Psilocybe subcaerulipes

Psilocybe subcaerulipes Hongo


synonimy:
Psilocybe argentipes K. Yokoy
Psilocybe taiwanensis E. Horak, Guzmán i Desjardin
Psilocybe thaizapoteca Guzmán, Karunar. i Ram.-Guill

Cechy makroskopowe:
  • Kapelusz: 2-3 cm szerokości. Stożkowy do dzwonkowatego, z wiekiem rozwija się do wypukłego do nieco garbkowanego. Powierzchnia gładka, lepka gdy wilgotna i żłobiona w pobliżu krawędzi. Ochrowy do żółtawo brązowego, czasem oliwkowo zabarwiony, sinieje ciemno niebieskawo w miejscu zranienia.
  • Blaszki: Przyłączenie przyrośnięte do zatokowato wyciętego, blaszki blado brązowawe do purpurawo brązowych do ciemno fioletowych z krawędziami w tym samym kolorze.
  • Trzon: 40-70 mm długości na 3-5 mm grubości. Równy do nieco powiększonego i często wykrzywionego przy podstawie, powyginany, pusty i cechujący się w najniższych rejonach powłoką białawych włókienek. Białawy na początku, szybko ochrowawy lub czerwonawo brązowy, szczególnie blisko podstawy. Częściowa pajęczynowata zasnówka, wątła i zazwyczaj nie pozostawiająca na trzonie włókienkowej strefy pierścieniowej. Miąższ sinieje niebieskawo w miejscu zranienia.

Cechy mikroskopowe:
  • Zarodniki/Bazydiospory: W zrzucie ciemno purpurawo brązowe, lekko elipsoidalne z boku; niemal jajowate z przodu, 5,5-7,5 (8,5) na 3,3-4,4 (5,5) µm.
  • Podstawki: Czterozarodnikowe.
  • Pleurocystydy: Nieobecne.
  • Cheilocystydy: 15-22 na 5-7,5 µm, wrzecionowato brzuchate ze skróconą lub wydłużoną szyjką 1-1,5 µm grubości.

Siedlisko: Stadny do wiązkowego, owocnikuje od maja do września w Japonii (miasto Otsu, prefektura Shiga) na glebach pokrytych mchami lub trawami w otwartych lasach, często pod sosnami, szczególnie Pinus densiflora (Sosna gęstokwiatowa).

Komentarz: Potencja nieznana, prawdopodobnie umiarkowany do bardzo aktywnego. Mikroskopicznie niemal identyczny z Psilocybe caerulipes, lecz różni się wymiarem zarodników i występowaniem. Ponadto Guzmán (1983) odnotował, że Psilocybe caerulipes może być konspecyficzny z Psilocybe muliercula (=Psilocybe wassonii) gdyż są trudne do taksonomicznego rozdzielenia. Badania nad zdolnością krzyżowania się ze sobą rozjaśniłyby kwestię konspecyficzności. Patrz również Psilocybe venenata.

source - Paul Stamets "Psilocybin Mushrooms of the World"

Zdjęcia na www.mushroomobserver.org

tłumaczenie: cjuchu
[ Powrót do spisU ]    [ Lista znanych gatunkooW ]    [ Album gatunkooW ]    [ Zasugeruj brak gatunkU ]
PoradnikI ]   [ Honorowi psilodawcY ]   [ PsilosOpediuM ]   [ FaQ ]   [ ForuM ]   [ GalerY ]   [ TripograM ]   [ DarwiN ]   [ LinkI ]   [ EmaiL ]  

© psilosophy 2001-2025

PoradnikI ]   [ Honorowi psilodawcY ]   [ PsilosOpediuM ]   [ FaQ ]   [ ForuM ]   [ GalerY ]   [ TripograM ]   [ DarwiN ]   [ LinkI ]   [ EmaiL ]  

© psilosophy 2001-2025