Psilocybe cubensis „PESA“
Ekstremalnie mocny PESA cubensis

Gotowi na mały dramat i kontrowersję. Gatunek ten posiada ciekawą historię. Hawajska firma o nazwie Pacific Exotic Spora (PES) reklamuje tę odmianę jako hybrydę cubensis/azurescens. Posunęli się nawet do twierdzenia, że pochodzi ona od grzybmastera Paul'a Stamets'a. W przeszłości już wiele razy mówiono o hybrydach azure/cub, ale do tej pory ekspert taki jak P.Stamets nie opublikował nic o możliwości łączenia Psilocybe azurescens z Psilocybe cubensis. Są to dwa zupełnie różne gatunki i takie zadanie jest oczywiście bardzo skomplikowane. Jestem pewien, że jeśli ktoś umiałby to zrobić to byłby to Paul Stamets, i mam nadzieję, że pewnego dnia to zrobi. Ale póki tego nie opublikuje nie dajcie się nabrać. A na razie nie jest to nic więcej jak bardzo mocny cubensis.
Jakoś rok temu, kiedy zaczęli reklamować tę hybrydę, wielu z nas rzuciło się by zdobyć ten odcisk (tak, dlatego mają takie wysokie ceny). Workman uprawiał go, i raz jeszcze hybryda cubensis/azurescens okazała się niczym więcej jak cubensis. Nasz hodowca uprawiał wszystkie gatunki zakupione w PES, i przekonał się, że tylko ten wart jest zatrzymania. Kolejna firma, PF, sprzedaje PES Hawaiian, i jest to inny gatunek. Niektórzy mają PES Amazonian, ale ten gatunek nie jest żadnym z nich. Aby ułatwić sobie zadanie nazwijmy go PESA, gdzie A nie oznacza Amazonian. Myślę, że na początku miało oznaczać Azurescens.
PES (Pacific Exotic Spora) byli przez jakiś czas obecni, i sprzedawali kilka odmian cubensis i panaeolus po bardzo bardzo wysokich cenach. Normalnie nie zamieszczamy odmian, które są unikalne dla innej firmy. Ale gdy PES narzuciło na zarodniki takie ceny, zdecydowaliśmy się go zamieścić i podzielić się ze wszystkimi, większość ludzi lubi ekstremalnie mocne grzyby.
Ok, koniec tej kontrowersyjnej gadaniny, zapoznajmy się z gatunkiem. Nasz hodowca Clyde zauważył, że jest to jeden z najbardziej niebieszczących gatunków, z jakim do tej pory pracował. Po odcięciu łodygi, kolor zmienia się na ciemnoniebieski w przeciągu 2-3 sekund!! Większość cubensis potrzebuje 10-20 sekund. Każdy kto go próbował przekonał się o jego ekstremalnej mocy. Prawdopodobnie dlatego PES zaczęli nazywać hybrydą cubensis/azurescens, ponieważ azurescens jest najmocniejszym grzybem na świecie.
Tak więc PESA jest BARDZO mocnym grzybem, ale moc to nie wszystko. Produkuje jasne duże kapelusze na małych nogach. Prędkość kolonizacji jest średnia, dobrze owocnikuje w niskich temperaturach. Grzyb ten nie wykorzystuje całkowicie substratu, ale owocniki które produkuje są ekstremalnie mocne. Dobrze rośnie na kompoście. Jest to dobra odmiana, którą warto dodać do swojej kolekcji. Jak już wspominałem, jest to jedyna odmiana pochodząca od PES którą polubiliśmy na tyle by ją zatrzymać. Jest to ulubiona odmiana naszego hodowcy, myślę że po prostu jest pod wrażaniem jej szybkiego niebieszczenia... jak łatwo zabawiony ;-)

source - www.thehawkseye.com

tłumaczenie: cjuchu
[ Powrót do spisU ]    [ Lista znanych gatunkooW ]    [ Album gatunkooW ]    [ Zasugeruj brak gatunkU ]
PoradnikI ]   [ Honorowi psilodawcY ]   [ PsilosOpediuM ]   [ FaQ ]   [ ForuM ]   [ GalerY ]   [ TripograM ]   [ DarwiN ]   [ LinkI ]   [ EmaiL ]  

© psilosophy 2001-2024

PoradnikI ]   [ Honorowi psilodawcY ]   [ PsilosOpediuM ]   [ FaQ ]   [ ForuM ]   [ GalerY ]   [ TripograM ]   [ DarwiN ]   [ LinkI ]   [ EmaiL ]  

© psilosophy 2001-2024