Psilocybe merdaria

Psilocybe merdaria (Fr.) Ricken

Łysiczka pomiotowa

synonimy:
Agaricus merdarius Fr.
Stropharia merdaria (Fr.) Quél.
Geophila merdaria (Fr.) Quél.
Fungus merderius (Fr.) Kuntze
Psalliota merdaria (Fr.) Henn.
Deconica merdaria (Fr.) Noordel.


nieaktywny

Cechy makroskopowe:
  • Kapelusz: 1-4 cm szerokości. Dzwonkowato półkolisty poprzez wypukły do szeroko wypukłego, i czasem nieco garbkowanego, ostatecznie, z wiekiem otwiera się do płaskiego. Krawędź przeźroczyście żłobiona gdy wilgotny i często obwieszona szczątkami cienkiej, częściowej zasnówki. Cynamonowo brązowy do sino brązowego gdy wilgotny, blaknie do ochrowego lub żółtawo brązowego, pozostając ciemniejszym na dysku. Powierzchnia gładka, zwilżona do lekko lepkiej tylko gdy wilgotna.
  • Blaszki: Przyłączenie przyrośnięte do nieco zbiegającego, rozmieszczone blisko lub szeroko. Żółtawe na początku, ciemniejące wraz z dojrzewaniem zarodników do ciemno brązowego.
  • Trzon: 20-40 mm długości na 1-3 mm grubości. Blado żółtawe do bladych. Powierzchnia pokryta drobnymi, suchymi włókienkami. Miąższ wypchany włóknistym miękiszem, twardy, lecz szybko staje się pusty. Częściowa zasnówka lekko błoniasta, zanikająca, szybko przeradza się w pierścieniową strefę włókienek w środkowo dolnych rejonach trzonu, zazwyczaj pociemniałych od zarodników.

Cechy mikroskopowe:
  • Zarodniki/Bazydiospory: W zrzucie purpurowo brązowe, lekko elipsoidalne, 10-14 na 7-9 µm.
  • Podstawki: Czterozarodnikowe.
  • Pleurocystydy: Nieobecne.
  • Cheilocystydy: 20-33 na 6,6-8,8 µm, wrzecionowato brzuchate do lekko butelkowatych z krótką szyjką 3,3-4,4 µm grubości.

Siedlisko: Rozproszone do licznych na łajnie. Odnotowane w Kalifornii, Oregonie, Waszyngtonie i północno Środkowym Zachodzie Stanów Zjednoczonych. Szeroko rozpowszechniony po świecie, grzyb ten był zbierany w Kanadzie, Europie, dawnym ZSRR i Japonii. Psilocybe merdaria jest prawdopodobnie znacznie bardziej rozpowszechniony niż sygnalizuje obecnie literatura. Preferuje strefę umiarkowaną.

Komentarz: Nie określony jako aktywny; brak dostatecznych badań na chemiczną zawartość. W strefach umiarkowanych Psilocybe merdaria jest powszechnym mieszkańcem łajna wraz z Psilocybe semiglobata (Łysiczka łajnowa (Pierścieniak półkulisty)) i Psilocybe papilionaceus. Pierścień jest typowo ulokowany w niższych rejonach trzonu, lub w połowie wysokości, ale nie u góry. Gatunek ten jest w zasadzie identyczny z Psilocybe moelleri który ma większe zarodniki: 13-14(16) na 7-8 µm. Patrz również Psilocybe coprophila oraz Psilocybe subviscida (Łysiczka ciemnobrązowa).

source - Paul Stamets "Psilocybin Mushrooms of the World"

Zdjęcia na www.mushroomobserver.org

tłumaczenie: cjuchu
[ Powrót do spisU ]    [ Lista znanych gatunkooW ]    [ Album gatunkooW ]    [ Zasugeruj brak gatunkU ]
PoradnikI ]   [ Honorowi psilodawcY ]   [ PsilosOpediuM ]   [ FaQ ]   [ ForuM ]   [ GalerY ]   [ TripograM ]   [ DarwiN ]   [ LinkI ]   [ EmaiL ]  

© psilosophy 2001-2025

Psilocybe merdaria_0
link: Psilocybe merdaria - foto 1


Psilocybe merdaria_1
link: Psilocybe merdaria - foto 2


Psilocybe merdaria_2
link: Psilocybe merdaria - foto 3


Psilocybe merdaria_3
link: Psilocybe merdaria - foto 4


Psilocybe merdaria_4
link: Psilocybe merdaria - foto 5


Psilocybe merdaria_5
link: Psilocybe merdaria - foto 6


Psilocybe merdaria_6
link: Psilocybe merdaria - foto 7



PoradnikI ]   [ Honorowi psilodawcY ]   [ PsilosOpediuM ]   [ FaQ ]   [ ForuM ]   [ GalerY ]   [ TripograM ]   [ DarwiN ]   [ LinkI ]   [ EmaiL ]  

© psilosophy 2001-2025