Psilocybe angustispora

Psilocybe angustispora A.H. Sm. (1946)


synonimy:
Deconica angustispora (A.H. Smith) Ram.-Cruz & Guzmán


prawdopodobnie nieaktywny

Cechy makroskopowe:
  • Kapelusz: 0,2-0,6 cm szerokości. Wyjątkowo stożkowy do stożkowo dzwonkowatego. Krawędź na początku ozdobiona białawymi włókienkowatymi resztkami zasnówki. Ciemno czerwono brązowy gdy wilgotny, po wyschnięciu blaknie do różowawych odcieni. Powierzchnia gładka i lepka od grubej, żelatynowatej, zdejmowalnej błonki. Miąższ bardzo cienki i giętki.
  • Blaszki: Przyłączenie lekko zbiegające na trzon, blaszki odległe do w miarę odległych, szerokie. Z wiekiem stają się ciemno purpurowo brązowe z białawymi frędzlami na krawędziach.
  • Trzon: 10-20(40) mm długości na 0,5-2 mm grubości. Równy, powyginany. O blado różowym odcieniu lub prawie w kolorze kapelusza. Powierzchnia pokryta bezbarwnymi włókienkami, a niższe partie często z maleńkimi włókienkowatymi łuskami. Częściowa zasnówka cienka i pajęczynowata. Podstawa zazwyczaj ozdobiona kępkami grzybni.

Cechy mikroskopowe:
  • Zarodniki/Bazydiospory: W zrzucie purpurawo brązowe, wąsko elipsoidalne, 12-15 na 5-8 µm.
  • Podstawki: Czterozarodnikowe.
  • Pleurocystydy: Nieobecne.
  • Cheilocystydy: Obecne.

Siedlisko: Pojedynczo lub po kilka sztuk na łajnie owiec, krów, koni, łosi, świstaków i innych zwierząt pory wiosennej i jesiennej. Początkowo odnotowane w zachodnim Waszyngtonie, Oregonie, Idaho i Kolorado. Prawdopodobnie znacznie szerzej rozpowszechnione.

Omówienie: Gatunek rzadki, wymagający dalszych badań. Ten drobny gatunek jest klasycznie skrojonym grzybówkowcowym Psilocybe (grzybówkowiec - mycenoid - od łacińskiej nazwy rodzaju Mycena - grzybówka - tłum.). Podejrzewam, że jest aktywny, lecz nikt jak dotąd nie przedłożył okazów do analizy. Patrz również Psilocybe semilanceata (Łysiczka lancetowata) i pokrewne.

source - Paul Stamets "Psilocybin Mushrooms of the World"

Zdjęcia na www.mushroomobserver.org

tłumaczenie: cjuchu
[ Powrót do spisU ]    [ Lista znanych gatunkooW ]    [ Album gatunkooW ]    [ Zasugeruj brak gatunkU ]
PoradnikI ]   [ Honorowi psilodawcY ]   [ PsilosOpediuM ]   [ FaQ ]   [ ForuM ]   [ GalerY ]   [ TripograM ]   [ DarwiN ]   [ LinkI ]   [ EmaiL ]  

© psilosophy 2001-2020

PoradnikI ]   [ Honorowi psilodawcY ]   [ PsilosOpediuM ]   [ FaQ ]   [ ForuM ]   [ GalerY ]   [ TripograM ]   [ DarwiN ]   [ LinkI ]   [ EmaiL ]  

© psilosophy 2001-2020