wykonanie double-tub (pdf)
wersja pdf

zakładki

szukaj na psilosophy:  
   

Wykonanie double-tub

(Double Tub Pictorial)
by

Carlito


[ tłumaczenie: cjuchu ]

Wstęp: Chcę najpierw powiedzieć, że ta technika nie jest moja. Poświęcam czas by to udokumentować dla korzyści naszych kolegów. Uznania należą się tym, którzy utorowali tę technikę. Główne uznanie wędruje do Eatualive, który miał odwagę by to wypróbować i dać to na światło. Inni, którzy stosowali tę metodę to Iamthewalrus, Mushroommark i wielu innych, oraz oczywiście ja.

Okej zaczynajmy.

Technika ta zostanie opisana jako instrukcja "Jak to zrobić". Postaram się zająć każdym aspektem uprawy i odnieść się do ludzi, którzy mają zbieżne informacje by pomóc w produkcie końcowym.

Najpierw najważniejsze:
Pierwszą fazą w każdej technice jest planowanie. Stosując technikę double-tube musisz planować naprzód. Brak właściwego rozplanowania poskutkuje zmarnowaniem materiału. Przy ocenianiu potrzeb uprawy istnieje kilka działań kluczowych, które trzeba wziąć pod uwagę nim cokolwiek się zrobi. Są to:

  1. Ilość skolonizowanego substratu, który zastosujesz.
  2. Ilość substratu po wmieszaniu zaszczepiacza.
  3. Wystarczająca ilość substratu na zapełnienie wymaganego miejsca.
  4. Zostawienie miejsca na warstwę okrywową.

Błąd przy ocenie tych działań kluczowych może skutkować zbyt dużą lub zbyt małą ilością zaszczepiacza, brakiem przestrzeni do wydalenia CO2, i ostatecznie brakiem miejsca dla warstwy okrywowej.

Przygotowanie nie musi być ścisłe, lecz musi uwzględniać podłoże na którym zamierzasz uprawiać, w tym przypadku w double-tub. Dla celów niniejszej techniki będę nawiązywał do obornika końskiego i karmy dla dzikich ptaków jako podłoży dla grzybni.

Istnieje parę rzeczy do zapamiętania. Nie zamotaj się w dokładnych specyfikacjach. To nie jest nauka ścisła i można trochę popuścić fantazję.

Nie ma dokładnego przepisu na mieszankę zaszczepiacza. Różnicą między 2 litrami ziarna dla dzikich ptaków a 5 przy wzroście grzybni jest czas. Double-tuby mieszczą znajdującą się w nich grzybnię w środowisku wolnym od zakażeń, tak długo jak długo utrzymasz otoczenie względnie czystym. Poświęcenie czasu na dokładne wyczyszczenie i wysterylizowanie wszystkich powierzchni może oznaczać różnicę między 1 a 5 rzutami.

Ok, teraz, gdy mamy już za sobą te punkty kluczowe, przejdźmy dalej.

Lista narzędzi:
Oto zalecane, lecz nie wymagane, narzędzia do tej techniki:

  1. Wiertarka (bezprzewodowa lub przewodowa)
  2. Wyrzynarka do otworów 2,5 cm - 3,8 cm
  3. Taśma miernicza

Jeśli nie posiadasz tych narzędzi, to w porządku, możesz wykonać otwory nożem.

Lista materiałów:

  1. Pojemniki Sterlite lub Rubbermaid (minimum 19 litrowe, maksimum 64 litrowe), sztuk 2.
  2. Poly-fill (wata syntetyczna) 30 g. Ilość jedna torba.
  3. Taśma pakowa. Ilość 1 rolka.
  4. Czarna torba na śmieci 100 litrowa. Ilość 2.
  5. Alkohol. Ilość 1 butelka.



Teraz gdy mamy pod ręką nasze materiały i narzędzia, czas zacząć planować rozmieszczenie otworów. W pojemnikach tych zostanie wywierconych łącznie 8 otworów (4 otwory na pojemnik). Z każdej strony około 10 cm od dna zostaną wywiercone 2 otwory, drugi pojemnik zostanie nawiercony dokładnie tak samo.

Gdy wiercisz otwory, umieść je równomiernie od siebie zaznaczając je około 7-10 cm od końca boków. Jeśli decydujesz się zrobić je, powiedzmy, 7 cm od boku i 10 cm od dna, zrób tak samo po drugiej stronie. Rozmieszczenie po wysokości jest ważniejsze niż rozmieszczenie boczne, gdyż otwory powinny być dość blisko poziomu substratu.

Wskazówka 1:
Pamiętaj by zostawić miejsce dla warstwy okrywającej. Jeśli zamierzasz mieć 10 cm substratu i 1,5 cm okrywy, bo wiesz dobrze, by mieć otwory wywiercone na dokładnie 10 cm. To gdzie pójdzie warstwa okrywowa? Pomiar robiony jest od dolnej krawędzi otworów.

Jak widać tutaj (miarka w calach):



Powodem dla którego oba pojemniki będą nawiercone w tym samym miejscu jest uniknięcie zamieszania, odnośnie tego, który jest górny, a który dolny. Pamiętaj, że pojemniki będą umieszczone na sobie górnymi częściami, więc górny, po jego odwróceniu, będzie w znacznej odległości od otworów dolnych.

Jaki jest cel umieszczenia otworów 10-12 cm od dna i w ten sam sposób w górnym pojemniku? Cieszę się, że pytasz. Dolne otwory, lub otwory na poziomie substratu, pomogą w wydalaniu CO2. Górne otwory pozwolą wlatywać przefiltrowanemu watą powietrzu celem jego wymiany.

Polyfil jest nieorganiczny i nie ulegnie zakażeniom.

Po wywierceniu otworów pojemnik powinien wyglądać tak.

Zauważ jak rozplanowałem otwory, gdzie chcę by był substrat i końcowa warstwa okrywowa. Mam nawet mnóstwo miejsca by dodać pół cala substratu jeśli bym chciał, lecz nie dodam.

Wskazówka 2:
Zbierz koński obornik i umieść w pojemniku w stanie suchym. Zobacz ile potrzeba by dosięgał otworów, zostawiając miejsce na warstwę okrywową, i wyrównaj go. Teraz wyciągnij obornik i go zważ. Jest to sucha masa, której za każdym razem potrzeba do uprawy w tym pojemniku.
Co jeśli go nawodnisz i waga się zmieni? Dobre pytanie. Odpowiedź, nie ma to znaczenia. Nawodnienie końskiego obornika zwiększa wagę nie objętość. Innymi słowy, ta sama ilość suchego obornika zajmie z grubsza tę samą przestrzeń na mokro. Mokry obornik waży po prostu więcej niż suchy.

Po wywierceniu otworów, czas wyciągnąć z torby trochę waty i ją w nie wetknąć. Nie powinno być to skomplikowane. Najlepiej wziąć sporej wielkości zwitek i zacząć wtykać od zewnątrz. Potrzeba by wata od wewnątrz pojemnika wyglądała jak duża okrągła bawełniana kulka. Dzięki temu uniknie się kontaktu z grzybami w czasie wzrostu i tak wygląda schludniej.

Ok, więc zatkaliśmy wszystkie otwory w obu pojemnikach i teraz potrzebujemy wysterylizować pojemniki. Można to zrobić poprzez spryskanie ich wewnątrz jakimś alkoholem i dokładne przetarcie ścianek, krawędzi i dna. Nie marnuj zbytnio swego czasu na robienie tego. Zrób to tak szybko jak się da. Umieść torbę na śmieci na dnie pojemnika, który wybrałeś na dolny. Torby na śmieci powinny sięgać nieco powyżej waty, około 1,5 cm, lecz nie tak wysoko by kolidować z owocnikowaniem.

Gdy zostanie to zrobione, odwróć wybrany pojemnik i umieść go na górze pojemnika dolnego. Upewnij się, że brzegi są dopasowane do siebie, by nic ci tam nie latało z powietrza na zewnątrz.

Następnym krokiem jest wzięcie materiałów na podłoże grzybni. Możesz zastosować technikę obornika końskiego Roadkill'a lub Agar'a. Obie działają świetnie.

W tym przypadku, stosuję 7 litrów ziarna dla dzikich ptaków Peurto Rican (PR WBS) z około 5-7 kilo suszonego obornika końskiego w 64 litrowym pojemniku. Umieść obornik w wysterylizowanym pojemniku, najlepiej wyłożony workiem na śmieci, i wsyp na niego skolonizowany substrat. W tym przypadku, stosuję WBS. Rozkrusz WBS i zacznij dokładnie mieszać. Po wymieszaniu grzybni, załóż pokrywę na pojemnik, w którym się ona znajduje. Wpryskaj w powietrze wokół podwójnego pojemnika trochę Lizolu i poczekaj 10 minut.

Teraz, gdy wymieszałem grzybnię, jestem gotów umieścić ją w dolnym pojemniku wyłożonym workiem na śmieci. Pamiętaj, że podwójny pojemnik powinien być zamknięty podczas mieszania grzybni. Ostrożnie umieść wymieszaną grzybnię w dolnym pojemniku na worku na śmieci. Musisz to robić powoli, żeby grzybnia nie wpadła obok worka, tylko do wewnątrz wyłożonego nim pojemnika.



Teraz gdy masz już grzybnię w pojemniku, usuń taśmę zastosowaną do przymocowania worka na śmieci i przesuń go by nie zakrywał dolnych otworów. Może on trochę opadać, lecz tak jest okej. Spróbuj wywinąć boki worka na zewnątrz by skrócić ich długość. Pamiętaj, woda będzie spływała po bokach, nie na substrat.

Teraz gdy zostało to zakończone, trzeba postawić górny pojemnik na pojemniku dolnym, jak widać poniżej. By uniknąć strącenia górnego pojemnika z dolnego, naklej taśmę pakową na krawędziach obu pojemników, sklejając je w 4 miejscach. Jeśli chcesz być naprawdę staranny, możesz zakleić całą krawędź.

Umieść podwójny pojemnik w wybranym przez siebie pomieszczeniu do inkubacji. Bardzo dobrze spełnia się w tej roli szafa, gdyż powietrze nie krąży tam zbytnio, a temperatury pozostają mniej więcej takie same. Idealnymi temperaturami dla rozwoju całego podwójnego pojemnika są 20-23°C. Teraz gdy masz pojemnik w wybranym miejscu, załóż na niego czarny worek na śmieci by widać było tylko worek wewnętrzny. Powinno być także widać dolne otwory zatkane watą.

Grzybnia musi porosnąć przez co najmniej 5 dni niezakłócana. Co znaczy, żadnego zaglądania. Po 5 dniach, sprawdź grzybnię zaglądając do pojemnika, nie otwierając go. Jeśli kolonizacja jest 100%, przygotuj mieszankę okrywową. Jeśli nie jest, pozostaw pojemnik na miejscu i sprawdzaj co każde 2-3 dni aż będzie kompletna.

Gdy jest kompletna, przykryj skolonizowany substrat. Ja preferuję mieszankę 50/50. Znajdziesz ją tutaj.

Bardzo ważne, co trzeba zauważyć, że pojemniki powinny być otwierane tylko przy okrywaniu i żniwach. Nie będzie spryskiwania lub ręcznego wachlowania. Jedyny wyjątek od tej reguły jest wtedy gdy podwójne pojemniki stoją w miejscu, w którym jest zastałe powietrze podczas fazy owocnikowania. Jeśli tak jest, możesz wykorzystać oscylacyjny wentylator w rozmiarze osobistym, by poruszyć powietrze w pomieszczeniu. Nie nakierowuj wentylatora bezpośrednio na pojemniki gdyż osuszysz okrywę i/lub rosnące grzyby.

Po okryciu substratu, czas na ponowne inkubowanie przez 5 dni poprzez umieszczenie z powrotem w pomieszczeniu gdzie się zaczęło i ponowne nałożenie na wierzch czarnego worka na śmieci. Podczas fazy inkubowania nie będzie się łatać okrywy. Gdy substrat równomiernie skolonizuje warstwę okrywy to jest gotowy do owocnikowania.

Po inkubacji warstwy okrywowej zobaczysz na bokach pojemnika trochę skraplania. Jest to pożądane i pomoże w późniejszych rzutach.

W zależności od tego gdzie trzymasz swoje pojemniki, możesz potrzebować umieścić je w miejscu, w którym nie ma bezpośredniego światła słonecznego. Ja umieszczam moje w wannie i zaciągam rolety. Kierunek naturalnego ruchu słońca dba o moje potrzeby oświetleniowe i zapewnia około 12-14 godzin światła. W pomieszczeniu wykorzystuję także mały, oscylacyjny wentylator w rozmiarze osobistym, do poruszenia powietrza, lecz nie jest on wymagany jeśli powietrze wlatuje z pomieszczenia przyległego.

W żadnym momencie nie otwieraj pojemników, aż do zbiorów. Jeśli chcesz zobaczyć rosnące grzyby, popatrz przez pojemnik górny. W ciągu około tygodnia, zaczniesz widzieć piny.

Gdy grzyby całkiem dojrzeją i są gotowe do zbioru, zacznij planować naprzód. Zarezerwuj trochę czasu na ukończenie żniw. Miej pod ręką trochę Lizolu, alkohol, tacki do zebrania grzybów, oraz wysterylizowaną mieszankę okrywy do łatania. Zanim usuniesz górny pojemnik, pryśnij trochę Lizolu w powietrze wokół pojemnika i niech wszystko osiada przez 5-10 minut.

Spryskaj ręce odrobiną alkoholu i dokładnie je wytrzyj. Usuń taśmę pakową z krawędzi dwóch pojemników i miej przygotowaną tackę/pojemnik do zebrania grzybów. To będzie monstrualny rzut, więc postaraj się nie tracić zbyt dużo czasu na robienie żniw. Po zebraniu wszystkich grzybów, weź mieszankę okrywową i lekko połataj obszary, z których dopiero powyrywałeś.

Wskazówka 3:
Nie pozwól grzybom za bardzo dojrzeć. Nazbyt dojrzałe grzyby zrzucą zarodniki i zrobią duży bałagan na warstwie okrywowej. Trzeba również mieć na uwadze zdjęcie odcisków zarodników podczas planowania zbiorów. Wszystkie grzyby powinny zostać zebrane w ciągu 24 godzin. W ciągu kolejnych 24 godzin, zbierz wszystkie grzyby, wliczając aborty. Nic się nie zostawia.

Po zakończeniu zbierania i łatania, umieść pojemnik górny z powrotem na dolnym i ponownie zaklej taśmą. Bardzo ważne: Nie spryskuj okrywy po łataniu bo zaburzysz środowisko.

Oto ona. Zrewidowana technika podwójnego pojemnika według Eatualive. Dodałem trochę modyfikacji do tej metody, mianowicie, zaklejenie pojemników, szczegóły o rozmieszczeniu otworów, zalecenia odnośnie temperatur, oraz wskazówki odnośnie uniknięcia po drodze problemów.

Dodatkowe zdjęcia pojawią się w miarę rozwoju spraw, więc nie ma zamieszania.

Dziękuję.
Carlito

[ tłumaczenie: cjuchu ]



szukaj na psilosophy:  
 
Odsłon
od 17.10.2015



komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze

. .twój komentarz :

nick / ksywa :



komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze



PoradnikI ]   [ GatunkI ]   [ Honorowi psilodawcY ]   [ PsilosOpediuM ]   [ FaQ ]   [ ForuM ]   [ GalerY ]   [ TripograM ]   [ DarwiN ]   [ LinkI ]   [ EmaiL ]  

© psilosophy 2001-2024