroksy-L-tryptofan, jak również mocznik. Myślę, że Ola'h błędnie zinterpretował te związki jako psylocynę, ponieważ stosował niewybiórcze metody analityczne.

W naturalnie rosnącej grzybni i w owocnikach Panaeolus subbalteatus były znaczne różnice w ilościach i naturze metabolitów (tabela 6). Dodatkowo, wygląda na to, że trzeba wykonać o wiele większą pracę by zbadać taksonomię i skład chemiczny gatunku Panaeolus w Europie a nawet na świecie.

Jedynie nieliczne owocniki P. subbalteatus ukazały niebieszczenie26. W modelowych reakcjach utlenianie czystej psylocyny zaowocowało niebieskawymi produktami27. Wiele enzymów może usunąć kwas fosforowy z psilocybiny do postaci psylocyny przed utlenieniem.

Tabela 6
Pochodne indolu w Panaeolus subbalteatus (% suchej masy)
SubstancjaGrzybniaOwocniki
Psilocybina0,070,08 - 0,70
Baeocystyna-0,05 - 0,46
5-OH-L-tryptofan-jakościowo
Serotonina0,100,08 - 0,30
L-tryptofan0,20śladowo
Psylocyna--
Mocznik-1,8 - 2,3

Bardzo rzadki gatunek Conocybe cyanopus (Atk.) Kühn został znaleziony jedynie dwa razy w Niemczech Wschodnich w okresie 50 lat. Benedict et al. znalazł psilocybinę w tym gatunku z Ameryki Północnej, tak jak później inni autorzy28. W europie niektóre grzyby tego gatunku zawierały psilocybinę i śladowe ilości psylocyny (na przykład pierwsza analiza z Norwegii29).

W 5 naturalnie rosnących grzybach z Niemiec Wschodnich (1989) znalazłem około 1% psilocybiny i podobne ilości baeocystyny jakie może zgromadzić Psilocybe semilanceata. Nie barwiąca na niebiesko grzybnia rosła na agarze słodowym bardzo wolno wraz z formowaniem sklerocji, która również zawierała około 0,2% psilocybiny.

Rozległe występowanie baeocystyny we wszystkich europejskich gatunkach psilocybinowych i w wielu innych grzybach z całego świata wspiera hipotezę Repke et al, o centralnej roli tego składnika w biosyntezie psilocybiny30. Grzybniowe kultury gatunku Psilocybe przejawiają wysoką zdolność do hydroksylacji syntetycznych pochodnych tryptaminy na pozycji 4. Stwierdzone zostały tak specyficzne biotransformacje N,N-dietylotryptaminy i N-metylotryptaminy31.

W badaniach modelowych odkryłem również, że główna synteza psilocybiny i psylocyny zachodzi w biomasie podczas procesu formowania owocników lub sklerocji32. Całkowita zawartość alkaloidów w grzybni bez owocnikowania lub podziałowania była stosunkowo niska. W fizjologicznie starych grzybach Psilocybe cubensis spontaniczne niebieszczenie jest oznaką znacznego rozpadu alkaloidów32.

Lecz u Psilocybe semilanceata, Inocybe aeruginascens, oraz Panaeolus subbalteatus taki proces utleniania z nieznacznym niebieszczeniem nie powoduje znaczącego zniszczenia psilocybiny i baeocystyny5,6,26.


Rys. 8 - Wyhodowane owocniki Panaeolus subbalteatus na łajnie/ziarnie ryżu 92 dni po zaszczepieniu. [w kolbie Erlenmeyera].


Podziękowania:

Autor dziękuje G. DREWITZ, M. SEMERDZIEVA, oraz G. K. MUELLER, którzy wspaniałomyślnie dostarczyli wartościowej informacji i grzybów do analiz chemicznych.

Bibliografia:

  1. HOFMANN A., HEIM R. and TSCHERTER H., 1963 - Présence de la psilocybine dans une espèce européene d'Agaric, le Psilocybe semilanceata Fr. Comptes Rendus ser. D. 257: 10-12.
  2. JOKIRANTA J., MUSTOLA S., OHENOJA E. and AIRAKSINEN M. M., 1984 - Psilocybin in Finnish Psilocybe semilanceata. Planta Med. 45: 277-278.
  3. STIJVE T., 1984 - Psilocybe semilanceata als hallucinogene paddestoll. Coolia 27: 36-43.
  4. CHRISTIANSEN A. L., RASMUSSEN K. E. and HØILAND L., 1981 - The content of psilocybin in Norwegian Psilocybe semilanceata. Planta Med. 42: 229-235.
  5. GARTZ J., 1991 - Quantitative Bestimmung der Indolderivate von Psilocybe semilanceata (Fr.) Kumm. Biochem. Physiol. Pflanzen 181: 113-128.
  6. STAMETS P. and CHILTON J. S., 1983 - The mushroom cultivator. Agarikon Press, Olympia, Washington.
  7. GARTZ J., 1991 - Einfluß von Phosphat auf Fruktifikation und Sekundärmetabolismen der Myzelien von Psilocybe cubensis, Psilocybe semilanceata und Gymnopilus purpuratus. Z. Mykol. 57: 149-153.
  8. LEUNER H., 1981 - Halluzinogene. Hans Huber, München-Stuttgart-Wien.
  9. GARTZ J., 1993 - Narrenschwämme. Psychotrope Pilze in Europa, Herausforderung an Forschung und Wertsystem. Editions Heuwinkel, Neuallschwil-Genf.
  10. GARTZ J., 1989 - Analysis and cultivation of fruit bodies and mycelia of Psilocybe bohemica. Biochem. Physiol. Pflanzen 184: 337-341.
  11. SEMERDZIEVA M., WURST M., KOZA T. and GARTZ J., 1986 - Psilocybin in Fruchtkörpern von Inocybe aeruginascens. Planta Med. 47: 83-85.
  12. KRIEGLSTEINER G. J., 1984 - Studien zum Psilocybe-cyanescens-Komplex in Europa. Beiträge zur Kenntnis der Pilze Mitteleuropas 1: 61-94.
  13. KRIEGLSTEINER G. J., 1986 - Studien zum Psilocybe cyanescens-callosa-semilanceata-Komplex in Europa. Beiträge zur Kenntnis der Pilze Mitteleuropas 2: 57-52.
  14. BEUG M. W. and BIGWOOD J., 1982 - Psilocybin and psilocin levels in twenty species from seven genera of wild mushrooms in the Pacific Northwest, U.S.A. J. Ethnopharm. 5: 271-285.
  15. GARTZ J., 1989 - Analysis of aeruginascin in fruit bodies of the mushroom Inocybe aeruginascens. Int. J. Crude Drug Res. 27: 141-144.
  16. GARTZ J., 1987 - Variation der Alkaloidmengen in Fruchtkörpern von Inocybe aeruginascens. Planta Med. 48: 539-541.
  17. GARTZ J., 1985 - Vergleichende dünnschichtchromatographische Untersuchungen zweier Psilocybe- und einer halluzinogenen Inocybeart. Pharmazie 40: 134.
  18. STIJVE T., KLAN J. and KUYPER W., 1985 - Occurrence of psilocybin and baeocystin in the genus Inocybe (Fr.) Fr. Persoonia 12: 469-473.
  19. KREISEL H. and LINDEQUIST U., 1988 - Gymnopilus purpuratus, ein psilocybinhältiger Pilz adventiv im Bezirk Rostock. Z. Mykol. 54: 73-76.
  20. GARTZ J., 1989 - Occurrence of psilocybin, psilocin and baeocystin in Gymnopilus purpuratus. Persoonia 14: 19-22.
  21. STIJVE T. and BONNARD J., 1986 - Psilocybine et ureé dans le genre Pluteus. Mycologia Helvetica 2: 123-130.
  22. GARTZ J., 1987 - Vorkommen von Psilocybin und Baeocystin in Fruchtkörpern von Pluteus salicinus.. Planta Med. 48: 290-291.
  23. OLA'H G. M., 1970 - Le Genre Panaeolus. Rev. Mycol., Mem. Hors-Serie 10: 1-273.
  24. STIJVE T., HISCHENHUBER C. and ASHLEY D., 1984 - Occurrence of 5-hydroxylated indole derivatives in Panaeolina foenisecii (Fries) Kuehner from various origin. Z. Mykol. 50: 361-368.
  25. GARTZ J., 1985 - Zum Nachweis der Inhaltsstoffe einer Pilzart der Gattung Panaeolus. Pharmazie 40: 431.
  26. GARTZ J., 1989 - Analyse der Indolderivate in Fruchtkörpern und Myzelien von Panaeolus subalteatus (Berk. & Br.) Sacc. Biochem. Physiol. Pflanzen 184: 171-178.
  27. WEBER L. J. and HORITA A., 1963 - Oxidation of 4 and 5-hydroxyindole derivatives by mammalian cytochrome oxydase. Life Sciences 1: 44-49.
  28. BENEDICT R. G., BRADY R. G., SMITH A. H. and TYLER V. E., 1962 - Occurrence of psilocybin and psilocin in certain Conocybe and Psilocybe species. Lloydia 25: 156-159.
  29. CHRISTIANSEN A. L., RASMUSSEN K. E. and HØILAND L., 1984 - Detection of psilocybin and psilocin in Norwegian species of Pluteus and Conocybe. Planta Med. 45: 341-343.
  30. REPKE D. B., LESLIE D. T. and GUZMAN G., 1977 - Baeocystin in Psilocybe, Conocybe and Panaeolus. Lloydia 40: 566-578.
  31. GARTZ J., 1989 - Biotransformation of tryptamine derivatives in mycelial cultures of Psilocybe. J. Basic Microbiol. 29: 347-352.
  32. GARTZ J., 1989 - Bildung und Verteilung der Indolalkaloide in Fruchtkörpern, Myzelien und Sklerotien von Psilocybe cubensis. Beiträge z. Kenntnis der Pilze Mitteleuropas 5: 167-174.

Indirizzo dell'autore: J. Gartz: Wip - Kai e. V., Permoserstr. 15, D-07050 Leipzig, Germany.

[ tłumaczenie: cjuchu ]



szukaj na psilosophy:  
 
Odsłon
od 28.10.2012



komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze

. .twój komentarz :

nick / ksywa :



komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze



PoradnikI ]   [ GatunkI ]   [ Honorowi psilodawcY ]   [ PsilosOpediuM ]   [ FaQ ]   [ ForuM ]   [ GalerY ]   [ TripograM ]   [ DarwiN ]   [ LinkI ]   [ EmaiL ]  

© psilosophy 2001-2024