Psilocybe caerulescens

Psilocybe caerulescens Murrill


synonimy:
Psilocybe caerulescens var. albida
Psilocybe caerulescens var. mazatecorum
Psilocybe mazatecorum
Psilocybe caerulescens var. nigripes

Cechy makroskopowe:
  • Kapelusz: 2,5 do 9 cm. Ciemno zielony do czarno cynamonowego lub rdzawego. Stożkowy w czasie młodości, rozwija się z wiekiem. Krawędzie podwinięte w młodości. Higrofaniczny.
  • Blaszki: Zbliżone. Jasno cynamonowe do brązowych. Jasne, z wiekiem ciemniejące. Krawędzie białe.
  • Trzon: 3,5 do 10 cm. Długi. W kolorze kremowym. Pusty z włóknistymi włoskami, zasnówka odpada w czasie wczesnych stadiów w młodości.

Cechy mikroskopowe:
  • Zarodniki/Bazydiospory: Elipsoidalne.
    Odcisk: Ciemno purpurowawo brązowy w zrzucie.

Siedlisko: Stadny do wiązkowego, rzadko pojedynczo a często w kiściach i kępkach. Na ziemiach wzruszonych, pozbawionych roślinności zielnej. Preferuje lawiny błotne i gleby pomarańczowo brązowe.

Występowanie: Alabama, Meksyk, Wenezuela i Brazylia.

Sezon: Późna wiosna i miesiące letnie.

Dozowanie: 1-7 świeże grzyby.

Komentarz: W swym terenowym przewodniku o grzybach Psilocybowych świata "Psilocybine Mushrooms of the World", Paul Stamets najpierw wspominał, że R. Gordon Wasson zjadł 13 par tych grzybów w czasie swego inicjacyjnego velada (czuwania, niespania - hiszp.) z Marią Sabiną. Jednakże, tak naprawdę było to siedem par grzybów. W 1960 roku grzyby te skonsumował również Timothy Leary w Cuernavaca w Meksyku. Został poczęstowany siedmioma okazami Psilocbe caerulescens przez antropologa Frank'a Baron'a. Po raz pierwszy gatunek ten został odkryty i zidentyfikowany przez mikologa Murrill'a w 1924 roku w Huntsville, Alabama i od tamtej pory nigdy nie widziano go tam ponownie. Później w późnych latach 1950, R. Gordon Wasson i Roger Heim rozpoznali w nim grzyba Derumbe (Osuwiskowy - Landslide) - Indian Mazatec. Zauważono go w Oaxaca, Meksyku owocnikującym na mierzwie trzciny cukrowej i obszarach osuwiskowych wzdłuż dróg otoczonych trzciną cukrową. Wiele przewodników identyfikujących zalicza ten gatunek do występujących w południowych stanach od Mississippi do Georgii i Florydy.

source - www.mushroomjohn.org

Zdjęcia na www.mushroomobserver.org

tłumaczenie: cjuchu
[ Powrót do spisU ]    [ Lista znanych gatunkooW ]    [ Album gatunkooW ]    [ Zasugeruj brak gatunkU ]
PoradnikI ]   [ Honorowi psilodawcY ]   [ PsilosOpediuM ]   [ FaQ ]   [ ForuM ]   [ GalerY ]   [ TripograM ]   [ DarwiN ]   [ LinkI ]   [ EmaiL ]  

© psilosophy 2001-2024

PoradnikI ]   [ Honorowi psilodawcY ]   [ PsilosOpediuM ]   [ FaQ ]   [ ForuM ]   [ GalerY ]   [ TripograM ]   [ DarwiN ]   [ LinkI ]   [ EmaiL ]  

© psilosophy 2001-2024