uprawa copelandia cyanescens (pdf)
wersja pdf

zakładki

szukaj na psilosophy:  
   

Uprawa Copelandia cyanescens

(The Cultivation of Copelandia cyanescens)
by

David Barlow

© David Barlow

[ tłumaczenie: cjuchu ]

Spis Tresci:
Wprowadzenie
Przygotowanie komory do zaszczepiania
Obornik koński
Kiełkowanie zarodników
Kultura zbożowa
Wykładanie zaszczepiacza
Okrywanie i uprawianie
Odciskanie zarodników
Zakonserwowanie grzybów
Przygotowanie inkubatora
Grzyby a prawo
Przestroga
Pomoce
 Szybkowar
 Słoiki na zaszczepiacz
 Filtry do słoików zaszczepiacza

Wprowadzenie

Copelandia cyanescens jest dość łatwy w uprawie i daje sensowny plon. Moje okazy zostały wyhodowane z zarodników dostarczonych przez Pacific Exotic Spora. Istnieją różne opinie na temat taksonomii gatunku Panaeolus i niektórzy mikolodzy nie uznają Copelandia za rodzaj. (przyp.tłum. - obecnie nazwa Copelandia jest przestarzała, wszystkie grzyby zaklasyfikowane uprzednio do rodzaju Copelandia mają obecnie w nazwie Panaeolus, np. Panaeolus [Copelandia] cyanescens) Grzybnia rośnie szybko na agarze słodowo łajnowym (MDA - malt dung agar) i owocnikuje obficie, gdy do zboża doda się koński obornik. Mimo że owocniki są małe są niezwykle mocne. Warstwa okrywowa Copelandii ostatecznie ulega niebieskiej pleśni i musi być usunięta, choć powinna wydać około 40 g grzybów (świeżej masy) na 100 g ryżu/końskiego obornika). Panaeolus cyanescens (zarodniki od PES) jest również bardzo mocny, lecz posiada słabszą grzybnię, która daje mniejsze okazy i dużo mniejszy plon (10 g na 100 g ryżu/końskiego obornika). Warstwa okrywowa również ulega pleśni niebieskiej. Te tropikalne gatunki rosną w podobnych temperaturach, co Psilocybe cubensis. Zarodniki Copelandia cyanescens i Panaeolus cyanescens są trudne do rozróżnienia. Oba mają kształt cytryny i pozostawiają czarne osady. Copelandia cyanescens mierzy około 9,5 x 11 µ, podczas gdy Panaeolus cyanescens mają 11 x 12 µ i mniej się ze sobą zlepiają (każda podziałka na poniższej mikrofotografii ma 1,9 µm).

Według mnie Hawajski Copelandia cyanescens oferuje użytkownikowi enteogenu przyjemniejsze doznanie niż łatwiejszy w uprawie Psilocybe cubensis. Faktycznie umieściłbym go w premier cru roślin psychedelicznych, obok miejscowego Kapelusza Wolności (Psilocybe semilanceata) oraz różnych roślin zawierających DMT.

Przygotowanie komory do zaszczepiania

Grzybnia grzyba nie posiada, w przeciwieństwie do roślin kwitnących, twardej skóry ochronnej, tak więc jest podatna na atak innych mikroorganizmów. W naturze każdy grzyb wytwarza miliony zarodników, z których niewiele się rozmnoży. Dlatego przy pracy wewnątrz musimy najpierw skonstruować komorę do zaszczepiania by zapewnić sterylne warunki. Laboratoria grzybowe stosują Komory Laminarne, w których potężny wentylator przepycha powietrze przez duży filtr HEPA, lecz są one bardzo drogie.

Moja komora do zaszczepiania oparta jest na pomyśle Stephena Peele'a (zobacz FMRC). Szklane akwarium o wymiarach 61 x 39 x 30cm kładzione jest na bok. Odsłonięte krawędzie przeciera się papierem ściernym szmerglowym by nie były tak ostre i zdejmuje się wąskie paski szkła u góry i u dołu wejścia. Do przedniego panelu przykleja się taśmą klejącą arkusz folii, a spód zwisa by obsługujący mógł włożyć pod nim ręce. Ewentualnie można w tym celu naciąć w folii dwie pionowe szczeliny. Gdy w środku znajduje się odsłonięty materiał, dolna krawędź przytrzymywana jest na miejscu przy pomocy taśmy (musi być to powietrzoszczelne). Gorące wysterylizowane rzeczy powinny leżeć wewnątrz raczej na macie lub talerzu niż na szkle, a ostrze skalpela i końcówki pęsety muszą być wypalone na zewnątrz. Nad akwarium można ustawić przegubową lampę stołową.

Szklane akwarium jest lepsze niż pleksiglasowe, ponieważ jest bardziej przeźroczyste i o wiele trudniejsze w zarysowaniu. Mimo że gorsze w przenoszeniu i większe niż trzeba, osobiście preferuję duże akwaria gdyż zapewniają mnóstwo miejsca na ruchy. Wnętrze zostaje zroszone kilkoma pryśnięciami 10% roztworu słabego (pozbawionego detergentu) wybielacza za każdym razem, gdy jest otwierane przy pracy z odkrytym materiałem. Do tego celu idealny jest spryskiwacz roślinny lub kosmetyczny. Spryskiwacz powinien być wyraźnie oznakowany i trzymany w bezpiecznym miejscu - jeśli w okolicy znajdują się dzieci najbezpieczniej jest go opróżniać pomiędzy użyciami. Atomizery kosmetyczne mogą się w końcu zapchać chlorem, nawet gdy do rozcieńczenia stosowana jest dejonizowana woda. By wydłużyć jego życie można go przepłukiwać wodą po każdym użyciu. Gdy w akwarium obecny jest wybielacz trzeba założyć rękawiczki by chronić skórę - najlepiej spisują się cienkie rękawiczki gumowe z pudrem talkowym. (Do wycierania stosuję chusteczkę gdyż wata przykleja się do gumy). Wewnętrzna powierzchnia akwarium może być przetarta do czysta przy pomocy rękawiczek. Powinno się założyć maskę z filtrem węglowym gdyż chlor bardzo podrażnia błony śluzowe. Nie stosuj akwarium na jakościowych meblach gdyż spreje z wybielaczem powodują plamy na lakierze a także na ubraniu.

Można również skonstruować glovebox ze spodu mnożarki do roślin z pleksiglasową pokrywką. W pokrywce wycina się dwa otwory i wpasowuje rękawiczki do zmywania. Model ten mierzy 56 x 37 x 22cm (w sklepach B&Q). Mimo że glovebox ten pozwala na mniejszą wymianę powietrza niż akwarium, już go nie stosuję, gdyż ruch rąk jest bardzo ograniczony a wysokość jest nieodpowiednia do zaszczepiania słoików Kilner.


Akwarium

Glovebox

Obornik koński

Koński obornik jest mieszanką bobków, uryny oraz słomy, którym pozwala się przegnić w zamkniętej torbie foliowej by zachować składniki odżywcze. Popularne grzyby Agaricus (pieczarki) uprawia się komercyjnie, na skompostowanym końskim oborniku. Dodawane są różne suplementy i proces jest raczej skomplikowany. Gatunki koprofilne (rosnące na łajnie) są mniej wymagające. Spotkanie dziko rosnących grzybów na oborniku stosowanym w ogrodzie nie jest niezwykłe. Choć cubensis obficie owocnikuje na okrywanym zbożu, copelandia i panaeolus rosną na tym podłożu kiepsko. Podczas pracy z obornikiem niezbędna jest higiena osobista gdyż niektóre farmy zwierzęce są siedliskiem śmiertelnej odmiany E coli, co często podają w wiadomościach. Unikaj stosowania sprzętu kuchennego przy niesterylnym oborniku końskim i umyj ręce po przygotowaniu. Ja sterylizuję małą ilość w słoiku Kilner, który zachowuję do przygotowania MDA, patrz niżej. Można ewentualnie zastosować granulki obornika drobiowego.

Kiełkowanie zarodników

MDA (Agar Słodowo Łajnowy)
Na każdy ćwierćlitrowy słoik:
25ml wody
0,5g agaru
0,5g ekstraktu słodu (jasny suszony lub 0,5ml syropu)
0,25g obornika końskiego lub granulek obornika drobiowego - copelandia kiepsko rośnie na MEA (Agar z ekstraktem słodu)

Ilości nie są krytyczne, lecz roztwór musi zawierać przynajmniej 1,5% agaru by skrzepł. Agar robiony jest z morskich wodorostów i jest sprzedawany jako mączka lub płatki w sklepach ze zdrową żywnością. Czasem ma etykietkę "agar agar" by odróżnić go od "agaru" żelatynowego, który robiony jest z surowców zwierzęcych. Jasny suszony ekstrakt słodu dostępny jest w sklepach dla domowych warzelników. Na syropie z ciemnego ekstraktu słodu wzrost grzybni jest mniej energiczny.


Składniki na MDA - agar, ekstrakt słodu, obornik koński

Przygotowanie

Podłoże agarowe przed sterylizacją

Spryskiwanie akwarium roztworem wybielacza

Krok 1
Przygotuj podłoże jak powyżej. Rozgrzej płyn w rondlu na tyle by wmieszać słód, lub użyj kubka pyrexowego w mikrofalówce, następnie wlej go do 250ml słoików. Ważne, by była wystarczająca grubość agaru, by zaszczepić później słoje ze zbożem. Cienkie kawałki mają tendencję do przylepiania się do ścianek słoika utrudniając zaszczepianie. Upewnij się, że wszelkie podłoże zostało wyczyszczone z gwintu słoika, by uniknąć późniejszego wtargnięcia zakażenia. Jeśli dostępna jest dokładna waga, precyzyjniej jest dodawać składniki osobno do każdego słoika, gdyż trudno je wymieszać w kubku, ponieważ obornik nie jest rozpuszczalny. Wlej do szybkowaru 500ml zimnej wody. Normalnie, szybkowary wyposażone są w koszyczek i podstawkę do wyjmowania warzyw z wody. Włóż do szybkowaru te, lub podobne pomoce i umieść w nim słoiki. Pokrywki nie mogą być całkowicie dokręcone.

Krok 2
Sterylizuj słoiki przez 20 minut przy 15 psi (1,05 kg/cm2).

Krok 3
Zamknij wszystkie drzwi i okna by uniknąć przeciągów i pozwól szybkowarowi powoli zdekompresować. Wdziawszy grube rękawice zdejmij pokrywę i umieść słoje na talerzu w akwarium. Wpryśnij do akwarium roztwór wybielacza. Jeśli jakaś pokrywka zsunęła się ze słoika w szybkowarze, powinna zostać natychmiast nałożona z powrotem (zazwyczaj będzie okej). Jeśli jakaś pokrywka zostanie zassana przez próżnię, do podważenia krawędzi powinno się użyć wypalonej końcówki śrubokręta.

Krok 4
Po zakrzępnięciu podłoża można je zaszczepić (roztwór agarowy krzepnie w 32°C). Przetrzyj skalpel i pęsetę alkoholem izopropylowym lub spirytusem chirurgicznym i wypal ostrze skalpela na zewnątrz akwarium. Połóż je wewnątrz na czymś tak, by ostrze i czubki pęsety niczego nie dotykały. Załóż rękawiczki i maskę a następnie pęsetą wyciągnij częściowo odcisk zarodników z torebki wewnątrz akwarium. Przytrzymując odcisk przez torebkę przeskrob czubkiem ostrza skalpela po zarodnikach. Jeśli trzeba, odcisk można umieścić na spodku przetartym alkoholem izopropylowym (nie spirytusem chirurgicznym, który pozostawia osad). Najmniejsza drobina może zawierać tysiące zarodników, chociaż niektóre odciski trzeba mocno poskrobać, by je zdjąć. Zeskrob zarodniki na powierzchnię agaru, na środek każdego słoika. Pokrywki otwieraj zawsze najmniej, jak się da, i zamykaj je szybko, by zmniejszyć ryzyko zakażenia. Nie pozwól, by na odcisku zarodników pozostał jakikolwiek agar, ponieważ przyciągnie to zakażenia. Po czym dokręć pokrywki.

Krok 5
Słoiki są następnie inkubowane w ciepłym miejscu (góra szafki do przesuszania bielizny jest idealna, jeśli jeszcze nie masz kombi bojlera). Powinny być postawione do góry nogami, by utrzymać wilgoć z dala od agaru, mogą być podgrzane do 27°C. Zakres temperatury można sprawdzić w okresie czasu, termometrem z max/min, by upewnić się, że nie jest za gorąco.


Stygnące podłoże agarowe

Zdrapywanie odcisku zarodników

Zarodniki Copelandia cyanescens

Grzybnia Copelandia cyanescens na agarze słodowo łajnowym

Przy pracy z więcej niż jednym zestawem słoików, każdy powinien być oznakowany niezmywalnym markerem lub ołówkiem Chinagraph. Pisz jedynie po szkle, ponieważ z niektórych pokrywek nie da się usunąć tuszu niezmywalnego markera (z powierzchni nieporowatych tusz można usunąć przy pomocy spirytusu). Świeże zarodniki powinny wykiełkować w ciągu tygodnia, choć starszym może to zająć do trzech tygodni. W cieple, grzybnia copelandii powinna wypełnić mały słoik w około dwa tygodnie po zaszczepieniu, choć nie dorośnie do krawędzi, ze względu na brak wymiany powietrza w słoikach. Dla maksymalnego wzrostu w pokrywkę można wstawić filtr z wełny syntetycznej (w sklepach akwariowych), choć filtry nigdy nie są w 100% skuteczne. Jeśli na powierzchni podłoża znajdowała się ciecz zarodniki mogą być rozproszone i wykiełkować z różnych miejsc. Wszelki obecny płyn można rozprowadzić po ściankach słoika by usunąć zaparowanie podczas oglądania. Podstawą jest zaszczepienie zboża świeżą grzybnią - z czasem się spłaszcza i staje mniej energiczna.

Grzybnia copelandii jest biała i często rozwija promieniste struktury. Wszelkie kolorowe grzybnie będą pleśniami z zarodników z powietrza. Jeśli się pokażą, podłoże powinno zostać usunięte, ponieważ zarodniki będą zrzucane wewnątrz słoika. Oślizły pierścień wokół krawędzi wskazuje na zakażenie bakteryjne.

Kultura zbożowa

Na każdy litrowy słoik Kilner:
180g (suchej masy) pełnoziarnistego ryżu
90g dokładnie namoczonego obornika końskiego (lub 45g granulek obornika drobiowego i dodatkowo 45ml wody)
180ml wody
1g gipsu

Niektóre marki ryżu są niesamowicie lepkie. Ryż można przetestować poprzez przepłukanie w gorącej wodzie - jeśli woda pozostaje czysta, jest odpowiedni. Łatwo gotowalny ryż, znany również jako ryż preparowany termicznie (parboiled), jest gotowany na parze w celu zmodyfikowania skrobi. Każdy łatwo gotowalny brązowy ryż powinien być okej, lecz idealny jest łatwo gotowalny brązowy ryż Tesco American. Upewnij się, że składniki są dokładnie wymieszane i podgrzane bezpośrednio przed stężeniem gipsu. Dodanie gipsu (siarczanu wapnia) jest szczególnie użyteczne przy ziarnie ryżu gdyż zmniejsza zbrylanie. Dostępny w sklepach rzemieślniczych jako gips modelarski.

Krok 1
Dodaj do szybkowaru 1 litr zimnej wody (dla dłuższego czasu sterylizacji potrzebne są większe ilości wody). Umieść filtry wewnątrz plastikowych obwódek pokrywek i dokręć je na słoikach Kilner (patrz Filtry słoja zaszczepiacza w dziale Pomoce). Podnieś ciśnienie przez umiarkowane podgrzewanie i sterylizuj przy 7 psi (0,5kg/cm2) maksymalnie przez 90 minut. Ciśnienie musi opaść samo, ponieważ jego spuszczanie spowoduje nagły spadek temperatury, co może rozbić słoje. Krótsze czasy nie dadzą należytej sterylizacji, a wyższe ciśnienie rozbije słoje.

Krok 2
Wyjmij słoiki z szybkowaru założywszy grube rękawice i sprawdź ostrożnie, czy nie ma żadnych pęknięć. Następnie wstrząśnij słoikami, by rozdzielić ziarna. By oderwać zboże od dna, powinno się energicznie potrząsnąć słoikiem, trzymanym do góry nogami (trochę płynu może kapnąć przez filtr). By oderwać ziarno ryżu koniecznym może się okazać upuszczenie z kilku centymetrów słoja do góry nogami na wycieraczkę podłogową. Pokrywki dokręć jedynie delikatnie, gdy wszystko jest gorące, ponieważ docisną się po ostygnięciu. Jeśli słoiki wystygną bez wstrząśnięcia, będzie trzeba na krótką chwilę ponownie je podgrzać.

Krok 3
Przed zaszczepieniem w akwarium pozwól słoikom ze zbożem całkowicie wystygnąć. W celu zmaksymalizowania ilości zaszczepień trzeba zastosować duży kawałek agaru. Ja stosuję dwie ćwiartki kultury z małego słoika, by zaszczepić każdy słoik Kilner. Stosuję spryskiwanie wybielaczem, rękawiczki i maskę. Tnę kulturę na dwie ćwiartki, które nadziewam na wypalony skalpel, by przenieść je do słoików. Jeden w pełni skolonizowany mały słoik należycie zaszczepi do 4 słoików Kilner - najlepiej, by wszystkie słoiki zostały zaszczepione w tym samym czasie. Przy przenoszeniu podłoża otwieram pokrywki słoików najmniej, jak się da. Zaciskam opaski gwintowe i dokładnie wstrząsam słoikami we wszystkich kierunkach, by zaszczepić ziarna. Oznacz słoiki markerem niezmywalnym lub ołówkiem Chinagraph.

Krok 4
Słoiki z ziarnem inkubuj w ciepłym miejscu. Mogą być przechowywane na bokach, pod warunkiem, że ziarno nie zablokuje filtrów, gdyż grzybnia rośnie szybciej w mniej zwartym zbożu i jest to mniej podatne na Mokrą Plamę (Bacillus) [Wet Spot]. Jeśli ćwiartka agaru utknęła stroną z kulturą przy szkle, słoik może wymagać ponownego wstrząśnięcia, po tym, jak grzybnia przerośnie przez odkrytą powierzchnię. Grzybnia zniknie po wstrząśnięciu, lecz wyzdrowieje w kilka dni. W cieple zaszczepiacz powinien być gotowy w około tydzień. Ziarna zostaną ze sobą sklejone delikatnym białym porostem. Produktem przemiany materii grzybni może być obecność drobin kropelek. Unikaj ponownego wstrząsania słojem, jeśli znajdują się w nim nieskolonizowane miejsca (mniej prawdopodobne przy ryżu), gdyż sprzyja to Mokrej Plamie (Bacillusowi), który dobrze znosi warunki beztlenowe. Jeśli pojawiają się plamy zielonej pleśni lub słoik po zdjęciu pokrywki śmierdzi w wyniku Mokrej Plamy (Bacillusa), pozbądź się zboża. Mokrą Plamę (Bacillusa) można często wyczuć przez filtr - filtry nigdy nie są skuteczne w 100%.

Wykładanie zaszczepiacza

Niektórzy hodowcy po prostu przykrywają zboże w słoikach. Wymaga to większej ilości słoików Kilner, a grzyby są trudne do zebrania. Wyłożenie zboża jest dogodniejsze i daje lepszy plon. Odpowiedni pojemnik stanowi dwulitrowa rynienka po lodach (19 x 15cm) lub spód pudełka kanapkowego o podobnym wymiarze. Jest to następnie umieszczane wewnątrz większego pojemnika z wodą, by podtrzymać wilgotną atmosferę.

Krok 1
Rynienka powinna postać przez pół godziny w ciepłym roztworze wybielacza (by zapobiec oparom pozostaw założone pokrywki) a następnie zostać opłukana przed zastosowaniem. Zabije to wszelkie zarodniki pleśni, które przetrwały od poprzedniego razu. Wrzątek też jest skuteczny, lecz zdeformuje rynienkę.

Krok 2
W kubku z wrzącą wodą, powinno się umieścić na kilka chwil łyżkę stołową, otrząsnąć do sucha i pozwolić ostygnąć. Słoikami powinno się dobrze wstrząsnąć by rozdzielić ziarna przed ich nasypaniem do rynienki. Wszelkie duże bryły trzeba włożyć łyżką z powrotem do słoika i ponownie wstrząsnąć. Może zaistnieć potrzeba wygrzebania ostatnich ziaren. Zaszczepiacz jest wyrównywany poprzez naciskanie łyżką. Zastosowanie 2 litrowej rynienki po lodach powinno dać około 40mm grubości zaszczepiacza. Przy gorącej pogodzie ziarno może czasem wyschnąć i nie namnożyć się po ponownym wstrząśnięciu. Można je odzyskać jeśli dno rynienki pokryje się cienką warstwą wilgotnego wermikulitu.

Krok 3
Plastikowe pudło z przeźroczystą pokrywą lub przykryciem powinno zostać potraktowane wybielaczem i wypłukane, jak powyżej. Dno zostaje zalane wodą a w niej stoi rynienka. (Woda jest wymieniana co każde dwa tygodnie - zawsze stosuj zimną wodę kranową, ponieważ chlor pomoże utrzymać ją w świeżości.) Na pudło zakładana jest pokrywa, by utrzymać wysoką wilgotność - ewentualnie na górę można przykleić taśmą arkusz folii. Na pokrywie tej będzie się skraplać para. Jeśli skropli się zbyt dużo pary i kapie na ziarno, pokrywę można nieco otworzyć by zmniejszyć wilgotność. Przy copelandia i cubensis drobniutka biała grzybnia pokryje całkowicie zboże po jednym lub dwóch dniach. Jeśli kilka ziaren pozostanie nieskolonizowanych zaszczepiacz wciąż można normalnie okryć. Jeśli ziarno zostanie okryte przed ponownym pojawieniem grzybni, rozwinie się Mokra Plama (Bacillus) o zgniłym zapachu i zaszczepiacz zostanie stracony.


Zaszczepiacz Copelandia cyanescens na ryżu/końskim oborniku

Zaszczepiacz gotowy do okrycia

Składniki okrywy

Aparatura pasteryzacyjna

Okrywanie i uprawianie

Przy uprawie Agaricus na okrywę stosuje się torf zmieszany z kredą (węglan wapnia) lub wapnem (tlenek wapnia). Preferowanym typem jest mech (Torfowiec) torfowy - cięższy torf turzycowy jest nieodpowiedni. Jest zazwyczaj sprzedawany w 60-80 litrowych lub większych torbach. Mech torfowy posiada niską wartość pH, która jest zbyt kwaśna by stosować go samego. Posiada on również niską wartość odżywczą. Dodawana jest pewna ilość kredy lub wapna, by zbuforować kwasowość, czyniąc wartość pH bardziej neutralną. Dla copelandii powinno się zastosować mech torfowy i miał wapna ogrodowego w stosunku wagowym 2:1 (8:1 objętościowo). Umieszczenie suchych składników w szczelnym pojemniku i wstrząśnięcie pozwala łatwo je wymieszać.

Kompost z mchu torfowego jest doskonałą okrywą dla cubensis i w odróżnieniu od surowego torfu dostępny jest w małych ilościach. Jest on mniej kwaśny niż surowy torf i ma dodane składniki pokarmowe. Sprzedawcy ogrodowi opisują ten produkt jako kompost, mimo że nie ma żadnego związku z kompostem ogrodowym lub grzybowym.

Surowa okrywa jest spryskiwana, by osiągnąć równomierne nawilżenie, a następnie pasteryzowana. Pasteryzacja jest korzystniejsza niż sterylizacja, ponieważ zachowuje dobroczynne mikroorganizmy, które opóźniają zakażenie niższymi grzybami. Sterylizacja jest zadowalająca dla copelandii, choć nie jest polecana dla wolno rosnących gatunków, takich jak Psilocybe cyanescens. Nieobrobione okrywy z torfu/wapna i kompostu zakażą się bardzo szybko Trichodermą. Uważam, że cubensis pinuje szybciej i obficiej na kompoście niż na torfie/wapnie. Do copelandii stosuję torf/wapno gdyż przekonałem się, że kompost jest podatny na pleśń pajęczynową (Dactylium), gdy nie zostanie gwałtownie skolonizowany przez grzybnię grzyba.

Krok 1
Umieść w rondlu wystarczającą ilość wstępnie wymieszanej okrywy torf/wapno i zmocz aż będzie wilgotny. Ja stosuję wyszczerbiony rondelek, który ma szparę w pokrywce na uchwyt koszyka, w który pasuje termometr warzelniczy/winiarski. Termometr powinien dotykać dna rondla i powinien być owinięty papierowym ręcznikiem by zapobiec uciekaniu pary przez dziurę. Baza szybkowaru napełniana jest gorącą wodą, tak że rondel unosi się po powierzchni - patrz wyżej. (Umieszczenie termometru w wodzie jest wystarczające, jeśli nie jest dostępny odpowiedni rondel.) Rondel może być ewentualnie umieszczony w jakimkolwiek dużym garnku. Jeśli jest zbyt ciężki, by się unosić, można go postawić na odwróconym perforowanym koszyku szybkowaru. Okrywa jest pasteryzowana przez godzinę w temperaturze 71-82°C. Wskazane jest wyłączenie grzania nim temperatura osiągnie dolną granicę zakresu, gdyż przez pewien czas będzie nadal rosła. Gdy osiągnie górną granicę, rondel powinno się wyjąć z wody i włożyć ponownie, gdy spadnie do dolnego zakresu. Gdy układ jest stabilny, potrzebne będzie jedynie sporadyczne podgrzewanie, by utrzymać okrywę między tymi temperaturami.

LUB

Umieść nawilżoną okrywę w naczyniu żaroodpornym z pokrywką i mikrofaluj aż zaparuje.

Krok 2
Okrywę zastosuj, gdy całkowicie ostygnie i ponownie umieść w plastikowym pudle z przeźroczystą pokrywą. Zastosuj tyle, by przykryć zaszczepiacz, nie więcej niż 10mm grubości. Okrywa powinna mieć nierówną, odkrytą powierzchnię i nie powinna być sprasowana. Gdy ziemia okrywowa jest ściskana między kciukiem a palcem wskazującym powinno się pojawić trochę wody, lecz okrywa nie powinna być przesiąknięta.

Krok 3
Po kilku dniach na powierzchni warstwy okrywowej powinna pojawić się grzybnia. Jeśli okrywa zaczyna wysychać powinna być regularnie spryskiwana z wysoka drobną mgiełką tak, by nie uszkodzić grzybni. Jeśli grzybnia się nie pojawia okrywa powinno zostać całkowicie zmierzwiona poprzez zeskrobanie powierzchni zaszczepiacza, by umożliwić wymianę powietrza. W mało prawdopodobnym przypadku, gdy to zawiedzie okrywa może wymagać schudzenia. Gdy grzybnia jest widoczna powinno być regularnie wymieniane powietrze poprzez wachlowanie. Ewentualnie w pojemniku można umieścić rurkę pompki akwariowej, by umożliwić wymianę powietrza - umieść rurkę w wodzie, by zachować wilgotność. Metabolity grzybów mają charakterystyczny (nie nieprzyjemny) zapach. Po tygodniu powinny się pojawić primordia (piny) copelandii. Jeśli powierzchnia zostanie całkowicie pokryta grzybnią dodaj więcej okrywy.

Krok 4
Trzony copelandii kontynuują wzrost na długo po otwarciu kapeluszy i są uporczywie przytwierdzone do okrywy. Zeskrob wszelką okrywę z dołu trzonów. Na trzonach po zebraniu zobaczysz natychmiastową reakcję niebieszczenia. Ostrożnie wylej wszelkie płyny z dna rynienek, gdyż sprzyja to zakażeniu.


Pojawianie się pinów Copelandia cyanescens

Sześć dni później

Wzrost w wilgotnym pojemniku

Dojrzałe okazy

Plony są generalnie większe w środowisku wilgotnym. Jednak, jeśli wilgotność jest zbyt wysoka na kapeluszach mogą się pojawić czarne łatki w wyniku Plamistości bakteryjnej (Pseudomonas). Plamistość powinno się wytrzeć z kapeluszy, a wilgotność zmniejszyć poprzez uniesienie lub częściowe zdjęcie pokrywy. Nadmierna wilgotność przerywa pełne otwieranie kapeluszy i zmniejsza wytwarzanie zarodników. Utrzymuj okrywę wilgotną poprzez spryskiwanie w miarę potrzeby.

Copelandia ulega zakażeniu o wiele wcześniej niż cubensis, zaszczepiacz i okrywa zmieniają kolor na niebieski. Uprawa copelandii jest szczególnie trudna w upalną pogodę gdy temperatury w ciągu dnia sięgają dużo ponad 20°C. Małe łatki zakażenia i otaczający obszar można spryskać roztworem wybielacza. Próbowałem wymienić zakażone okrywy w pojemnikach i w słoikach Kilner lecz stają się na powrót zakażone, ponieważ to sam zaszczepiacz jest zakażony.

Komercyjni hodowcy stosują fungicydy. Zabijają one niższe grzyby, podczas gdy wyższe, owocnikujące grzyby pozostają nienaruszone. Pozostałości fungicydów mogą stwarzać zagrożenie zdrowotne, więc ich unikam. Jeśli podczas owocnikowania problemem staną się muchy, bardzo skuteczne jest spryskanie złocieniem (pyrethrum). Ten naturalny środek owadobójczy jest ekstrahowany ze złocienia różowego (pyrethrum daisy - Tanacetum coccineum - Wrotycz różowy) i jest zazwyczaj mieszany z tlenkiem piperonylobutylu (piperonyl butoxide), by uczynić pyretryny skuteczniejszymi. Związki te mają bardzo niską toksyczność i są stosowane przy uprawach spożywczych i w medycynie.

W przemyśle grzybowym, zarodniki przenoszone drogą powietrzną znane są z powodowania problemów zdrowotnych. By zmniejszyć narażenie, plastikowy pojemnik można przewachlować na zewnątrz lub można zbierać grzyby przed pęknięciem zasnówek. Przegotowanie grzybów przez kilka sekund i wypicie ostudzonej wody powinno ustrzec przed jakąkolwiek reakcją alergiczną - najlepiej to powtórzyć, by wyekstrahować wszystko.

Odciskanie zarodników

Wybierz dojrzały okaz, na którym w pełni otworzył się kapelusz i usuń trzon - kapelusze copelandii rozwijają się lepiej, gdy wilgotność jest zmniejszona poprzez uniesienie lub częściowe zdjęcie pokrywy. Pasek białego papieru umieść na spodku w akwarium. Po spryskaniu wnętrza szklanki drobną mgiełką połóż kapelusz na papier i przykryj go szklanką. Po 24 godzinach powinny być widoczne zarodniki - by uzyskać gęsty odcisk, pozostaw go na kilka dni. Zdejmij szklankę i kapelusz i pozwól odciskowi wyschnąć. Po wyschnięciu powinien on zostać złożony, umieszczony w płaskiej zamykanej torebce i zamrożony. Zamrożone odciski zarodników copelandii pozostają zdolne do życia przez wiele lat, w odróżnieniu od cubensis, mimo że kultury grzybni na MDA w lodówce wytrzymają jedynie kilka miesięcy (bardziej wyszukany przepis podłoża, patrz DSMZ, Podłoże 781).

Zakonserwowanie grzybów

Najprostszym sposobem przechowania grzybów jest ich dokładne ususzenie i zamrożenie. Ja wykładam je na talerzu na górze szafki do przesuszania bielizny - psilocybina jest niszczona w powietrzu o temperaturze ponad 50°C. Grzyby powinny być twarde po wyschnięciu przed zapakowaniem i zamrożeniem. Copelandia traci o wiele mniej mocy podczas suszenia niż cubensis.

Przygotowanie inkubatora

Idealnym inkubatorem jest tradycyjna domowa szafka do przesuszania bielizny. Jednak szybko stają się zbyteczne w miarę jak instalowane są wydajniejsze bojlery kombinowane, co uwalnia od zbiorników z poddasza i bojlerów zewnętrznych. Więc możemy zrobić inkubator stosując plastikowy pojemnik z płaskim dnem i przezroczystą pokrywą, umieszczając go na macie grzewczej dla gadów lub na podgrzewaczu gąsiora. Między podstawą a górą pojemnika nieuchronnie wystąpi gradient temperatur, więc stosowana jest przekładka chroniąca słoiki od dotykania gorącej podstawy i zawieszany jest na sznurku 12V wiatraczek komputerowy - stosowanie śrub przy przekładce wygląda profesjonalnie, lecz jest bardzo hałaśliwe. Wiatraczek jest podłączony do zasilacza sieciowego i może chodzić na niższym napięciu, by jeszcze bardziej zmniejszyć hałas - należy uważać, by nie odwrócić polaryzacji, gdyż wiatraczki te nie posiadają diody zabezpieczającej. Słoiki są umieszczane do góry nogami, by podłoże pozostało suche, a sonda temperatury przyczepiana jest pinezką (White Tack). Słoiki Kilner umieszczane są na bokach upewniwszy się, że filtry nie są zablokowane - słoiki są o wiele bardziej podatne na zakażenie Mokrą Plamą (Bacillusem), gdy stoją pionowo. Dla agarowych lub zbożowych kultur copelandii idealną temperaturą jest do 27°C, chociaż okryty zaszczepiacz copelandii nie powinien być podgrzewany powyżej 21°C, gdyż staje się podatniejszy na pleśń niebieską - w takim przypadku do plastikowego pojemnika powinno się dodać wody, by utrzymać wysoką wilgotność, a wiatrak powinien być ustawiony na najwolniejszą prędkość, by uchronić okrywę przed wysychaniem. Monitoruj temperaturę, a jeśli trzeba, wtyczkę podłącz do ściemniacza lub termostatu. Można zastosować dwukanałowy termostat umożliwiający trzymanie agaru i zboża w temperaturze 27°C w jednym pudełku, a rynienek z zaszczepiaczem w 21°C w drugim pudełku.

Grzyby a prawo

Rząd UK umieścił wszystkie grzyby zawierające psilocybinę w Klasie A Ustawy o Przeciwdziałaniu Narkomanii z 18 lipca 2005. Uprawa lub sprzedaż grozi maksymalną karą dożywotniego pozbawienia wolności. Niestety nasz rząd mało interesuje się swobodami obywatelskimi i ignoruje przytłaczające dowody, że grzyby są mniej szkodliwe dla większości użytkowników niż tytoń lub nadużywanie alkoholu. Mimo że nikt nie został jeszcze w UK wysłany za grzyby do więzienia, myślę że byłoby rozsądniej, przyjąć strategię minimalizującą narażenie na ryzyko. Oto moja:

  • Unikaj syntetycznych psychedelików, gdyż ryzyko producentów i dystrybutorów jest olbrzymie
  • Nigdy nie sprzedawaj nikomu grzybów - zachęcaj do uprawy własnych
  • Uprawiaj i przechowuj jedynie niewielkie ilości
  • Bądź świadom, że komunikacja może być monitorowana - stosuj kodowanie PGP (zobacz Przewodnik PGP lub konta Hushmail dla poufnych emaili

Przestroga

Grzyby psilocybowe są bardzo mocne. Prawdopodobnie najlepiej ich unikać, jeśli jest się w złym nastroju, gdyż doznanie może być dojmujące. Powinno się ich również unikać w czasie choroby, gdyż mogą osłabić system immunologiczny. Jeśli używasz grzybów samemu i napotkasz trudności, pomocnym może być doświadczony towarzysz, z którym pospacerujesz lub posiedzisz. Jeśli wolisz spacerować samemu, polecałbym zabrać telefon komórkowy, plastikową butelkę wody i unikać ruchu ulicznego. Oczywiście nigdy nie powinno się prowadzić lub obsługiwać maszyn pod ich wpływem - najlepiej nie prowadzić aż do następnego dnia, gdyż ocena własna może być złudna. Należy uważać, by nie pozostawić magicznych grzybów gdzieś, gdzie mogą zostać zjedzone przez dzieci i nie stosować ich podczas ciąży.

Pół grama suszonej copelandii powinno wytworzyć silne efekty (sucha masa to około 14% świeżej masy). Jeśli wolisz, można przyjąć płynny wyciąg z grzybów po podgotowaniu ich przez kilka sekund - najlepiej to powtórzyć, by wyekstrahować wszystko. Przy przyjmowaniu na pusty żołądek pełne efekty powinno się osiągnąć po półtorej godziny, a znośna normalność powinna powrócić po czterech, choć może nie powrócić zupełnie aż do kolejnego dnia. Nawet przy wyższych dawkach nie odnotowałem, by efekty trwały o wiele dłużej. Branie grzybów po jedzeniu powoduje zazwyczaj niestrawność i opóźnienie nadejścia efektów.

W przypadku niekorzystnych skutków, miej pod ręką wodę pitną w plastikowej szklance lub butelce. Absolutnie żadnego szkła. Powinno się unikać napojów kofeinowych, a także alkoholowych, konopi lub wszelkich innych dragów. Objawy psychotyczne mogą być przytłaczające, lecz z czasem powinny się poprawić jeśli osoba zachowa spokój, najlepiej przy minimalnym oświetleniu. W takim przypadku wszelkie dalsze eksperymentowanie powinno być podejmowane przy zmniejszonej dawce.

Pomoce

Szybkowar

Wybierz model posiadający regulacje niskiego i wysokiego ciśnienia, zazwyczaj 5 i 15 psi (0,35 i 1,05 kg/cm2), który może pomieścić parę litrowych słoików Kilner. Ja stosuję stary Tower Rapide Chef 4305, który ma ciężarki dla 7 i 15 psi. Każdy 6 litrowy model Tower z dwuciężarkowym ustawieniem powinien być dobry (niektóre mają ciężarek tylko dla 15 psi), lecz sprawdź najpierw wysokość dla swoich słoików. Prestige i Tower robią większe szybkowary aluminiowe High Dome, które można nastawić między 5 a 15 psi poprzez regulowanie grzania, lecz podczas sterylizacji słoików Kilner trzeba go doglądać, by mieć pewność, że nie przekroczy ciśnienia. Sklepy Agros mają dobry wybór. Uszczelkę naciera się olejem spożywczym w celu natłuszczenia. Komercyjnie stosowane są duże bezuszczelkowe autoklawy (asortyment All-American dostępny jest w Fungi Perfecti). Po zamknięciu autoklawy nie wydzielają pary. Ciśnienie jest odczytywane z tarczy i regulowane ciepłem.

Słoiki na zaszczepiacz

Ja stosuję tradycyjne słoiki konserwowe z filtrami, które zaszczepiam podłożem agarowym. Dostępne są również torby na zaszczepiacz z samo zasklepiającymi się łatkami do wstrzykiwania. Kupowanie strzykawek z zarodnikami za każdym razem jest drogie, a robienie własnych wymaga wiele odcisków z zarodnikami. Osobiście uważam, że słoiki są o wiele łatwiejsze przy pracy. (Słoiki konserwowe znane są w US jako słoiki przetwórcze). Używaj słoików konserwowych z opaską gwintową - zobacz słoik Kilner powyżej. Powinny być sterylizowane maksymalnie przy 7 psi (0,5 kg/cm2). Przy 15 psi często pękają. Słoiki Kilner nie są już wytwarzane, chociaż zarówno Ball, jak i Leifheit produkują słoiki konserwowe z zakrętką o tym samym rozmiarze. Możesz oczywiście zastosować jakikolwiek słoik z metalową zakrętką (pokrywki PVC zdeformują się przy sterylizacji, podczas gdy polipropylenowe są niezniszczalne). Zrób od spodu w pokrywce kilka otworów szydłem, tak by zadziory nie naciskały na filtr (w przeciwnym razie przez filtr mogłoby przechodzić zbyt dużo powietrza). Przeautoklawuj filtr, by go obkurczyć, pozwól wyschnąć i przytnij nożyczkami by ciasno dopasować pod pokrywką. Ewentualnie można zrobić pojedynczy otwór w metalowej pokrywce i wypełnić filtrem z bawełny syntetycznej (w sklepach akwariowych).

Filtry do słoików zaszczepiacza

Słoiki na zaszczepiacz wyposażone są w autoklawowalne filtry, by umożliwić wymianę powietrza bez wtargnięcia mikroorganizmów. Hodowałem również zaszczepiacz po zdjęciu ze szklanych pokrywek Kilner gumowych pierścieni uszczelniających i dociśnięciu plastikowej opaski gwintowej, by zapewnić pewną wymianę powietrza. (W niektórych amerykańskich poradnikach odwracany jest uszczelniający dysk metalowy i dociskana jest gwintowana opaska.) Mimo że wynikły zaszczepiacz wygląda zdrowo okrywa zostaje zakażona bardzo szybko Trichodermą. Nawet, jeśli wytworzone zostaną grzyby okres pozbawiony choroby będzie zmniejszony. Zmarnowałem przez tę metodę znaczną ilość czasu, ponieważ obecne w zaszczepiaczu zakażenie nie jest widoczne gołym okiem. Szerokowlotowe dyski filtrowe wielokrotnego użytku dostępne są w Fungi Perfecti - reklamowane są jako 90mm, mimo że filtry mają 85mm średnicy. Początkowo są bardzo ciasne pod opaskami gwintowymi Kilner, lecz kurczą się około 1mm po użyciu dopasowując się doskonale. Pasują również do słoików Ball i Leifheit. Filtry plamią się przy użyciu i powinny być wybielane między zastosowaniami by utrzymać je w sterylności (nie jest to szkodliwe, ponieważ zrobione są z materiału syntetycznego). Moczę je w łagodnym roztworze wybielacza w słoiku aż będą czyste (stosuję pokrywkę by zapobiec oparom). Filtry powinny mieć ograniczoną powierzchnię by zmniejszyć parowanie ze słoików. Narysuj ołówkiem okrąg wokół 5 pensowej monety (18mm średnicy) i nałóż emalię na obszar zewnętrzny - patrz wyżej. Jeśli słoiki stosowane są dla wolno rosnących gatunków, otwór filtra można ograniczyć dodatkowo taśmą, by zapobiec przedwczesnemu wysychaniu zboża, lub słoiki można przechowywać w wilgotnym pojemniku.

[ tłumaczenie: cjuchu ]



szukaj na psilosophy:  
 
Odsłon
od 30.08.2012



komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze

k o m e n t a r z e

 
 

Instrukcja precyzyjna jak cholera...dzieki

ad
13.11.2012 20:10:24

 
 
 
 

dziękuję ci za tą instrukcję

nieznany
02.12.2023 13:21:58

 
 
. .twój komentarz :

nick / ksywa :



komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze



PoradnikI ]   [ GatunkI ]   [ Honorowi psilodawcY ]   [ PsilosOpediuM ]   [ FaQ ]   [ ForuM ]   [ GalerY ]   [ TripograM ]   [ DarwiN ]   [ LinkI ]   [ EmaiL ]  

© psilosophy 2001-2024